Minister Trzaskowski oraz przedstawiciele firm telekomunikacyjnych podpiszą Porozumienie w sprawie wdrożenia pętli indukcyjnych przez dostawców publicznie dostępnych usług telefonicznych. Sygnatariuszami będą m.in. przedstawiciele Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, a także firm: Orange Polska S.A., Netia S.A., UPC Polska Sp. z o.o.,
Cyfrowego Polsatu S.A., Novum S.A., P4 Sp. z o.o., Dialog Sp. z o.o., T-Mobile Polska S.A., Internetia Sp. z o.o., oraz Polkomtel Sp. z o.o.
Porozumienie nie jest wymogiem prawnym – to dobrowolny akt, pilotaż, na mocy którego przedsiębiorcy będą instalowali pętle indukcyjne w swoich jednostkach. Zawarcie porozumienia było możliwe dzięki współpracy Ministerstwa, organizacji reprezentujących osoby niepełnosprawne, izb zrzeszających firmy z branży telekomunikacyjnej, oraz przedsiębiorców telekomunikacyjnych.
Pętle indukcyjne – to urządzenia, które umożliwiają osobom niedosłyszącym prowadzenie rozmowy w hałaśliwych miejscach. Dźwięk, który do nich dociera, jest pozbawiony zewnętrznych zakłóceń. Takie aparaty będą umieszczone zostaną w biurach obsługi klienta tych firm, które podpiszą Porozumienie.
– Ciszę się, że możemy podpisać to porozumienie, bo to dowód na dojrzałość naszego rynku telekomunikacyjnego i tego, jak poważnie traktujemy problem dostępności. Kwestia ułatwień dla osób niepełnosprawnych jest dla mnie priorytetem – mówił minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski podczas uroczystego podpisania porozumienia, na mocy którego przedsiębiorcy będą instalowali pętle indukcyjne w swoich jednostkach. – Sprawami dostępności zajmowałem się jako europoseł do Parlamentu Europejskiego, bo to sprawa fundamentalna dla 80 mln Europejczyków – mówił szef MAC.
Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać nagrania, które pokazywało, jak działają pętle indukcyjne. Umożliwiają one osobom niedosłyszącym prowadzenie rozmowy w hałaśliwych miejscach – dźwięk, który do nich dociera, jest pozbawiony zewnętrznych zakłóceń. Nagranie jest dostępne tutaj – serwis zewnętrzny.
To, gdzie pętle mogą być umieszczone, by poprawnie działały, zależy od ich rodzaju. W biurach obsługi klienta firm telekomunikacyjnych, które podpisały porozumienie, będą umieszczone pętle działające na małej przestrzeni. Ale istnieją też rozwiązania, które mogą być stosowane np. w kinach, salach wykładowych, muzeach, w salach konferencyjnych.
Przedstawicielka organizacji reprezentujących interesy osób niepełnosprawnych, Justyna Kucińska z Fundacji Instytutu Rozwoju Regionalnego podkreśliła, że podpisanie porozumienia to dopiero pierwszy, ale bardzo istotny krok – Każdy kiedyś będzie miał ograniczone możliwości funkcjonowania – dlatego jest to ważne dla nas wszystkich. Jednak samo podpisanie porozumienia to dopiero początek – przed nami etap wdrożenia i monitorowania. Wspólnie zaczynamy pracę nad zmianą świadomości.
Podpisane dziś porozumienie to właśnie przykład takiego wspólnego działania. – To pilotaż, jeśli się powiedzie, rozważana będzie zmiana prawa – mówił minister Rafał Trzaskowski.
Szef MAC podkreślił, że porozumienie było możliwe dzięki współpracy wszystkich zaangażowanych w ten projekt: MAC, organizacji reprezentujących osoby niepełnosprawne, izb zrzeszających firmy z branży telekomunikacyjnej, a przede wszystkim przedsiębiorców telekomunikacyjnych.
Sygnatariuszami porozumienia są:
- Minister Administracji i Cyfryzacji
- Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji
- Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji
- Polska Izba Komunikacji Elektronicznej,
- Cyfrowy Polsat
- Internetia
- Netia
- Novum
- Orange Polska
- P4
- Petrotel
- Polkomtel
- Telefonia Dialog
- T-Mobile Polska
- UPC Polska