14 grudnia w Brukseli uzgodniono tekst decyzji harmonizującej przyszłe wykorzystanie pasma 700 MHz w Unii Europejskiej. Przedstawiciele słowackiej Prezydencji, Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej ustalili, że od 30 czerwca 2020 roku pasmo 700 MHz powinno zostać przeznaczone na usługi bezprzewodowej transmisji danych. Kraje mogą w uzasadnionych przypadkach opóźnić ten proces o dwa lata.
Jednocześnie nadawcy telewizyjni, którzy w wyniku podjętej decyzji będą musieli zwolnić zakres 694-790 MHz i korzystać jedynie z częstotliwości 470-694 MHz, otrzymują gwarancję utrzymania tego drugiego zakresu przynajmniej do roku 2030.
Z punktu widzenia Polski w przyjętej decyzji utrzymane zostały bardzo ważne zapisy o możliwości dwuletniego przesunięcia momentu zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz (z 2020 do 2022 roku). Jednocześnie projekt uwzględnia specyficzną sytuację obszarów, na których konieczne jest prowadzenie koordynacji z krajami poza UE. Taka koordynacja, umożliwiające wykorzystanie pasma bez wzajemnego zakłócania oferowanych usług, jest często bardziej złożona i długotrwała w przypadku krajów nie będących częścią Unii. Polska jest też zadowolona z przepisów dających gwarancje nadawcom telewizyjnym.
Pasmo 700 MHz jest bardzo istotne z punktu widzenia rozwoju gospodarki i korzyści społecznych z cyfrowych usług. Przede wszystkim umożliwia pokrycie znacznych obszarów, w tym takich, na których obecnie zasięg jest słaby lub w ogóle go brak, a także może stanowić podstawę do rozwoju nowoczesnych usług bezprzewodowej transmisji danych, w tym w obszarze transportu czy telemedycyny.