Powerdot, paneuropejski operator stacji ładowania, otrzymał „zielone finansowanie” dłużne na kwotę 165 mln euro, udzielone przez konsorcjum banków: ABN Amro, BNP Paribas, ING, MUFG Bank, Santander i Société Générale. Operator przeznaczy środki na intensyfikację swojego ambitnego programu budowy super szybkich stacji ładowania.
Pierwszy program finansowania dłużnego, na kwotę 165 mln euro, jest historycznym wydarzeniem w rozwoju Powerdot, dzięki któremu operator będzie mógł z impetem realizować swoją misję budowy infrastruktury do ładowania aut elektrycznych w Europie, przyczyniając się do transformacji transportu na zeroemisyjny, a jednocześnie umacniając swoją pozycję rynkową. Powerdot pozyskał na rozwój w sumie już 465 mln euro, uwzględniając właśnie uruchomione linie kredytowe, a także kapitał otrzymany w dotychczasowych transzach inwestycyjnych.
Każdy z banków uczestniczących w konsorcjum, które udzieliło Powerdot finansowania dłużnego, solidarnie potwierdza swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój oraz tworzenie „zielonej” infrastruktury w Europie. Udział w konsorcjum tak wielu znanych instytucji, świadczy o tym, jak dużym zaufaniem cieszy się wizja rozwoju Powerdot, a także posiadane przez firmę zdolności operacyjne. Wspólnie z zaangażowanymi bankami operator będzie mógł dokonać znaczącego postępu w budowie „zielonej” infrastruktury w Europie.
– Uzyskane kredytowanie o tak znaczącej wartości stanowi świadectwo zaufania naszych partnerów do wizji i możliwości operacyjnych Powerdot. Dzięki zielonemu finansowaniu przyspieszamy realizację naszej strategii, tworząc infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych w większej liczbie lokalizacji w Europie, wspierając tym samym transformację transportu na zrównoważony – mówi Luís Santiago Pinto, prezes i współtwórca Powerdot. – Długoterminowe cele i ambitne plany Powerdot pozwalają nam analizować i korzystać z różnych narzędzi finansowych. Z wielką ekscytacją witamy ABN Amro, BNP Paribas, ING, MUFG Bank, Santandera i Société Générale w gronie uczestników naszej misji tworzenia zrównoważonej mobilności – dodaje.
Pula 165 mln euro udostępniona w ramach „zielonego finansowania”, z dodatkową kwotą 60 mln euro na realizację nadprogramowych projektów, zostanie przeznaczona na rozbudowę infrastruktury Powerdot, aby stacje ładowania operatora były obecne w co najmniej 3 100 lokalizacjach do 2026 roku. Pozyskane środki zostaną też wykorzystane na tworzenie nowych technologii związanych z usługą ładowania, ciągle ulepszanie tzw. user experience, czyli doświadczeń klientów ładujących swoje auta, a także wzmocnienie zespołu profesjonalistów Powerdot.
W ogłoszonym programie kredytowania, Santander pełnił funkcję wyłącznego doradcy finansowego i koordynatora zielonego finansowania, McKinsey & Co. pełnił funkcję doradcy handlowego i technicznego, a Clifford Chance i PLMJ pełniły rolę doradców prawnych Powerdot. Gibson Dunn i Morais Leitão występowały w charakterze doradców prawnych pożyczkodawców, a EY w charakterze doradcy finansowego i podatkowego oraz audytora modelowego.
Powerdot jest paneuropejskim operatorem stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W sumie pozyskał już ponad 465 milionów euro finansowania kapitałowego i dłużnego, aby realizować swoją misję tworzenia zrównoważonej mobilności w Europie. Działając w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Belgii i Polsce, Powerdot obsługuje ponad 7800 punktów ładowania w ponad 1600 lokalizacjach. Inwestor i operator jest w trakcie tworzenia kolejnych 15 000 punktów ładowania w blisko 2700 lokalizacjach, przyczyniając się do upowszechniania pojazdów elektrycznych w Europie.