Ministerstwo Finansów udostępniło zaktualizowaną wersję środowiska testowego Krajowego Systemu e-Faktur. Resort liczy na to, że obowiązek wystawiania faktur elektronicznych pozwoli zwiększyć dochody budżetu państwa. Chce także, aby z działaniem KSeF zapoznali się dostawcy oprogramowania fakturującego oraz przedsiębiorcy. W ostatnich miesiącach tempo prac nad uruchomieniem w Polsce KSeF wyraźnie przyspieszyło. Nic dziwnego, bo jednym z najważniejszych założeń nowego systemu ma być uszczelnienie luki VAT w krajowym systemie
podatkowym. Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Finansów, w ubiegłym roku wyniosła ona 4,9 proc. co oznacza, że do budżetu państwa nie wpłynęło ok. 11,3 mld zł. Dla porównania, w roku 2021 wskaźnik ten sięgnął 3,1 proc., czyli 6,7 mld zł.
Zastrzeżenia wobec przygotowanych przez resort przepisów wprowadzających KSeF zgłosili w lipcu senatorowie. Ich wątpliwości budziło m.in. to, czy wzór faktury ustrukturyzowanej powinien być publikowany na platformie ePUAP czy w drodze ministerialnego rozporządzenia. Sejm uchylił jednak weto wyższej izby parlamentu i teraz nowelizacja Ustawy o podatku od towarów i usług czeka już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.
Ministerstwo przygotowało też aktualizację środowiska testowego KSeF. W jej ramach odświeżono interfejs API systemu, który do końca sierpnia będzie obsługiwał aż dwie wersje faktur ustrukturyzowanych: obowiązującą od 1 stycznia 2022 r. fakturę FA(1) oraz FA(2), którą udostępniono 29 czerwca tego roku. Od 1 września jedynym standardem faktur zgodnych z KSeF ma się stać wyłącznie wersja FA(2). Wtedy też nowy wariant e-faktury zacznie działać w środowisku produkcyjnym systemu.
Lepiej zacząć od testów
Faktury wystawione we wspomnianym środowisku produkcyjnym są jednak prawnie obowiązującymi dokumentami księgowymi i jeśli znajdą się w nich błędy, zrodzi to konsekwencje wynikające z ustawy. By tego uniknąć, eksperci zalecają, aby z zasadami działania KSeF zapoznać się korzystając najpierw z jego wersji testowej. Dostęp do niej nie wymaga oficjalnego zgłoszenia, a przesłane faktury są po pewnym czasie automatycznie usuwane. Testy mogą ponadto ułatwić wdrożenie KSeF w firmach i pozwolić na szybsze dostosowanie systemów informatycznych do wymogów fakturowania elektronicznego. Uruchomienie KSeF może być także okazją do usprawnienia innych procesów biznesowych.
API nie tylko do faktur
Możliwość integracji aplikacji księgowych z KSeF za pośrednictwem interfejsu API otwiera przed przedsiębiorcami możliwość przyspieszenia płatności. Programy obsługujące faktury ustrukturyzowane umożliwiają m.in. dodanie numeru KSeF w zleceniu przelewu i powiązanie płatności z fakturą po stronie odbiorcy. Ich zastosowanie może być jednak znacznie szersze.
– Wybierając program do obsługi KSeF warto zwrócić uwagę także na rozwiązania zapewniające dodatkowe funkcjonalności. Dzięki API aplikacje księgowe pozwalają m.in. na opłacanie faktur kosztowych, regulowanie zobowiązań podatkowych czy należności wobec ZUS. Płatności są realizowane bezpośrednio między rachunkiem użytkownika programu, a rachunkiem docelowym. Zawierają przy tym informację o numerze rachunku nadawcy oraz komplet danych, które użytkownik wprowadził w aplikacji, m.in. numer faktury lub szczegółowy opis płatności. Nie tylko usprawnia to realizację przelewów, lecz także minimalizuje ryzyko popełnienia błędu przy wpisywaniu danych – komentuje Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group, odpowiedzialny za rozwój platformy Banqup w Polsce.
Ostatnia prosta przed KSeF
Jeśli prezydent podpisze ustawę o KSeF, obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych zacznie w Polsce obowiązywać 1 lipca 2024 r. Pół roku później zostaną nim objęci także podatnicy zwolnieni z VAT.