Wpływ dezinformacji na państwo, politykę, społeczeństwo i biznes – to główny temat przygotowanego w NASK PIB raportu „Zjawisko dezinformacji w dobie rewolucji cyfrowej”. Premiera dokumentu odbędzie się 24 września w godz. 11.00-13.00 w NASK PIB przy ul. Kolskiej 12. Wstęp jest bezpłatny, aby wziąć udział wystarczy wysłać zgłoszenie na cyberpolicy@nask.pl.
– Dezinformacja wywiera wpływ na wszystkie dziedziny naszego życia. Zwłaszcza w dobie trwającej cyfrowej rewolucji, zjawisko to osiągnęło niewyobrażalną wcześniej skalę. Dlatego jako instytut badawczy przygotowaliśmy publikację, która pomoże lepiej zrozumieć ten problem – mówi Krzysztof Silicki, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji NASK PIB.
Do współpracy zaproszone zostały instytucje oraz podmioty, które na co dzień mierzą się ze zjawiskiem dezinformacji. W publikacji znajdziemy artykuły przygotowane m.in. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Obrony Narodowej, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Ośrodek Studiów Wschodnich, Urząd Ochrony Danych Osobowych, a także Facebooka oraz firmę Edge NPD. Nie zabraknie także artykułów ekspertów z NASK, m.in. z zespołów CERT Polska, Dyżurnet.pl, Akademia NASK oraz CyberPolicy.
Wydarzenie rozpocznie prezentacja raportu, a następnie wykład otwierający wygłosi dr hab. Mirosław Filiciak, Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie SWPS. Wykład „Społeczeństwo informacyjne: co przeoczyliśmy? Od nadziei do obaw” będzie punktem wyjścia do debaty: „Zjawisko dezinformacji w dobie cyfrowej rewolucji”. W dyskusji udział wezmą:
- Mirosław Filiciak – profesor Uniwersytetu SWPS
- Małgorzata Kilian – prezes Stowarzyszenia Demagog
- Przemysław Jaroszewski – szef CERT Polska
- Jakub Turowski – szef zespołu ds. polityki publicznej w Facebooku
- Dobromir Ciaś – założyciel EDGE NPD
Okrągły stół dla zwalczania dezinformacji
Kolejnym punktem wydarzenia będzie „okrągły stół” dotyczący problemu dezinformacji. Ta część będzie zamknięta dla mediów i gości z zewnątrz. Do udziału w okrągłym stole zaproszeni zostaną przedstawiciele wszystkich instytucji, których reprezentanci brali udział w pracach nad raportem, a także przedstawiciele m.in. Ministerstwa Cyfryzacji, CSIRT MON czy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
– Zależy nam, aby w gronie instytucji, które adresują temat dezinformacji, omówić możliwości współpracy, wymienić się doświadczeniami i dobrymi praktykami oraz zainicjować szerszą dyskusję dotyczącą dezinformacji – wyjaśnia Krzysztof Silicki, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji NASK PIB.
Działania NASK PIB dotyczące zwalczania dezinformacji
Publikacja raportu jest kolejną inicjatywą NASK PIB w zakresie zwalczania dezinformacji. W październiku 2018 roku uruchomiony został portal www.bezpiecznewybory.pl. Eksperci z NASK oraz CERT Polska dwukrotnie przeprowadzili również warsztaty z cyberbezpieczeństwa dla komitetów wyborczych. Natomiast przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Pracownia Badań Społecznych NASK przygotowała „Badanie opinii o (dez)informacji w sieci”.