piątek, 22 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Prezes UKE przeanalizował wpływ telefonów na organizm człowieka

    Zobacz również

    Wyniki badań telefonów komórkowych w aspekcie pochłaniania przez ludzkie ciało energii elektromagnetycznej podczas rozmów telefonicznych (badanie współczynnika SAR). Biorąc pod uwagę, iż korzystanie z telefonów komórkowych jest w polskim społeczeństwie powszechne, a obecnie liczba aktywnych telefonów komórkowych w Polsce szacowana jest na 57 mln egzemplarzy, Prezes UKE postanowił przyjrzeć się wpływowi, jaki telefony komórkowe mają na organizm osoby prowadzącej rozmowę, w

    - Reklama -

    szczególności biorąc pod uwagę najbardziej wrażliwych użytkowników, jakimi są dzieci i osoby w podeszłym wieku.

    Zgodnie z powszechnie przyjętym w Europie Zaleceniem Rady Europy (1999/519/EC) poziom pochłaniania energii elektromagnetycznej, a więc tak zwany współczynnik SAR (ang. Specyfic Absorption Rate) nie może przekroczyć wielkości 2W/kg, w przeliczeniu na 10g masy tkanki ludzkiego ciała. Wartość współczynnika SAR informuje więc o tym, jak dużo energii wypromieniowanej przez telefon komórkowy absorbowane jest przez organizm użytkownika. Przekroczenie emisji powyżej poziomu 2W/kg, gdy podczas rozmowy trzymamy telefon w bezpośrednim sąsiedztwie głowy, uznawane jest za szkodliwe dla ludzkiego organizmu.

    Badania objęły pobrane ze sklepów (znajdujące się obecnie w ofercie) próbki 11 modeli telefonów komórkowych, które ze względu na swoją budowę i dostępne funkcje mogą być w szczególności wykorzystywane przez seniorów i dzieci. Próbki zostały pobrane w okresie styczeń – luty 2015 r., a badania wykonano w lutym i marcu 2015 r. 

    Prezentowane poniżej wyniki dotyczą 2 egzemplarzy każdego z badanych modeli, a podana wielkość współczynnika SAR jest wielkością maksymalną (najmniej korzystną) otrzymaną w serii testów dla każdego egzemplarza.

    Lista wyrobów poddanych badaniom (kolejność alfabetyczna):

    1.    Alcatel 2001X
    2.    Emporia Solid V33i
    3.    MaxCom MM 910
    4.    MaxCom MM 705BB
    5.    MaxCom MM 820BB
    6.    MaxCom MM 822BB
    7.    MyPhone One
    8.    MyPhone 1062 Talk+
    9.    Samsung GT E1200R
    10.    Samsung GT S5611
    11.    Wiko RIFF

    Prezes UKE stale monitoruje rynek wyrobów, kontrolując czy oferowane wyroby spełniają prawne i techniczne wymagania, dzięki którym użytkownicy mogą z nich bezpiecznie korzystać. Zakres badań obejmuje takie aspekty jak: efektywne wykorzystanie zasobów częstotliwości, kompatybilność elektromagnetyczna, ochrona zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników, efektywność energetyczna.

    Z ogólnej liczby 1610 skontrolowanych wyrobów w 2014 roku, 513 wyrobów (32%) okazało się niezgodnych z zasadniczymi, szczegółowymi i innymi wymaganiami. Kategorie wyrobów, które miały największy odsetek wyrobów niezgodnych: anteny ze wzmacniaczem (55% wyrobów niezgodnych z wymaganiami), telefony DECT (48%), systemy kina domowego (46%), modele-zabawki sterowane radiowo (45%), ładowarki/zasilacze (42%). Na przeciwległym biegunie znajdują się: elektronarzędzia (4%), telewizory (6%) oraz kuchenki mikrofalowe (10%).

    Wkrótce Prezes UKE opublikuje szczegółowy raport nt. kontrolowanych wyrobów w 2014 r.

    ŹródłoUKE
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...