Dzięki sieciom komercyjnym 5G dostępnym od 2020 roku firma Ericsson (NASDAQ:ERIC) wspiera wymagania operatora związane z próbami terenowymi od początku 2016 roku, wprowadzając prototypy sieci radiowej 5G, które operatorzy mogą wdrażać w środowiskach prób terenowych na żywo. Prototypy sieci radiowej 5G to pierwsze produkty zaprojektowane w taki sposób, aby operatorzy mogli przeprowadzać próby terenowe na żywo.
Japoński operator sieci komórkowej NTT DOCOMO, INC., korzysta obecnie z systemu testowego radia 5G i otrzyma prototypy do prób terenowych.
Podobnie jak w przypadku minionych generacji rozwiązań mobilnych, wiodący operatorzy mogą uzyskać przewagę pierwszego oferenta w zakresie technologii 5G. System 5G wpłynie na całą sieć komórkową i powiązany z nim ekosystem, od urządzeń po dostęp do radia, virtual evolved packet core (vEPC) i chmury. Zróżnicowanie operatora nie będzie się opierać na próbach laboratoryjnych, ale na tym, co mogą oni osiągnąć w środowiskach sieciowych na żywo. Mniejsze i lepsze prototypy zbudowane zostały w oparciu o wnioski wyciągnięte z testów testowego systemu radiowego 5G przeprowadzanych przez firmę Ericsson wraz z operatorami w środowiskach wewnętrznych i zewnętrznych.
Seizo Onoe, EVP i CTO, NTT DOCOMO, powiedział: – Cieszy nas możliwość wykonania kolejnego kroku w kierunku testowania realistycznych środowisk sieciowych. Olimpiada i Paraolimpiada w Tokio będą doskonałymi okazjami do zaproponowania wielu różnych przykładów użycia technologii 5G, która zostanie udostępniona w 2020 r. Oczekujemy, że doprowadzi to do jeszcze większej liczby okazji jej wykorzystania w kolejnych latach. Prototypy sieci radiowej 5G firmy Ericsson pomogą nam określić potencjał tej technologii tkwiący w naszym środowisku sieciowym i rynku, uzyskać możliwości wprowadzenia nowych usług dla naszych klientów i partnerów.
Prototypy sieci radiowej 5G firmy Ericsson opierają się na nowościach technologicznych odkrytych podczas testów laboratoryjnych oraz testów zewnętrznych i wewnętrznych na żywo z pierwszej fazy działania systemu testowego radia Ericsson wdrożonego już w USA, Japonii, Korei i Szwecji. Prototypy te mogą integrować się z wiodącymi na rynku aplikacjami network functions virtualization (NFV) firmy Ericsson, które umożliwiają plasterkowanie sieci i i użycie w różnych przypadkach zastosowania sieci 5G.
Arun Bansal, Senior Vice President i Head of Business Unit Radio w firmie Ericsson, powiedział: – Aby przygotować się na tak agresywne ramy czasowe, najwyższy czas, aby testowanie przeniosło się do świata rzeczywistego i zastosowań praktycznych. Nowe prototypy sieci radiowej 5G mają poręczne rozmiary i ważą mniej niż 20 kilogramów. Jako lider w zakresie standaryzacji zmierzamy ku pozyskiwaniu konkretnych danych, a nie wdawaniu się w teoretyczne dyskusje.
Nowatorskie technologie zastosowane w prototypach sieci radiowej 5G firmy Ericsson obejmują:
- Multi-User MIMO, która pozwala prototypom na do dotarcie do wielu użytkowników za pomocą tego samego spektrum w jednym sektorze danej lokalizacji
- Kształtowanie wiązki – klucz do umożliwienia prototypom obsługi pasm o wyższej częstotliwości, co wiąże się ze zwiększeniem wydajności i mniejszym zużyciem energii w typowym środowisku sieciowym
- Zaawansowana konstrukcja anteny obejmująca 128 elementów i 64 łańcuchy radiowe w każdym prototypie sieci radiowej 5G firmy Ericsson
Nowy prototyp jest znacznie mniejszy od systemu testowego 5G firmy Ericsson i pomimo mplementowanej nowej technologii udało się go pomieścić w mniejszej i bardziej poręcznej obudowie, która przypomina neseser i waży ok. 40 funtów (18 kg).
Firma Ericsson wprowadza standardy 5G wynikające z dzisiejszych badań i wstępnych testów terenowych, a wszystko to dzięki standaryzacji działań we współpracy z wpływowymi organami normalizacji i grupami branżowymi. Dzięki znaczącym osiągnięciom technologicznym, takim jak prototypy sieci radiowej 5G Ericsson i plasterkowanie sieci opartej na chmurze, firma Ericsson i współpracujący z nią operatorzy będą głównymi graczami w definiowaniu następnej generacji technologii sieciowej w drodze ku jej komercyjnemu użyciu.