Pomyślnie zakończyło się pierwsze transatlantyckie połączenie w technologii lightRadio. Technologia pozwala na przeprowadzanie połączeń wideofonicznych przez telefon komórkowy na duże odległości. LightRadio zostało opracowane przez firmę Alcatel-Lucent. Pozwala na poprawę jakości połączeń telekomunikacji mobilnej oraz poprawie jakości usług sieciowych, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości stacji bazowych.
Świadkami inauguracyjnego połączenia wideofonicznego byli dyrektorzy przedsiębiorstw z branży, liderzy technologiczni oraz analitycy. Połączenie wykonano z Bell Labs, ośrodka innowacji Alcatela-Lucenta, gdzie znajduje się biurko, z którego Aleksander Graham Bell wykonał pierwsze w historii połączenie telefoniczne na dużą odległość.
Chris Lewis, wiceprezes firmy analitycznej IDC, połączył się z siedziby Bell Labs w Murray Hill (stan New Jersey) z Benem Verwaayenem, dyrektorem generalnym Alcatela-Lucenta w Paryżu, a także z delegatami na konferencję biznesową w Miami.
lightRadio to nazwa rodziny technologii, które zostały zaprojektowane z myślą o transformacji telekomunikacji mobilnej i poprawie jakości usług sieciowych powszechnego użytku przy równoczesnym radykalnym zmniejszeniu wielkości stacji bazowych telefonii komórkowej, ich szkodliwego oddziaływania na środowisko oraz zużycia przez nie energii.
Po przeprowadzeniu rozmowy Ben Verwaayen powiedział: –Technologie lightRadio przeszły od fazy projektowania do w pełni działającego systemu, który jest całkowicie nowym sposobem łączności dla ludzi na całym świecie.
Wprowadzenie systemu lightRadio ułatwi zaspokojenie szybko rosnącego na całym świecie popytu na mobilne usługi szerokopasmowe oraz treści dostarczane bezprzewodowo. Czynnikami stymulującym ten popyt są smartfony, aplikacje wideo, sieci społecznościowe i gry na telefony komórkowe, których coraz większa popularność wymaga od usługodawców zaoferowania większej szybkości przesyłania danych i większej pojemności sieci bezprzewodowych.
Operatorzy sieci, tacy jak France Telecom / Orange, Telefonica czy China Mobile, współpracują z firmą Alcatel-Lucent przy rynkowym wdrożeniu technologii lightRadio. Oczekuje się, że system przełoży się na znaczne niższe koszty operacyjne dla operatorów i właścicieli infrastruktury, ponieważ wyeliminowana zostanie konieczność budowy skomplikowanych stacji bazowych i wysokich wież antenowych.
Przeprowadzone w tym tygodniu inauguracyjne połączenie wykazuje, że lightRadio jest w stanie przesyłać duże ilości danych, odpowiadając na zapotrzebowanie klientów w coraz większym stopniu używających mobilnych usług wideo w serwisach internetowych. Do przełomowych osiągnięć, jakich oczekuje się po nowym systemie, należą zmniejszenie zużycia energii przez sieć komórkową o 50% w porównaniu z aktualnie wykorzystywanym sprzętem, umożliwienie wdrożenia mobilnych usług szerokopasmowych na nowych obszarach w oparciu o odnawialne źródła energii oraz poważne obniżenie kosztów ponoszonych przez operatorów.
Alcatel-Lucent przewiduje, że lightRadio zmniejszy zarówno koszty infrastruktury sieci mobilnej, jak i koszty zasilania, eksploatacji i serwisu. Według szacunków Bell Labs, całkowity koszt posiadania sieci mobilnych (wydatki operatorów mobilnych na systemy dostępowe) osiągnął w 2010 r. kwotę 150 mld EUR.