UOKiK przeprowadził przeszukania w siedzibach przedsiębiorców z sektora informatycznego. Miały one związek z postępowaniem wyjaśniającym, w którym urząd sprawdza, czy pomiędzy spółkami należącymi do koncernu Dell, a ich dystrybutorami nie doszło do niedozwolonego podziału rynku. Porozumienia ograniczające konkurencję to także temat warsztatów, które odbywają się dziś w UOKiK.
Przeszukania rozpoczęły się 8 kwietnia i trwały sześć dni. Wzięło w nich udział 10 pracowników urzędu. W asyście policji zabezpieczyli dane elektroniczne, głównie e-maile pomiędzy pracownikami spółek.
Działania UOKiK miały związek z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym, w którym urząd sprawdza, czy pomiędzy polskimi spółkami koncernu Dell Technologies: Dell i EMC Computer Systems Poland a ich partnerami handlowymi nie doszło do zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję. Chodzi o sprzedaż produktów marki Dell i Dell EMC, m.in. serwerów informatycznych oraz macierzy dyskowych wykorzystywanych do przechowywania, administrowania i udostępniania przetwarzanych danych.
– Podejrzewamy, że mogło dojść do podziału rynku. Firmy i instytucje państwowe, które chciały kupić sprzęt informatyczny mogły być przypisane poszczególnym sprzedawcom. Tym samym mogły nie mieć możliwości uzyskania tańszej oferty od innych dystrybutorów Dell, nawet jeśli sami się do nich zgłosili. Podejrzewamy również, że producent mógł dyscyplinować partnerów, którzy nie stosowali się do uzgodnień – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.
Podejrzewana praktyka mogła naruszać zarówno polskie, jak i unijne przepisy. Dlatego urząd poinformował o sprawie Komisję Europejską.
Porozumienia wertykalne, czyli zmowy przedsiębiorców działających na różnych szczeblach obrotu (np. producent-dystrybutor) są tematem warsztatów z cyklu Ekonomia Prawa Konkurencji. Spotkanie organizowane jest przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Positive Competition oraz Stowarzyszenie Prawa Konkurencji. Spotkanie otworzył prezes UOKiK Marek Niechciał.