Pomorski Urząd Wojewódzki zorganizuje przetarg na podstawę funkcjonowania numeru ratunkowego 112, czyli ogólnopolską platformę teleinformatyczną.
Pismo w tej sprawie zostało wysłane już z kancelarii premiera. Wkrótce trafi na ręce wojewody pomorskiego Romana Zaborowskiego. Zdaniem tutejszych urzędników, odpowiedzialnych za wdrażanie nowego systemu i bezpieczeństwo na Pomorzu, to prawdziwe wyróżnienie.
Całkowicie nowa baza teleinformatyczna dla numeru 112 oznacza w skrócie najszybszą łączność między osobą potrzebującą pomocy, Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR), a także policją, pogotowiem i strażą pożarną. Będzie on zgodny z najwyższymi europejskimi standardami.
Na razie nie wiadomo dokładnie, ile kosztować będzie wprowadzenie nowego systemu 112. Pewne jest, że będzie to wydatek spory. Część pieniędzy pochodzić ma ze środków Unii Europejskiej, a powstawanie centrów powiadamiania ratunkowego podzielono na kilka etapów.
Na Pomorzu system 112 będzie w pełni sprawny w czerwcu tego roku, gdy zakończy się budowa Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy ul. Chmielnej w Gdańsku. Będzie ono jednym z pięciu pierwszych w Polsce [oprócz Krakowa, Warszawy, Wrocławia i Poznania].Docelowo ma powstać ich 17.
Nowoczesne Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie mogło korzystać z pełnej bazy abonentów, pozwalającej na identyfikację osoby, dzwoniącej pod numer 112. Ponadto działać będzie także system wizualizacji i lokalizacji. Zostaną też zainstalowane translatory, umożliwiające mechaniczne tłumaczenie (z opóźnieniem 20-30 sekund) rozmów z obcokrajowcami.