W najbliższych dniach Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzyma najnowocześniejsze urządzenia do nawigacji satelitarnej (GPS). W urządzenia te będą wyposażeni wszyscy zawodowi ratownicy GOPR.
Dzięki zastosowaniu zaawansowanych urządzeń GPS ratownicy GOPR będą mieli możliwość:
- precyzyjnego określania swojego położenia oraz podawania go prowadzącemu działania drogą radiową,
- sprawnego zarządzania grupami ludzi w terenie,
- ustalania i przekazywania pilotowi lub prowadzącemu działania informacji o miejscu, gdzie znajduje się przygodne lądowisko w terenie,
- precyzyjnej nawigacji po drodze stworzonej w oparciu o grupę punktów (to jedna z najczęściej używanych funkcji w GOPR),
- nawigacji w nieznanym terenie w oparciu o dane zawarte w odbiorniku,
- szacowania czasu przemarszu.
Urządzenia do nawigacji satelitarnej stanowią obecnie podstawowe wyposażenie służb ratowniczych. Ich powszechne wykorzystanie przyczyni się do przyśpieszenia i usprawnienia akcji ratowniczych, poprawi również bezpieczeństwo pracy ratowników. Zakup urządzeń GPS stanowi uzupełnienie funkcjonalności centrów koordynacji GOPR będących częścią Zintegrowanego Systemu Ratownictwa. System ten, obsługujący numer ratunkowy w górach 0 601 100 300, jest najważniejszym elementem współpracy operatora sieci Plus z górskimi służbami ratowniczymi.
– Operator sieci Plus już od dziesięciu lat jest zaangażowany w poprawę bezpieczeństwa w górach – powiedział Dariusz Matuszak, Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polkomtel S.A. – W tym roku wyposażył w urządzenia GPS wszystkie samochody i skutery śnieżne TOPR. Dokonano również rozbudowy Systemu Ratownictwa i do istniejącego dotychczas Centrum Koordynacji GOPR w Rabce dołączyło sześć stanowisk wyniesionych dla poszczególnych grup GOPR.
Uzupełnieniem zaangażowania Plusa w działania górskich służb ratowniczych są środki finansowe przekazywane przez Fundację Grupy Vodafone, które przeznaczane są na realizację konkretnych projektów. Do tej pory ze środków tych zakupiono nowoczesny sprzęt medyczny i szkoleniowy – m.in. defibrylatory i fantomy szkoleniowe. Dzięki temu sprzętowi w znaczący sposób wzrosło bezpieczeństwo osób wypoczywających w polskich górach. W bieżącym roku ze środków przekazanych przez Fundację Grupy Vodafone zakupione zostały właśnie urządzenia do nawigacji satelitarnej dla wszystkich zawodowych ratowników GOPR.
Powstała w 2001 roku Fundacja Grupy Vodafone koordynuje i finansuje działania o charakterze prospołecznym realizowane w krajach, w których pośrednio i bezpośrednio obecny jest Vodafone.