piątek, 22 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Rekordowe półrocze w sieci Orange (wideo)

    Zobacz również

    Orange osiągnął cztery rekordowe wyniki związane z siecią, zarówno tą szkieletową jak i dostępową. testowano dwie technologie – jedną opartą o miedź, czyli rozwiązanie zwane G.fast, drugą o światłowód – technologię XG-PON1. Jednak to już kolejne generacje tej technologii, stąd mówimy tu o wiele wyższych prędkościach, niż w przypadku dzisiaj stosowanych rozwiązań.

    - Reklama -

    W technologii XG-Fast, czyli udoskonalonej wersji G-fast udało się kolegom z Orange Labs oraz inżynierom z Nokia Bell Labs z Belgii osiągnąć prędkość przesyłania danych na poziomie 4,4 Gb/s po jednej parze miedzianej. To oczywiście testy, jednak pokazują, że w przypadku zastosowania kabla dwuparowego można osiągnąć prędkość ponad 10 Gb/s i to po miedzi. Trzeba jednak pamiętać, że nie chodzi tu o standardowe łącze miedziane, lecz o rozwiązania, w których światłowód doprowadzony jest do piwnicy budynku i dopiero z niej biegnie przewód miedziany. Zresztą technologię G-fast opisywałem już w tekście na blogu. Była to pierwsza demonstracja technologii w Polsce.

    Drugi z testów, który przeprowadzonych przez Orange i w którym udało się osiągnąć rekordowy wynik był test technologii XG-PON1, czyli mówiąc mniej technicznym językiem kolejnej generacji technologii światłowodowej. Te testy realizowane były przy wsparciu inżynierów z ZTE. Technologia XG-PON1 pozwoliła na osiągnięcie prędkości około 10 Gb/s, większych nawet niż możliwości przyjmowania danych większości dzisiaj stosowanych komputerów. Tu ograniczeniem staje się nie światłowód czy ONT (zapraszam do słowniczka), lecz procesor i dysk twardy komputera.

    Sieć szkieletowa również ma znaczenie

    W sieci szkieletowej udało się operatorowi Orangenam przesłać 1,5 Tb/s na odległość 870 km. Sama odległość jest rekordowa, podobnie jak możliwości zastosowanej technologii.

    Internet mobilny kolejnej generacji – w stronę 5G
    Jak to mówią na Wyspach Brytyjskich „last but not least” – testowano także nowe rozwiązania w sieci mobilnej. Dzięki agregacji czterech nośnych częstotliwości 4G – 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz udało się osiągnąć prędkość ponad 1 Gb/s. Inżynierowie Orange Polska, razem zwspółpracownikami z Huawei przeprowadzili 4G LTE Advance Pro jako pierwsi w Polsce.

    ŹródłoOrange
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...