niedziela, 26 stycznia, 2025

Nasze serwisy:

Więcej

    Rok z superszybkim 5G od Orange

    Zobacz również

    Rok temu, po długim wyczekiwaniu, wystartowaliśmy z 5G na nowych, docelowych częstotliwościach pasma C. Sieć zdecydowanie przyspieszyła, notując nieosiągalne dotychczas prędkości w technologii mobilnej. Sprawdźmy, co działo się przez 12 miesięcy i gdzie jesteśmy teraz.

    - Reklama -

    Przez cały rok na mapach zasięgu sukcesywnie zwiększał się obszar, na którym dostępna jest sieć 5G w paśmie C. W internecie pojawiły się screeny z rekordowymi wynikami testów prędkości. Na masztach i stacjach bazowych pojawiły się niewielkie urządzenia o kwadratowym kształcie – anteny 5G. Takie jak na zdjęciu poniżej.

    W 2024 roku udostępniliśmy superszybkie 5G na ponad 3000 stacji bazowych w blisko 500 miastach i miejscowościach. Wśród nich m.in. stacja na maszcie radiowo-telewizyjnym w Olsztynie, który ma ponad 350 metrów i jest drugą najwyższą tego typu budowlą w Polsce. Podobny obiekt, który też posłużył do zawieszenia stacji – wieża radiowo-telewizyjna Jaśkowa Kopa w Gdańsku, również ma imponującą wysokości 90 m. Jako ciekawostkę dodam, że sieć 5G w paśmie C najczęściej włączaliśmy na stacjach znajdujących się przy ulicy Piłsudskiego, następnie Słowackiego, a na trzecim miejscu ex aequo przy Mickiewicza i Jana Pawła.

    Już na pierwszy rzut oka zauważyć można zagęszczenie stacji w większych miastach. Wynika to z charakteru pasma C. Jest ono pojemnościowe i – mówiąc w uproszczeniu – dzięki temu możemy obsłużyć duże ilości danych lub użytkowników jednocześnie. Dlatego sieć 5G w paśmie C świetnie sprawdza się w miastach i podczas dużych eventów. W 2024 roku 5G wzmacniało sieć mobilną podczas takich wydarzeń jak Orange Warsaw Festival czy Open’er Festival Powered by Orange. Obecnie w zasięgu tej technologii jest około 37% mieszkańców Polski.

    5G wciska pedał gazu

    Od początku uruchomienia 5G w paśmie C szybko zyskiwało na popularności. Po roku korzystania z tej technologii ruch osiągnął taki sami poziom, co w sieci LTE po 4,5 roku od startu. Zawrotne tempo! Przyczyn jest kilka. Po pierwsze w paśmie C mamy do dyspozycji 100 MHz. To bardzo dużo, prawie 2 razy więcej niż na potrzeby sieci LTE. Po drugie w Polsce aukcja na częstotliwości z zakresu pasma C odbyła się około 4-5 lat po tym, jak na rynku pojawiły się smartfony, które obsługują 5G. Wiele osób zdążyło je kupić, więc po uruchomieniu sieci 5G na nowej częstotliwości, mogli od razu zacząć korzystać z niej korzystać. W efekcie czas adaptacji w paśmie C był znacznie krótszy niż w przypadku LTE.

    Sieć 5G, uwzględniając technologię DSS i pasmo C, odpowiadała za 7,5% przesłanych danych w sieci mobilnej Orange w 2024 roku. Pasmu C przypada aż 70% udziału w danych transferowanych z użyciem 5G. W ubiegłym roku było to ok. 130 tys. TB. Zaobserwowaliśmy znaczny przyrost ruchu w ciągu roku. W grudniu był 6-krotnie wyższy niż w pierwszym miesiącu użytkowania. Dominujący wpływ na taki wynik ma z pewnością to, że zasięg 5G zwiększał się z tygodnia na tydzień, a z najnowszej generacji sieci korzystać mogło coraz więcej osób.

    Rekordowe prędkości i użycie

    Jak wygląda użycie sieci 5G w Polsce w podziale na konkretne obszary, przyjmijmy powiaty i lokalizacje? Prym wiodą duże miasta na prawach powiatu. Zaczynając od Warszawy (28 tys. TB w ciągu roku), kolejno Kraków, Poznań, Wrocław i Gdańsk. Z kolei najwięcej danych w technologii 5G w paśmie C przeniosła stacja bazowa w Gdańsku w okolicach osiedla Ujeścisko i było to blisko 340 TB. Na drugim miejscu stacja w Piasecznie pod Warszawą. Podium zamyka nadajnik w Bydgoszczy na ul. Glinki.

    Dniem, w którym użytkownicy przesłali najwięcej danych w sieci 5G w paśmie C był 19 grudnia – prawie 820 TB. Z kolei rekord największej ilości danych przesłanych w ciągu jednego dnia należy do stacji przy ul. Noakowskiego w Warszawie – 4 grudnia i 2,5 TB.

    Oczywiście nie tylko ilość, ale i jakość ma znaczenie, a tę potwierdziły dwa niezależne rankingi. 5G od Orange zostało najszybszym internetem 5G w 2024 roku w rankingu SpeedTest.pl, ze średnią prędkością pobierania na poziomie prawie 240 Mb/s. Dodam, że rekordowy wynik testu 5G wyniósł aż 1,7 Gb/s i również został odnotowany w sieci Orange. W drugim rankingu RFBENCHMARK.com sieć 5G Orange także zajęła pozycję lidera, notując średnią prędkość pobierania ponad 270 Mb/s.

    ŹródłoOrange
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Polskie banki sprawdziły swoją gotowość na cyberzagrożenia

    Skrócenie czasu raportowania wstępnego, poprawna reakcja na występujące w rzeczywistości zagrożenia i efektywna współpraca wewnątrz branży – to tylko...