Usprawnienie pracy kierowców, łatwiejsze zarządzanie transportem, a w rezultacie oszczędność czasu i pieniędzy to tylko niektóre z powodów, skłaniających firmy logistyczne do inwestowania w nowoczesne i efektywne technologie. Kompleksowe zarządzanie transportem. Zastosowanie telematyki w transporcie polega przede wszystkim na przekazywania informacji za pośrednictwem zaawansowanych technik bezprzewodowych.
Jej głównym zadaniem jest wspieranie pracy przewoźników i dystrybutorów. Rozwiązania telematyczne pomagają m.in. w planowaniu trasy, eliminacji opóźnień oraz w efektywnym zarządzaniem pracą kierowców i transportem towarów. Główną zaletą, na którą zwracają uwagę firmy transportowe są generowane oszczędności, wynikające m.in. z ekonomiczniejszej jazdy i wyboru najbardziej optymalnych tras. Telematyka ułatwia również komunikację pomiędzy kierowcą a firmą, co pozwala m.in. na natychmiastowe przesyłanie do centrali informacji w przypadku zboczenia z wcześniej zaplanowanej trasy, próby kradzieży przewożonego towaru czy przekroczenia dozwolonego czasu jazdy. W efekcie telematyka pomaga oszczędzić czas i koszty przejazdu, wynikające nie tylko z mniejszego zużycia paliwa ale również z uniknięcia konieczności płacenie kar za nieuprawnione korzystanie z dróg czy przekroczenie czasu pracy kierowców.
– Telematyka odgrywa coraz większą rolę w transporcie i spedycji. Jednocześnie zwiększa się też świadomość kadry zarządzającej firmami transportowymi. Dostrzegają oni korzyści, wynikające z tego rozwiązania, dlatego coraz chętniej inwestują w rozwiązania, w których upatrują spore źródło oszczędności. Z roku na rok zauważamy wzrost świadomości klientów również w obrębie zaawansowanych funkcji. Trend ten dotyczy całej Europy, o czym świadczy fakt, że w nasze rozwiązania, bazujące na telematyce zostało wyposażonych już ponad 60 000 pojazdów klientów, którzy m.in. dzięki telematyce zaoszczędzili łącznie ponad 12 mln litrów paliwa – tłumaczy Paweł Wloczek, Dyrektor Zarządzający WebEye Polska.
Na jakie korzyści rozwiązań telematycznych najczęściej zwracają uwagę firmy transportowe?
– Wyposażyłem moją flotę w rozwiązania telematyczne, które umożliwiają m.in. monitorowanie spalania paliwa, udostępniania dokładnego przebiegu trasy i postojów oraz kontrolę stylu jazdy kierowców. Zauważyłem, że po pewnym czasie pomogło mi to w osiągnięciu wymiernych korzyści, związanych z poprawieniem stylu jazdy kierowców, a w efekcie wyeliminowaniu wielu błędów w ich jeździe i znacznym poprawieniu spalania pojazdów. Codzienną pracę ułatwiają też aktualne informacje na temat lokalizacji pojazdu. Za pomocą jednego kliknięcia wiemy, gdzie dokładnie znajduje się dany pojazd, więc nie musimy dzwonić do kierowcy, żeby udzielić szczegółowych informacji zleceniodawcy – tłumaczy Leszek Mucha, właściciel firmy transportowej, specjalizującej się w przewozach międzynarodowych.
Mimo, że firmy transportowe często nieufnie podchodzą do nowych rozwiązań to globalne trendy pokazują, że wartość rynku telematycznego będzie dynamicznie wzrastać. Zgodnie z danymi uwzględnionymi w raporcie “Global Commercial Telematics Market Outlook 2022” komercyjny rynek telematyki do 2022 roku ma wzrosnąć do prawie 70 mld dolarów przy 20% rocznym wskaźniku wzrostu. Raport potwierdza, że to właśnie logistyka i transport będą mieć kluczowy wpływ na jego rozwój.
Dalsze perspektywy – Rozwój w kierunku rozwiązań IoT
Branża transportowa otwiera się też na rozwiązania dostarczane przez Internet of Things, czyli Internet rzeczy. Zgodnie z raportem “B2B Global IoT Analysis”, przygotowanym przez Boston Consulting Group, do 2020 roku wydatki B2B na technologie, aplikacje i rozwiązania, bazujące na Internecie Rzeczy sięgną 250 mld euro. Jednocześnie wiodącą rolę w tych wydatkach będzie odgrywać transport i logistyka. Według przewidywań nakład na rozwiązania IoT w tej branży w latach 2015-2020 wzrośnie czterokrotnie i za dwa lata wyniesie 40 mld euro.
Zgodnie z raportem PWC “Technologie mobilne w nowoczesnej Polsce – odpowiedzialny rozwój i równe szanse” szacunkowa wielkość mobilnego rynku Internetu Rzeczy w Polsce to około 800 milionów złotych, a tempo jego wzrostu to nawet 40% rocznie. W ciągu najbliższych 5 lat odsetek firm, które będą musiały wykazywać się wysokim poziomem cyfryzacji, aby zachować pozycję konkurencyjną wzrośnie z 33% do 72%. W ten sposób technologie mobilne zmieniają sposób postrzegania tradycyjnych usług, w tym transportu i logistyki.
Jakie korzyści IoT może przynieść branży TSL? Podobnie jak w przypadku telematyki, rozwiązania IoT będą ułatwiać zarządzanie łańcuchem dostaw i logistyką, pomagać w obniżaniu kosztów czy ulepszeniu obsługi.
Czas pokaże, w jakim kierunku będzie rozwijać się branża logistyczna i jak szybko polskie firmy transportowe przekonają się do ułatwień oferowanych przez nowoczesne technologie.
WebEye to czołowy dostawca aplikacji telematycznych, za pomocą których ułatwia swoim partnerom przewozowym, spedycyjnym i logistycznym efektywną organizację pracy. Usługi WebEye są nastawione m.in. na analizę parametrów eksploatacyjnych pojazdów, szybką komunikację oraz zmniejszenie ilości zużytego paliwa. Rozwiązania informatyczne firmy są obecnie dostępne w 14 krajach europejskich.