1 stycznia 2025 r. Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej na najbliższe 6 miesięcy. Priorytetem Polski jest bezpieczeństwo w różnych dziedzinach. Ministerstwo Cyfryzacji realizować będzie 4 priorytety w zakresie spraw cyfrowych.
– Polska prezydencja w Radzie UE w dziedzinie cyfrowej skupi się na cyberbezpieczeństwie, AI, spójnym wdrażaniu już istniejących regulacji oraz rozwijaniu relacji z innymi państwami z całego świata, bo technologia jest dziś rozwijana globalnie. W Europie potrzebujemy uproszczenia procedur, wspólnego rynku cyfrowego oraz strategicznych inwestycji w technologie, w tym szczególnie w sztuczną inteligencję – mówi wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Jakie są cyfrowe priorytety polskiej prezydencji?
Cyberbezpieczeństwo: podczas prezydencji Polska będzie dążyć do wzmocnienia odporności Unii Europejskiej poprzez rozwijanie kompleksowego i horyzontalnego podejścia do cyberbezpieczeństwa. Kluczowym celem jest stworzenie jednego modelu reagowania na incydenty dużej skali oraz systemu zgłaszania wszystkich incydentów.
Polska podejmie prace nad aktualizacją ram koordynacji UE w sytuacjach kryzysowych w cyberprzestrzeni (Cyber Blueprint) oraz nad usprawnieniem współpracy między sferą cywilną a wojskową. W marcu 2025 r. odbędzie się nieformalne posiedzenie Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE), w całości poświęcone cyberbezpieczeństwu. W wydarzeniu wezmą udział również przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, którzy będą zachęcać państwa członkowskie do pogłębienia współpracy międzysektorowej.
Sztuczna inteligencja i inne technologie cyfrowe: Polska prezydencja skupi się również na rozwoju sztucznej inteligencji, dążąc do zrównoważonego rozwoju innowacyjnych zastosowań AI, przy jednoczesnym zapewnieniu ich bezpieczeństwa. Współpraca przy tworzeniu nowej unijnej strategii dotyczącej AI oraz wdrożenie aktu UE o sztucznej inteligencji będą kluczowymi elementami działań w tym obszarze.
Spójność i wdrożenie regulacji cyfrowych: w ramach prezydencji Polska zamierza skupić się na efektywności i spójności regulacji cyfrowych, dążąc do ograniczenia obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców. Kluczowe będzie systematyczne przeglądanie stanu wdrożenia regulacji oraz promowanie wymiany dobrych praktyk.
Zewnętrzne relacje cyfrowe: Polska planuje rozwijać zewnętrzne relacje cyfrowe, współpracując z państwami kandydującymi do UE, takimi jak Ukraina i Mołdawia. Transformacja cyfrowa ma być wartością dodaną zarówno dla państw członkowskich, jak i dla państw kandydujących. Polska będzie również wzmacniać rolę UE na międzynarodowych forach, promując globalne standardy cyfrowe. Podczas prezydencji będzie również kontynuowana dyskusja nad przyszłością Internetu i modelu, w jakim będzie zarządzany.