Dzięki wdrażaniu rozwiązań opartych na technologii Chmury (cloud computing) i wycofywaniu rozwiązań stacjonarnych (on-premise), europejskie firmy średniej wielkości osiągają oszczędności przekraczające 25 procent. Co piąta taka firma osiąga aż 50. procentowe ograniczenie kosztów. Systemy ERP wciąż pozostają jednak w tyle za innymi, popularnymi obecnie usługami opartymi na technologii Chmury.
Zgodnie z wynikami badań zleconych przez Sage, niemal dziewięć na dziesięć firm średniej wielkości (87 proc.) wykorzystuje rozwiązania udostępniane w Chmurze. Ostatnio wzrosło tempo sięgania po aplikacje i usługi z Chmury – w ostatnich dwóch latach do działalności swojej wprowadziło je aż cztery na pięć firm.
Pomimo rosnącej popularności, technologia Chmury jeszcze nie dominuje – szczególnie w zakresie rozwiązań ERP. W Europie obecnie jedynie 20 proc. firm wykorzystuje rozwiązania ERP oparte na technologii Chmury, choć badania Sage dowodzą, że wkrótce ma się to zmienić. 60 procent firm, które nie korzystają z ERP opartych na chmurze, wyraża zainteresowanie taką usługą, a 55 proc. chciałoby skorzystać z takiego systemu wzbogaconego o funkcjonalności mobilne.
Główne czynniki wpływające na migrację rozwiązań ERP do Chmury:
- chęć ograniczania kosztów (50%)
- potrzeba zwiększania efektywności (40%)
- budowanie przewagi strategicznej (32%)
- potrzeba wzrostu (31%)
Główne bariery dla wprowadzania ERP w Chmurze:
- obawy o bezpieczeństwo i ryzyko naruszenia danych poufnych (57%)
- bariery wewnętrzne, takie jak brak zrozumienia modelu Chmury (23%)
- cena (20%)
– Wyraźnie widać, że znajdujemy się w punkcie zwrotnym dla systemów ERP, a przedsiębiorcy mówią nam, że nadeszła odpowiednia chwila, aby przenieść się do Chmury. Jeszcze dwa lata temu przedsiębiorcy byli ostrożni w kwestii technologii Chmury. Jednak wraz z rosnącym gronem firm, korzystających z różnych usług w tym modelu, zaczęto wyraźnie dostrzegać główne korzyści – możliwość wyboru, skalowalność oraz elastyczność – mówi Christophe Letellier, dyrektor generalny Sage ds. europejskiego segmentu średnich firm.
– Dla wielu firm główną motywacją do zainwestowania w technologię Chmury jest: możliwość ograniczania kosztów, zwiększania konkurencyjności i wydajności. Misją Sage jest pomaganie małym i średnim firmom w przechodzeniu na technologię Chmury, przy zachowaniu bezpieczeństwa i warunków sprzyjających rozwojowi organizacji – podsumowuje Chistophe Letellier.
W sierpniu br. odbyła się premiera rozwiązania Sage ERP X3 Online. Jest ono udostępniane w Chmurze i adresowane do przedsiębiorstw, które cenią łatwość wdrożenia, dostępność i prostotę zarządzania, a jednocześnie chcą korzystać z usług online ponosząc niskie koszty, bez rezygnacji z pełnej funkcjonalności i skalowalności systemu on-premise, jakim jest Sage ERP X3 w wersji 7.
Europejscy pionierzy Chmury – stopień wykorzystywania technologii Chmury w systemach ERP, w poszczególnych państwach (wyniki badania Sage):
- 33% Hiszpania
- 32% Holandia
- 23% Francja
- 20% Wlk. Brytania
- 20% Portugalia
- 18% Polska
- 16% Rumunia
- 12% Niemcy
- 6% Belgia