Udostępniliśmy nowoczesne rozwiązania informatyczne dostarczane w modelu chmury obliczeniowej dla jednostek administracji publicznej. Dzięki nim urzędy nie muszą już przeprowadzać indywidualnych postępowań na usługi chmurowe – takie jak np. przestrzeń przetwarzania i składowania danych, rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, pakiety biurowe itd. – tym samym oszczędzając swój czas i zasoby.
Oszczędności i ułatwienia dla polskiej administracji
Podczas dzisiejszej konferencji Państwo 2.0. poinformowaliśmy o uruchomieniu chmury rządowej i publicznej chmury obliczeniowej w ramach Wspólnej Infrastruktury Informatycznej Państwa.
– Jest to niewątpliwy sukces rządu w kontekście podniesienia bezpieczeństwa i zapewnienia ciągłości działania systemów informatycznych państwa poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych – mówi Joanna Baranowska, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Systemami KPRM. – Pozwoli sprawniej zarządzać zasobami informatycznymi państwa. Po uruchomieniu chmury rządowej Kancelaria Prezesa Rady Ministrów będzie dostarczać jednostkom administracji usługi o wysokiej wydajności, skalowalności i niskim opóźnieniu, oferujące ochronę przed zakłóceniami – dodała.
Urzędy skorzystają również z kluczowych mechanizmów kontrolnych, które pozwolą im zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa, w tym możliwość spełnienia wymagań dotyczących przechowywania danych.
– Jest to, jak dotąd najważniejsza inwestycja w rozwiązania chmurowe w Polsce – mówi Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. – Tym samym wspieramy administrację publiczną przy budowie kluczowych usług dla obywatela – dodaje.
Chmura rządowa – podstawowe informacje
Chmura rządowa (ang. government cloud) to infrastruktura informatyczna udostępniana w modelu chmury obliczeniowej wykorzystywana przez rządy lub agencje rządowe do przetwarzania danych i hostowania aplikacji.
Chmura rządowa ma na celu zapewnienie bezpiecznego, niezawodnego i dostosowującego się do zapotrzebowania użytkowników miejsca przechowywania danych oraz narzędzi do zarządzania nimi. Dzięki temu administracja może łatwiej i efektywniej zarządzać swoimi danymi, bez konieczności inwestowania w kosztowną infrastrukturę informatyczną i utrzymywanie specjalizowanych zespołów IT.
Chmura rządowa spełnia wyjątkowo wysokie standardy bezpieczeństwa i ochrony danych, aby chronić wrażliwe informacje rządowe przed potencjalnymi zagrożeniami cybernetycznymi lub nieautoryzowanym dostępem poprzez standaryzację poziomu bezpieczeństwa dla hostowanych kluczowych systemów informatycznych.
Rząd Polski jest odpowiedzialny za zapewnienie ciągłości działania systemów informatycznych i e-usług, które wytwarza i utrzymuje.