Jutro rozpoczyna się Tydzień Akademii Orange. Uczestnicy przygotowali blisko 100 wydarzeń kulturalnych, które odbędą się od 24 maja do 1 czerwca pod hasłem „Daję głos kulturze!”. Aktywności podsumowują finał 46 projektów, w których w ramach Akademii Orange od sześciu miesięcy uczestniczą dzieci i młodzież z całej Polski. Program wspiera Fundacja Orange. Święto Jaćwingów, animacje piaskowe, rapowanie z seniorkami, koncerty, spektakle, premiery filmów, wystawy, gry miejskie, tworzenie
murali, warsztaty regionalne, wernisaże malarstwa i fotografii to tylko kilka wydarzeń, które wkrótce zagoszczą na kulturalnej mapie Polski – w dużych miastach i niewielkich wioskach. Większość z nich jest otwarta i bezpłatna – zapraszamy wszystkich do włączenia się w Tydzień Akademii Orange.
Akademia Orange to jeden z najważniejszych programów realizowanych przez Fundację Orange. Daje on młodym możliwość sprawdzenia własnego potencjału twórczego i uruchomienia wyobraźni, wspierając ich w realizacji nieszablonowych inicjatyw kulturalnych. Przygotowuje ich na to, by w przyszłości świadomie uczestniczyli w kulturze – jako jej odbiorcy, animatorzy, krytycy, twórcy. Program jest adresowany do młodych ludzi z różnych środowisk – wychowanków zakładów poprawczych, dzieci uchodźców, a także niepełnosprawnych. W twórczej przestrzeni Akademii Orange uczestnicy mają szansę poznania siebie i świata wokół, przełamania barier społecznych związanych z miejscem zamieszkania czy pochodzeniem.
Do tegorocznej edycji programu zgłoszono 448 projektów przygotowywanych w partnerstwie, czyli przez minimum dwie organizacje. Inicjatywy wybrane przez kapitułę konkursu nagrodzono grantami, umożliwiającymi ich realizację. Na ten cel przeznaczono łącznie 1,5 mln złotych. Trzy edycje Akademii Orange to 1530 zgłoszonych inicjatyw, 126 zrealizowanych projektów i ponad 10 tys. uczestników.
Wartość intelektualna wypracowana w Akademii Orange trafia na portal www.akademiaorange.pl na licencji Creative Commons – uznanie autorstwa 3.0 Polska. Z tej ogromnej bazy inspiracji i wiedzy mogą czerpać wszyscy, zarówno doświadczeni animatorzy, jak i rozpoczynający przygodę z nowoczesną edukacją kulturalną.