We wrześniu 2017 ruszyła druga część „Laboratorium Bezpiecznego Internetu T‑Mobile”. To projekt edukacyjny, realizowany wraz z Fundacją Digital University. Ma on na celu uświadamianie uczniom szkół podstawowych, jak nieograniczone są możliwości Internetu. Poprzez udział w warsztatach dzieci uczą się zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Honorowym patronem akcji jest Ministerstwo Cyfryzacji.
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2016 roku 80 proc. gospodarstw domowych posiadało dostęp do Internetu. W większości to rodziny z dziećmi, którym, jak pokazują te same badania, rodzice (90 proc.) pozwalała swobodnie korzystać z domowych komputerów. Według tego samego badania 44 proc. dzieci w wieku 5-15 lat korzystało ze smartfonu . Łatwy dostęp do zasobów Internetu, to z jednej strony szansa na zdobywanie wiedzy i rozwijanie kontaktów, z drugiej jednak to zagrożenia, z których zwłaszcza najmłodsi często nie zdają sobie sprawy. Dlatego tak istotne jest, aby odpowiednich zachowań uczyć najmłodsze już dzieci, umożliwiając im bezpieczne poruszanie się po wirtualnym świecie. Misją firmy z obszaru nowych technologii powinno być zobowiązanie, żeby w ślad za innowacyjnymi produktami i usługami, dostarczać wiedzę na temat mądrego i bezpiecznego z nich korzystania.
Jako firma odpowiedzialna społecznie, dbamy o to aby technologie, które tworzymy służyły przede wszystkim społeczeństwu. We wrześniu T‑Mobile Polska, we współpracy z Fundacją Digital University, rozpoczęły drugą część programu edukacyjnego Laboratorium Bezpiecznego Internetu T‑Mobile. To cykl warsztatów, skierowanych do uczniów szkół podstawowych, zlokalizowanych w miejscowościach o populacji do 50 tys. mieszkańców. Podczas zajęć uczniowie i ich nauczyciele poznają potencjalne zagrożenia, na które natrafić mogą w sieci, a równocześnie uczą się, jak świadomie i bezpiecznie korzystać z jej zasobów.
– Z Internetu korzystają dzisiaj w zasadzie wszyscy. O ile jednak osoby dorosłe robią to świadomie i zdają sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, na które mogą trafić w sieci, o tyle dzieci, które są zazwyczaj ufne, nie wiedzą, że wirtualny świat nie zawsze jest bezpieczny. Żeby uwrażliwić rodziców, nauczycieli oraz same dzieci na ten problem, konieczne są cykliczne działania informacyjne i edukacyjne. Za ich realizację w takim samym zakresie odpowiadać powinny szkoły, jak i firmy działające w obszarze nowoczesnych technologii – mówi Małgorzata Rybak-Dowżyk, Dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej T‑Mobile Polska.
– Jako firma dostarczająca Internet wiemy jakie możliwości stwarza on użytkownikom, ale także jakie pociąga za sobą zagrożenia. Ale mamy też dostęp do wiedzy, która pozwala te ryzyka minimalizować. I tą wiedzą właśnie chcemy dzielić się z dziećmi, nauczycielami i rodzicami w ramach Laboratorium Bezpiecznego Internetu. Nie przez przypadek też wybraliśmy mniejsze miejscowości. Chcieliśmy w ten sposób dotrzeć z działaniami do szkół, w których tego typu akcje nie były wcześniej realizowane, a których uczniowie mają swobodny dostęp do sieci. W pierwszej części akcji udało nam się przeszkolić kilkuset uczniów w 20 szkołach. – dodaje Małgorzata Rybak-Dowżyk.
Zajęcia w ramach Laboratorium Bezpiecznego Internetu T‑Mobile mają na celu zwiększenie świadomości wśród najmłodszych na temat zagrożeń płynących z użytkowania Internetu oraz poszerzenie wiedzy nauczycieli w zakresie nowoczesnych metod przygotowywania uczniów do świadomego korzystania z sieci. W trakcie zajęć dzieci uczą się, m.in.: jak uniknąć przechwycenia danych z komputera, jakich treści nie należy publikować w Internecie, dlaczego nie powinno się zamieszczać w sieci zdjęć ośmieszających kogoś oraz jak bronić się w przypadku próby skrzywdzenia. Spotkania odbędą się w szkołach na terenie całego kraju.
Honorowym patronem akcji jest Ministerstwo Cyfryzacji.
dzieci
Dzieci najważniejsze!