Linie papilarne i wzór tęczówki oka to nie jedyne cechy naszego ciała, które pozwalają jednoznacznie zidentyfikować tożsamość. Unikalny jest także rytm pracy serca. Organizacja MasterCard i Royal Bank of Canada będą testować możliwości zastosowania monitoringu tego organu do potwierdzania transakcji płatniczych.
W testach wykorzystana zostanie opaska o nazwie Nymi przygotowana przez firmę Bionym. Urządzenie zakładane jest na nadgarstek, a umieszczony na jego spodzie czujnik śledzi rytm pracy serca. W odróżnieniu od urządzeń dostępnych już na rynku, które mają za zadanie pomóc np. biegaczom w utrzymaniu odpowiedniego tempa ćwiczeń, Nymi jest w stanie rozpoznać unikalny wzór pracy serca użytkownika i ma służyć do potwierdzania jego tożsamości.
Opaska Nymi monitorująca rytm pracy serca.
Dzięki modułowi Bluetooth wbudowanemu w opaskę, może ona się komunikować z innymi urządzeniami – smartfonami, komputerami, zamkami w samochodach i służyć jako cyfrowy klucz. Dodatkowo Nymi posiada wbudowany akcelerometr i żyroskop, co pozwala używać prostych gestów do sterowania np. aplikacjami na połączonym z opaską smartfonie.
Pilotaż prowadzony przez MasterCard i kanadyjski bank będzie wykorzystywał opaskę Nymi i moduł do płatności zbliżeniowych. Transakcja nie będzie wymagać podania PIN – potwierdzenie zastąpione zostanie przez dane biometryczne.
Wykorzystanie monitoringu pracy serca do potwierdzania tożsamości użytkownika może okazać się istotne dla rozwoju płatności opierających się na tzw. ubieralnych urządzeniach (wearable devices). Zaprezentowany jesienią przez Apple zegarek iWatch ma umożliwiać dokonywanie transakcji w systemie Apple Pay. Użycie weryfikacji biometrycznej opartej na obserwacji wzoru bicia serca byłoby w tym przypadku znacznie wygodniejsze niż np. odczyt odcisku palca.