Sąd Apelacyjny oddalił apelację P4 od decyzji Prezesa UKE dotyczącej znaczącej pozycji rynkowej na rynku zakańczania połączeń głosowych w ruchomej publicznej sieci telefonicznej P4 sp. z o.o. oraz obowiązków regulacyjnych. W dniu 7 października 2016 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie rozpoznał sprawę z powództwa spółki pod firmą P4 sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie od decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 14 grudnia 2012 r. nr DART-SMP-6040-10/11(49)
dotyczącej znaczącej pozycji rynkowej na rynku zakańczania połączeń głosowych w ruchomej publicznej sieci telefonicznej (sieci komórkowej) P4 sp. z o.o. oraz obowiązków regulacyjnych.
Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację P4 sp. z o.o.
W ustnych motywach uzasadnienia Sąd Apelacyjny wskazał, że istota rozpoznawanej sprawy sprowadzała się do żądania przez P4 sp. z o.o. zmiany zaskarżonej decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej poprzez przesunięcie momentu, w którym stawki za zakańczanie połączeń w sieci P4 Sp. z o.o. będą symetryczne do stawek za zakańczanie połączeń innych operatorów telefonii ruchomej. Uzasadniając swe stanowisko P4 sp. z o.o. wskazywała na prawa nabyte na podstawie poprzednio dokonanej przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej analizy rynku, która miała miejsce w 2008 roku oraz na swe prawa konstytucyjne.
Odnosząc się do powyższego Sąd Apelacyjny uznał, że mimo tego, że poprzednia decyzja Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotycząca znaczącej pozycji rynkowej P4 sp. z o.o. na rynku zakańczania połączeń głosowych w ruchomej publicznej sieci telefonicznej (decyzja z 2008 roku) przewidywała dłuższy termin dochodzenia do symetrii stawek, to jednak zgodnie z art. 21 ustawy – Prawo telekomunikacyjne, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej dokonuje okresowego przeglądu obowiązków regulacyjnych. W świetle przepisów ustawy – Prawo telekomunikacyjne w razie zmiany okoliczności faktycznych związanych z zajmowaną przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego pozycją rynkową na analizowanym rynku Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej może dokonać modyfikacji obowiązków regulacyjnych uprzednio nałożonych. Okoliczności takie ziściły się w rozpoznawanej sprawie. Zarzuty w tym zakresie podnoszone przez P4 sp. z o.o. Sąd Apelacyjny uznał zatem za niezasadne.
Sąd Apelacyjny wskazał także, że nie zostały spełnione w stosunku do P4 sp. z o.o. określone w Zaleceniu Komisji Europejskiej w sprawie uregulowań stawek za zakańczanie połączeń w sieciach stacjonarnych i ruchomych z dnia 7 maja 2009 r. (2009/396/WE) przesłanki pozwalające na dalsze utrzymywanie asymetrii stawek za zakańczanie połączeń z korzyścią na rzecz P4 sp. z o.o., tj. trudności po stronie krajowego organu regulacyjnego z opracowaniem modelu kosztów efektywnego operatora, czy możliwością dłuższego stosowania asymetrii na rzecz przedsiębiorcy telekomunikacyjnego dopiero rozpoczynającego działalność.
Wyrok jest prawomocny.