Poczta tradycyjna czy elektroniczna? Kilka impulsów czy nielimitowane rozmowy? Statyczny MMS czy animowany GIF? Tym razem w cyklu „Samsung. 20 lat w Polsce” przypomnimy ulubione formy komunikacji Polaków z ostatnich 20 lat. Na przestrzeni ostatnich 20 lat technologia rozwinęła się tak mocno, że zyskaliśmy możliwość kontaktowania się w czasie rzeczywistym z ludźmi znajdującymi się na drugim krańcu świata. Nie zawsze tak to jednak wyglądało…
Ludzie listy piszą
Jeszcze 20 lat temu w Polsce nie wszyscy posiadali telefony stacjonarne, nie mówiąc już o telefonach komórkowych. Chcąc podzielić się z bliskimi wrażeniami z wakacji wysyłano pocztówki, a namiastkę rozmów z mieszkającymi daleko przyjaciółmi i rodziną zyskiwano dzięki pisaniu listów. Niestety na odpowiedź adresata czekało się dni, a nawet tygodnie. Co zatem z tymi, którzy nie mogli tak długo czekać?
Impulsy mi się kończą
Charakterystycznym elementem krajobrazu lat 90-tych były żółte budki telefoniczne, przy których w kolejce ustawiali się ludzie chcący wykonać szybki telefon. Zakup karty telefonicznej był obowiązkowym punktem przed wyjazdem służbowym czy wysłaniem dziecka na kolonie. W czasach, gdy każdy impuls na karcie był na wagę złota trudno było sobie wyobrazić przyszłość, w której dzwonić będzie można bez limitów: czasowych i przestrzennych. Wraz z rozwojem telefonii komórkowej budki telefoniczne w Polsce były sukcesywnie likwidowane. Jeszcze w 2000 roku było ich w kraju ok. 95 tys., a 10 lat później już tylko ok. 44 tys. Obecnie na ulicy budki telefoniczne są rzadkością – w całej Polsce jest ich mniej niż 1000, a od 2017 roku mają być całkowicie zlikwidowane.
Darmowe rozmowy z wybranym numerem
Telefony stacjonarne sprawiły, że rozmowy z bliskimi stały się prostsze i częstsze. Niezwykłym zainteresowaniem cieszyła się przede wszystkim funkcja bezpłatnych rozmów z wybranymi numerami. To dzięki niej można było prowadzić całonocne dyskusje z przyjaciółką, chłopakiem czy rodziną nie wydając na to fortuny.
Poproszę o SMS
Wraz z telefonami komórkowymi, pojawiła się nowa forma komunikacji – wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych SMS. Dzięki rozwojowi aparatów fotograficznych w telefonach komórkowych na popularności zyskały również obrazkowe MMSy. I choć obie te formy nie należą już do nowości, nadal cieszą się bardzo dużą popularnością, o czym świadczą tak gigantyczne liczby jak: 52 miliardy, czyli suma smsów, które Polacy wysłali w ubiegłym roku oraz 740 mln jako liczba wysłanych MMSów.
Poczta elektroniczna
Łatwy dostęp do Internetu jeszcze bardziej rozwinął tekstowy sposób komunikacji. Listy zostały zastąpione e-mailami, a adresy skrzynek poczty elektronicznej podajemy dzisiaj częściej niż adres zamieszkania. Poczta elektroniczna stała się obecnie podstawowym narzędziem komunikacji w biurach, urzędach i innych instytucjach.
Forever online
Dziś głównym narzędziem komunikacji wielu, szczególnie młodych, ludzi są komunikatory i portale społecznościowe. 50 minut – to średnia ilość czasu, jaką użytkownicy spędzają każdego dnia na Facebooku, Instagramie i Messengerze. Popularne aplikacje oferują wymyślne funkcje wzbogacające tekst emotikonami, naklejkami, GIFami, a nawet własnoręcznymi rysunkami. W natłoku informacji coraz większą popularnością cieszą się wiadomości, które dostępne są dla nas tylko na kilka chwil, a następnie znikają. Ich ulotność sprawia, że są dla nas one dużo atrakcyjniejsze.
Portale społecznościowe pozwalają nam na jednoczesną komunikację z wieloma osobami w kilka sekund. Poinformowanie o tym samym wielu przyjaciół jeszcze 20 lat temu wymagałoby godzin spędzonych nad kartką papieru. Są osoby zachwycone możliwościami współczesnej technologii, są i takie, które z rozrzewnieniem wspominają czasy listów i papeterii. A jakie formy komunikacji przyniesie nam kolejne 20 lat?