Samsung ogłosił rozszerzenie swojego zaangażowania w ochronę oceanów we współpracy z partnerami, którzy wyznają podobne wartości. Chcąc przyczynić się do rozwiązania problemu wszechobecności odpadków plastikowych – m.in. poprzez przerób zużytych sieci rybackich na wysokiej jakości materiał do powtórnego wykorzystania w urządzeniach Galaxy – Samsung stawia znaczący krok naprzód w rewitalizacji ekosystemów morskich poszkodowanych w związku z działalnością człowieka. Samsung ogłasza wsparcie dla nowej inicjatywy wyposażania lokalnych społeczności i ekspertów w technologię mobilną na froncie odbudowy ekosystemu rafy koralowej.
Ważny wkład w ochronę oceanu światowego
Samsung wnosi istotny wkład w ochronę środowiska w interesie przyszłych pokoleń. To zobowiązanie ukierunkowuje jej innowacje, wpływając pozytywnie na zdrowie zarówno ludzi, jak i planety. To dążenie skłoniło firmę do skupienia uwagi na przywracaniu czystości oceanów dzięki innowacyjnej technologii.
Począwszy od serii Galaxy S22 z 2022 r., stosowanym w urządzeniach materiałem jest tworzywo odzyskane z porzuconych w morzu sieci rybackich (“sieci-widm”). Od tamtej pory Samsung nadal rozszerza wykorzystanie tego materiału we wszystkich produktach mobilnych z rodziny Galaxy, przyczyniając się do cofania szkód, jakie plastik wyrządza kruchym ekosystemom wodnym.
Teraz Samsung stawia kolejny krok, łącząc siły z amerykańską organizacją non-profit Seatrees i z Uniwersytetem Kalifornijskim w San Diego, by przetestować nowe, innowacyjne sposoby rewitalizacji raf. Technologia zastosowana w aparatach urządzeń z serii Galaxy, trafiająca do lokalnych ekologów i badaczy ze społeczności przybrzeżnych wesprze ich starania o przywrócenie zdrowia raf nadszarpniętego zmianami klimatu i zanieczyszczeniem dzięki efektywniejszemu monitorowaniu środowiska morskiego.
– Podjęliśmy wyzwanie ochrony oceanu światowego, transformując porzucone sieci rybackie w materiały, które wykorzystujemy do produkcji kluczowych komponentów urządzeń z serii Galaxy S22. Nasz dotychczasowy przerób to już ponad 150 ton – powiedziała Stephanie Choi, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Marketingu w Wydziale Rozwiązań Mobilnych zakresie doświadczeń mobilnych (Mobile eXperience Business) spółki Samsung Electronics. – W tym roku posuwamy się dalej, wynajdując użyteczną technologię, która pomaga chronić i odtwarzać zdegradowane ekosystemy morskie na całym świecie.
Wraz z Seatrees, Samsung wyznacza nowy cel dla dalszych innowacyjnych rozwiązań w technologii Galaxy, które „podratują” zdrowie oceanów świata. Samsung wspiera organizacje non-profit i lokalne społeczności pracujące na Fidżi, w Indonezji i w Stanach Zjednoczonych, korzystające z technologii Galaxy w ochronie środowisk przybrzeżnych. Wykorzystując technologię mobilną, organizacje te upowszechniają i unowocześniają rozwiązania służące rewitalizacji nie tylko raf koralowych, ale też wód przełowionych i zanieczyszczonych, w tym porzuconymi sieciami rybackimi.
Innowacyjne podejście do monitorowania i rewitalizacji raf
Choć pokrywają mniej niż 1% dna oceanu, rafy koralowe podtrzymują około 25% całego życia morskiego, co czyni je jednym z najbardziej bioróżnorodnych ekosystemów na Ziemi. Miliony ludzi na całym świecie polegają również na rafach jako źródle żywności, dochodów i ochrony ukształtowania nabrzeży. Przy obecnym tempie degradacji, rafy są zagrożone zanikiem do 2050 r. Omawiana inicjatywa wprowadzi zaawansowaną technologię monitorowania opartą na łatwo dostępnych urządzeniach mobilnych, by przyspieszyć realizację projektów odbudowy raf koralowych na całym świecie.
Choć prace nad rewitalizacją raf prowadzone są od dekad, naukowcy wciąż poszukują nowych sposobów na zdynamizowanie tego procesu. Badacze z Scripps Institution of Oceanography Uniwersytetu w San Diego i społeczności lokalnych używają fotogrametrii do gromadzenia różnych danych – w tym fotografii koralowców – do analizy ich zdrowia i przyrostu. To pozwala im tworzyć modele 3D pomocne w planowaniu interwencji mających złagodzić wpływ zmian klimatu na środowisko wodne.
Dokładne dane są niezbędne, by badacze mogli lepiej poznać realne skutki ich działań rewitalizacyjnych, a dzięki temu upowszechniać najskuteczniejsze praktyki na całym świecie. Jednak wykonanie precyzyjnych, kolorowych zdjęć raf koralowych o wysokiej jakości nie jest łatwe. Ruch wody – zarówno naturalny, jak i wywoływany przez nurków – powoduje powstawanie różnych artefaktów, takich jak rozmycia, co utrudnia interpretację danych. Ponadto, woda pochłania intensywniej światło o dłuższej długości fali, a więc to ze spektrum czerwieni, wskutek czego obrazy rejestrowane przez matrycę czujnika aparatu są ciemniejsze i przesunięte w stronę niebieskiej strony widma.
Wiedząc, że wierność kolorystyczna ujęć podwodnych ma kluczowe znaczenie dla efektywności analizy stanu koralowców, firma Samsung podjęła z biologami morskimi współpracę, by przezwyciężyć te wyzwania, doskonaląc technologię Galaxy na potrzeby tego specjalistycznego zastosowania. Firma Samsung opracowała tryb fotografowania podwodnego (Ocean Mode) wyłącznie dla tej współpracy. Tryb podwodny optymalizuje to, jak aparat z urządzeń Galaxy „widzi” rafy pod wodą. Redukuje efekt rozmycie od ruchu wody i optymalizuje balans bieli, by badacze mogli naprawdę polegać na danych obrazowych otrzymywanych od nurków. Stawiane przez nich diagnozy są trafniejsze, a działania rewitalizacyjne skuteczniejsze.
– Planowanie i prowadzenie odbudowy rafy koralowej musi bazować na wiarygodnych informacjach, co sprawdza się w praktyce, a co nie – powiedział dr Stuart Sandin, ekolog morski z Instytutu Oceanografii Scripps i dyrektor Centrum Różnorodności Biologicznej i Ochrony Morza. – Technologie mobilne oferują ekscytującą możliwość poszerzenia dostępu do tych informacji.
– Opierając się na technologii, która jest zarówno innowacyjna, jak i dostępna, współpraca ta może pomóc w pokonaniu barier oraz uproszczeniu procesu badań i rewitalizacji, umożliwiając skuteczniejsze zarządzanie oparte na nauce – dodał dr Eliah Aronoff-Spencer, technolog i dyrektor Centrum Planowania Ochrony Zdrowia w Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.
– Nasze partnerstwo to zbiorowy wysiłek ludzi i organizacji, skupionych, by przywracać zdrowie ekosystemom oceanicznym – powiedział Michael Stewart, współzałożyciel i dyrektor organizacji Seatrees. – Współpracując z firmami Samsung i z Uniwersytetem w San Diego, możemy udostępniać ich innowacyjne narzędzia, by pomóc lokalnym społecznościom w skutecznej renowacji raf na dużą skalę.
Przez cały 2024 rok firma Samsung wspierała projekty odbudowy koralowców w regionach, które ucierpiały z powodu zanikania raf – m.in. na wyspach Bali w Indonezji, Viti Levu, Fidżi i na wybrzeżu Florydy, a w miejscach realizacji projektu posadzono już ponad 11000 rozsadników koralowców. Firma Samsung i jej partnerzy zjednoczyli się w dążeniu do wykorzystania technologii w realizacji wspólnego celu, jakim jest odbudowa ekosystemów morskich i ochrona oceanów świata dla przyszłych pokoleń. Działając w duchu otwartej współpracy i wykorzystując ekspansywny potencjał firmy Samsung, w nadchodzących miesiącach organizacje będą nadal rozszerzać inicjatywę na kolejne regiony.