Nowa technologia dla matryc CMOS oferuje zdecydowanie wyższą światłoczułość, jednocześnie umożliwiając skuteczniejsze przechwytywanie elektronów. Zapewnia to lepsze odwzorowanie kolorów nawet przy słabym oświetleniu. ISOCELL poprawia jakość obrazu i zwiększa komfort użytkowania wysokiej klasy smartfonów oraz tabletów z matrycami wykonanymi z zastosowaniem tej rewolucyjnej technologii. Jakość matrycy obrazu wyznacza jej zdolność do precyzyjnego odczytu parametrów fal świetlnych
padających na poszczególne piksele ułożone na powierzchni matrycy. Z powodu ostrej konkurencji rynkowej, wymuszającej ciągłe zwiększanie rozdzielczości i poprawę jakości zdjęć bez zwiększania rozmiarów samego aparatu, konieczne było stałe zmniejszanie pikseli, przy jednoczesnej poprawie ich efektywności. To bez wątpienia trudne wyzwanie. Aby mu sprostać, dotychczasowe technologie produkcji matryc koncentrowały się na poprawie absorbcji fal świetlnych przez poszczególne piksele. Ta strategia spowodowała przejście z technologii FSI (Front Side Illumination) na BSI (Back Side Illumination), w ramach której udało się zmaksymalizować wydajność fotoelektryczną fotodiod. Jednak nawet niezwykle skuteczna technologia BSI z czasem zaczęła wykazywać pewne ograniczenia wobec wymogu coraz lepszej jakości obrazu przy coraz mniejszych rozmiarach pojedynczych pikseli.
– Dzięki udoskonalonej budowie pikseli oraz większej efektywności procesów, aparaty smartfonów i tabletów pozwolą z łatwością robić piękne, wyraziste zdjęcia i dzielić się nimi z całym światem – powiedział Taehoon Kim, wiceprezes ds. marketingu w dziale System LSI firmy Samsung Electronics. –Technologia ISOCELL to kolejna innowacja istotnie podnosząca poprzeczkę w dziedzinie jakości obrazu i potwierdzająca status Samsunga jako lidera technologii produkcji matryc do urządzeń mobilnych.
Korzystając z dotychczasowych osiągnięć oraz prowadząc nieustanne badania na rzecz poprawy jakości matryc przeznaczonych do urządzeń mobilnych, Samsung opracował ISOCELL – technologię pikseli nowej generacji (postępowanie patentowe w toku). ISOCELL wprowadza fizyczną barierę pomiędzy sąsiadującymi pikselami. Taka izolacja umożliwia skuteczniejsze przechwytywanie fotonów przez mikrosoczewki i ich lepszą absorbcję przez fotodiody konkretnych pikseli, przy mniejszych przebiciach pomiędzy pikselami i większej pojemności.
W porównaniu z typowymi pikselami BSI osiągnięto około 30-procentową redukcję przebić w pikselach ISOCELL, co przekłada się na lepsze odwzorowanie wyrazistych, nasyconych barw, jak również na zwiększenie o 30 procent pojemności, a w efekcie na większą rozpiętość tonalną.
Ponadto matryca zaprojektowana w technologii ISOCELL umożliwia znaczne zmniejszenie wielkości modułu aparatu. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w niewielkich, smukłych urządzeniach mobilnych, dla których istotnym wymogiem jest zmniejszenie grubości.
Pierwsza matryca Samsung w nowej technologii to 8-megapikselowy model S5K4H5YB mierzący 1/4 cala, z pikselami ISOCELL o wielkości 1,12um. Próbne matryce S5K4H5YB są obecnie testowane przez klientów, a ich masowa produkcja planowana jest na czwarty kwartał 2013 roku.
Jak wynika z badań prowadzonych przez firmę Techno System Research, w 2014 roku ok. 66 procent smartfonów będzie wyposażonych w matryce o rozdzielczości 8 megapikseli lub większe.