Samsung Electronics ogłosił dzisiaj wyniki finansowe za IV kwartał 2019 r. roku oraz za cały rok obrotowy 2019. Spółka zaksięgowała 59,88 bln KRW skonsolidowanych przychodów kwartalnych oraz 7,16 bln KRW kwartalnego zysku operacyjnego. Za rok 2019 firma Samsung odnotowała 230,40 bln KRW przychodu oraz 27,77 bln KRW zysku operacyjnego. Dane za IV kwartał były niższe niż w roku poprzednim ze względu na trwający spadek cen chipów pamięci oraz słabą sprzedaż wyświetlaczy.
Zwiększone zapotrzebowanie na pamięci przeznaczone do serwerów oraz urządzeń mobilnych, a także solidna sprzedaż flagowych smartfonów jednak złagodziły nieco ogólny spadek zysków.
Jednostka biznesowa Memory odnotowała spadek zysku rok do roku z racji utrzymującego się zniżkowego trendu cen DRAM mimo zwiększenia dostaw. Jednakże zysk wzrósł w porównaniu do poprzedniego kwartału, co wynika z podwyższonego zapotrzebowania dla centrów danych oraz innych głównych zastosowań, a także ograniczenia kosztów. Dział układów logicznych wykazał wzrost zysków r/r z racji zapotrzebowania na czujniki obrazu o wysokiej rozdzielczości oraz chipy HPC (o dużej wydajności obliczeniowej).
Jednostka biznesowa Display Panel ucierpiała z powodu słabego zapotrzebowania na niektóre ekrany mobilne w klasie premium oraz odnotowała zwiększone straty w dziale dużych wyświetlaczy.
Zyski kwartalne jednostki biznesowej Mobile znacznie wzrosły w skali roku dzięki solidnej sprzedaży flagowych smartfonów Galaxy oraz zmian w kolekcji, które zwiększyły dochodowość modeli masowych. Jednakże zysk był niższy niż w poprzednim kwartale z racji wygasania efektu wprowadzenia na rynek nowych flagowych urządzeń.
Jednostka biznesowa Consumer Electronics również wykazała wzrost zysków r/r w związku z podwyższoną sprzedażą produktów w klasie premium, w tym telewizorów QLED i nowo oferowanych urządzeń.
W I kwartale 2020 r. Spółka oczekuje zmniejszonej sprzedaży w wyniku sezonowości zapotrzebowania na chipy pamięci, OLED i elektronikę użytkową.
Sezonowość prawdopodobnie wpłynie na zmniejszenie zysków w jednostce biznesowej Memory. Również dla jednostki biznesowej Display Panel prognozy są negatywne ze względu na spadające zapotrzebowanie.
Zysk jednostki biznesowej Mobile w I kwartale jest postrzegany jako stabilny w porównaniu do poprzedniego kwartału, ponieważ nowe modele flagowe oraz modele składane poprawią sprzedaż, jednak związane z tym będą dodatkowe koszty marketingowe.
Patrząc w przyszłość, w 2020 r. Samsung oczekuje poprawy ogólnych wyników działalności, jednak zauważa także trwającą niepewność w globalnym środowisku biznesowym.
Sytuacja rynku kart pamięci będzie się prawdopodobnie stopniowo poprawiać dzięki zwiększonemu popytowi ze strony centrów danych oraz wprowadzeniu smartfonów 5G. Niestety nie wiemy jeszcze, jakie będzie rzeczywiste tempo ekspansji 5G oraz jaki to będzie miało wpływ na sprzedaż DRAM. W pierwszej połowie roku firma oczekuje przywrócenia zapasów do poziomów obserwowanych w poprzednich latach, przy czym będzie się skupiać na produkcji chipów kolejnej generacji, procesie 1Z-nm DRAM oraz szóstej generacji V-NAND.
Jednostka biznesowa System LSI będzie oferować zróżnicowane produkty System-on-Chip 5G oraz czujniki o dużej rozdzielczości. Jednostka biznesowa Foundry planuje rozszerzyć produkcję dla procesów 5nm oraz 7nm EUV (extreme ultraviolet lithography), ale będzie jednocześnie pracować nad rozwijaniem kolejnej generacji technologii 3nm GAA (gate-all-around). W jednostce Displays Samsung uznaje za priorytetowe reagowanie na rosnące stosowanie OLED oraz ekranów składanych.
Jednostka Mobile planuje poprawić zyski przez rozszerzenie sprzedaży modeli premium, takich jak gama ulepszonych produktów 5G oraz nowe urządzenia składane. Jednostka Network skupi się na obsłudze globalnego rynku 5G, ponieważ działalność w Korei najprawdopodobniej się skurczy ze względu na ogólnokrajowe wprowadzenie 5G.
W jednostce Consumer Electronics firma będzie dążyć do zwiększenia sprzedaży telewizorów QLED 8K i wprowadzenia nowych urządzeń klasy premium, takich jak Bespoke i nowe modele Lifestyle.
Nakłady kapitałowe Samsung Electronics w 2019 r. wyniosły 26,9 bln KRW, w tym 22,6 bln KRW zostało wydanych na półprzewodniki, a 2,2 bln KRW na wyświetlacze.
W 2020 r. firma zastosuje elastyczne podejście do realizacji nakładów kapitałowych, aby dostosować się do zmieniającego się zapotrzebowania rynkowego, kontynuując inwestowanie w infrastrukturę oraz średnio- i długoterminowe możliwości rozwijania działalności.
Przewidywany spadek po wzroście zapotrzebowania na półprzewodniki w IV kwartale
W IV kwartale zakłady produkujące półprzewodniki wykazały 16,79 bln KRW przychodów skonsolidowanych oraz 3,45 bln KRW zysku operacyjnego.
Jednostka Memory odnotowała w IV kwartale istotne zapotrzebowanie rynkowe wynikające z rosnącego popytu wśród klientów zajmujących się serwerami. Zapotrzebowanie na główne zastosowania, np. związane z rozszerzaniem sieci 5G, również przyczyniło się do zysków. W ujęciu kwartalnym zyski wzrosły w wyniku ograniczenia kosztów przenoszenia procesów oraz zwiększonej sprzedaży zróżnicowanych produktów.
Firma również zwiększyła wolumen dostaw na IV kwartał w wyniku proaktywnego reagowania na popyt do różnych zastosowań.
W przypadku DRAM do serwerów zapotrzebowanie wzrosło głównie wśród produktów o dużej gęstości, takich jak centra danych. Dodatkowo klienci z Chin zwiększyli zamówienia w wyniku wprowadzenia nowego rodzaju CPU. W przypadku urządzeń mobilnych coraz bardziej wyszukane smartfony klasy średniej i wysokiej podwyższyły przychód jednostkowy, co zostało uzupełnione przez pozytywne rezultaty ekspansji sieci 5G. W obszarze PC negatywny wpływ niedoboru CPU został zrekompensowany zwiększeniem liczby zestawów ze strony producentów OEM, dzięki czemu zapotrzebowanie na zakup było znaczące.
W odniesieniu do NAND zapotrzebowanie było większe, niż się spodziewano, ze względu na wprowadzenie na rynek nowych smartfonów, co wygenerowało zamówienia na modele o wysokiej gęstości. Zwiększony popyt na SSD do serwerów był również pomocny w osiągnięciu wyników.
W pierwszym kwartale 2020 r. ogólne zapotrzebowanie na DRAM będzie nieco mniejsze w związku z sezonowością, jednak część zakupów do urządzeń mobilnych i serwerów pozostanie stosunkowo solidna. Firma planuje wzmocnić swoją konkurencyjność kosztową poprzez rozszerzenie migracji produkcji dla produktów skali 1Y-nm i wykorzystanie elastycznej gamy produktów, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie na urządzenia o wysokiej gęstości.
Również w okresie od stycznia do marca ceny NAND powinny wzrastać, głównie do zastosowań w serwerach, w miarę jak rynek będzie się stabilizował. W celu podwyższenia rentowności i konkurencyjności firma planuje przyspieszyć proces migracji V-NAND szóstej generacji w pierwszej połowie 2020 r.
Ogólnie zapotrzebowanie na DRAM do serwerów w 2020 r. jest przewidywane jako istotne w związku ze zwiększonymi inwestycjami w centra danych. W odniesieniu do urządzeń mobilnych należy dokładnie monitorować tempo ekspansji 5G oraz jego skutki, jednak firma zauważa wzrost zapotrzebowania na modele dla rynku masowego, w miarę jak główni producenci rozszerzają swoje asortymenty smartfonów 5G. Budowa sieci 5G w Chinach powinna również napędzać zapotrzebowanie na produkty konsumenckie w tym roku.
W przypadku NAND w tym roku oczekiwany jest dalszy wzrost zapotrzebowania na SSD ze strony centrów danych, podczas gdy ekspansja sieci 5G może zwiększyć popyt na pamięci o wysokiej gęstości do urządzeń mobilnych. Firma oczekuje nowego zapotrzebowania w branży gamingowej i motoryzacyjnej.
Tymczasem zyski jednostki biznesowej System LSI spadały z kwartału na kwartał, ponieważ szczytowy sezon na telefony komórkowe już się skończył. W pierwszym kwartale 2020 r. firma planuje zmaksymalizować dostawy głównych komponentów, takich jak układy scalone AP, czujniki obrazu oraz DDI, które najwięksi klienci firmy Samsung zastosowali w swoich nowych flagowych smartfonach.
W 2020 r. jednostka biznesowa System LSI planuje rozszerzyć działalność w zakresie chipów 5G, dzięki promowaniu rozwiązań z jednym chipem do urządzeń na rynku masowym. Zapotrzebowanie na czujniki obrazu w 2020 r. rośnie, w miarę zwiększającej się konkurencji w zakresie coraz lepszych parametrów aparatów.
Dodatkowo jednostka Foundry odnotowała bardzo dobre wyniki w czwartym kwartale pod względem chipów 5G oraz czujników obrazu o wysokiej rozdzielczości. Zyski wzrosły również dzięki zapotrzebowaniu na chipy HPC wśród klientów z Chin. W tym roku oczekiwany jest dalszy wzrost przychodów i osiągnięcie dwucyfrowych kwot w zakresie produkcji masowej chipów obliczeniowych 8nm oraz zapotrzebowania na chipy do 5G.
W 2020 r. firma planuje ukończyć prace projektowe nad procesami 4nm oraz kilkoma projektami produktów na bazie 5nm, aby zdywersyfikować bazę klientów oraz rozszerzyć zastosowania produktów Samsung.
W miarę malejących zysków jednostka Display musi się skupić na zapewnieniu rentowności
W IV kwartale jednostka biznesowa Display Panel odnotowała 8,05 bln KRW przychodów skonsolidowanych oraz 0,22 bln KRW zysku operacyjnego. Ogólnie zyski z wyświetlaczy spadały z kwartału na kwartał z uwagi na słabe wyniki dla całego asortymentu.
Zyski z wyświetlaczy mobilnych były niższe ze względu na wyższe obciążenie kosztami wynikające z mniejszego wykorzystania zaplecza produkcyjnego w związku ze słabszym popytem na niektóre produkty w klasie premium. W przypadku dużych wyświetlaczy odnotowano większą stratę w związku z trwającym spadkiem cen paneli LCD.
Patrząc na pierwszy kwartał 2020 r., Samsung spodziewa się dalszego spadku zysków z tytułu wyświetlaczy mobilnych ze względu na ograniczone zapotrzebowanie wśród niektórych klientów. Firma będzie dążyć do zwiększenia rentowności, oferując więcej paneli o wyróżniającym się wyglądzie, rozszerzając bazę klientów na produkty IT oraz poprawiając konkurencyjność cenową.
Duże wyświetlacze raczej pozostaną niedochodowe ze względu na stagnację sprzedaży i słaby sezon.
W 2020 r. w obszarze wyświetlaczy mobilnych przewiduje się, że zapotrzebowanie na ekrany OLED będzie rosnąć wraz z coraz szerszym wykorzystaniem smartfonów 5G, mimo zwiększonej konkurencji. Firma będzie podejmować wysiłki w zakresie rozszerzania sprzedaży i zwiększania wykorzystania przy szerszej bazie klientów i silniejszej konkurencyjności produktów. W szczególności Samsung będzie dążyć do aktywnego reagowania na popyt na nowe zastosowania, np. urządzenia składane i inne produkty IT.
W przypadku dużych wyświetlaczy słabe zyski najprawdopodobniej będą występować również w tym roku, ponieważ utrzymuje się nadpodaż paneli, a wysiłki związane z konwersją produkcji na wyświetlacze QD nowej generacji generują koszty. Firma będzie się skupiać na zapewnieniu rentowności poprzez rozszerzenie sprzedaży wyrobów o wartości dodanej, np. ultra dużych paneli oraz telewizyjnych paneli 8K, ale również monitorów w klasie premium.
Jednostka Mobile skupi się na nowych flagowych urządzeniach oraz modelach składanych
W IV kwartale 2019 r. dział IT & Mobile Communications (IM) odnotował 24,95 bln KRW przychodów skonsolidowanych oraz 2,52 bln KRW zysku operacyjnego.
Pomimo wzrostu ogólnego popytu na smartfony i tablety kwartał do kwartału w wyniku wysokiej sprzedaży sezonowej na koniec roku przychody jednostki Mobile spadły kwartał do kwartału, ponieważ efekt wprowadzenia na rynek nowych modeli flagowych wygasł. Niemniej spadek zysków został zrekompensowany skutecznym zarządzaniem wydatkami marketingowymi w okresie świątecznym, przy czym dochodowość głównych smartfonów, w tym serii Galaxy A, utrzymała się na stabilnym poziomie.
Z perspektywy pierwszego kwartału zauważalne jest słabe zapotrzebowanie na smartfony i tablety ze względu na niski popyt sezonowy. W takich okolicznościach Samsung spodziewa się wzrostu przychodów ze smartfonów w wyniku poprawy miksu produktów oraz wprowadzenia nowych urządzeń flagowych i smartfonów składanych. Zyski operacyjne pozostaną jednak na stałym poziomie ze względu na wyższe wydatki marketingowe mające na celu napędzenie sprzedaży flagowych smartfonów.
Na cały rok 2020, kiedy to spodziewany jest wzrost zapotrzebowania na smartfony 5G, przewidywana jest także intensyfikacja konkurencji w miarę jak producenci będą stopniowo wprowadzać wysokiej klasy komponenty, w tym układy AP, pamięci i aparaty. W odpowiedzi na tę sytuację firma planuje zróżnicować smartfony w klasie premium poprzez rozszerzenie modeli 5G i wprowadzenie nowych projektów produktów składanych.
Co więcej, Samsung rozszerzy swoje portfolio produktów 5G i wzmocni konkurencyjność smartfonów na rynek masowy poprzez szybkie wprowadzanie innowacyjnych technologii w odpowiedzi na potrzeby rynkowe. Dzięki tym wysiłkom firma planuje poprawić zyski rok do roku przez rozszerzenie sprzedaży smartfonów premium i zwiększenie konkurencyjności asortymentu w klasie średniej i niższej.
W przypadku jednostki Network, przy spadku ogólnych przychodów w czwartym kwartale (kwartał do kwartału) z racji tego, że wprowadzenie sieci 5G w Korei Południowej skoncentrowało się w pierwszej połowie roku, przychód z 5G wzrósł na rynkach zagranicznych, w tym w Stanach Zjednoczonych i Japonii. W 2020 r., przy przewidywanym spadku działalności 5G na rynku krajowym rok do roku, Samsung będzie rozszerzać rozwiązania sieci 5G na rynkach zagranicznych, umacniając swoje kluczowe kompetencje oraz zwiększając współpracę z głównymi partnerami biznesowymi.
Telewizory i urządzenia w klasie premium rozświetlają czwarty kwartał; ryzyko przed nam
W IV kwartale 2019 r. dział Consumer Electronics, na który składają się jednostki biznesowe Visual Display i Digital Appliances, odnotował 12,71 bln KRW przychodów skonsolidowanych oraz 0,81 bln KRW zysku operacyjnego.
W czwartym kwartale zyski jednostki Visual Display wzrosły kwartał do kwartału w wyniku udanych wysiłków promocyjnych w najlepszym sezonie pod koniec roku. Sprzedaż telewizorów QLED oraz telewizorów wielkości 75 cali i większych była szczególnie godna uwagi, co odzwierciedla poprawę różnorodności produktów w firmie.
W szczególności sprzedaż telewizorów QLED w IV kwartale przekroczyła dwukrotnie liczbę telewizorów w tym samym okresie poprzedniego roku.
Firma przewiduje spadek zapotrzebowania rynkowego w pierwszym kwartale (kwartał do kwartału), ponieważ szczytowy sezon na koniec roku już się zakończył, a także spadł popyt rok do roku na rynkach rozwiniętych.
Ogólnie w 2020 r. globalny rynek telewizorów stoi przed ryzykiem geopolitycznym, jednak światowe zapotrzebowanie na telewizory powinno rosnąć z uwagi na wydarzenia sportowe, takie jak Europejskie Mistrzostwa Świata UEFA w piłce nożnej i letnie igrzyska olimpijskie.
W jednostce Digital Appliances zyski wzrosły w IV kwartale w związku ze zwiększonym popytem na rynkach wschodzących, w tym w Indiach. Wzrosły zarówno dochody, jak i zyski rok do roku, w miarę jak sprzedaż produktów w klasie premium, takich jak lodówki Bespoke i duże suszarki, rosła.
Samsung planuje kontynuować wprowadzenie nowych urządzeń cyfrowych w grupie new lifestyle oraz produktów premium, aby uzyskać wzrost w pierwszym kwartale. Na cały rok firma przewiduje niepewność wynikającą ze spowolnienia gospodarki globalnej, jednak będzie się starać skompensować to ryzyko poprzez rozszerzenie asortymentu w klasie premium oraz rozwijanie możliwości B2B.