Od 1970 roku, kiedy firma Samsung Electronics wyprodukowała swój pierwszy telewizor, minęło dokładnie 45 lat. Od tamtego czasu wiele się zmieniło – czarno-biały odbiornik lampowy o przekątnej 12 cali zastąpił nowoczesny, zakrzywiony telewizor SUHD z technologią nanokryształów o przekątnych przekraczających 88 cali. Dziś największe zakrzywione telewizory UHD mają przekątne 105 cali, zaś płaskie – 110 cali.
Jedna rzecz pozostała jednak niezmienna – dążenie do doskonałości w każdym calu, zarówno pod względem technologii, jak i designu.
Złota era kineskopów
W fascynującej, ponad 130-letniej historii telewizorów wzornictwo poszczególnych modeli było równie ważne, jak zastosowane technologie poprawiające jakość obrazu. Wiedział o tym dobrze koreański producent, który w 1970 roku zaprezentował swój pierwszy odbiornik. Czarno-białe, a następnie kolorowe telewizory lampowe marki Samsung o dużych gabarytach i niewielkiej przekątnej, z wypukłym ekranem oraz masywną obudową, królowały w samym centrum naszych salonów. Zazwyczaj ustawiano je na połyskującej meblościance, a wierzch obudowy dekorowano ręcznie haftowanymi serwetkami i licznymi bibelotami. Telewizory kineskopowe doskonale wpisywały się w ówczesną stylistykę wnętrz, współgrając z eklektycznym wzornictwem pełnym geometrycznych figur, chromowanych akcentów, futurystycznych kształtów oraz błyszczących powierzchni.
Płaskie jest piękne
W latach 90. niemal każde gospodarstwo domowe mogło się już pochwalić własnym odbiornikiem. W czasach, kiedy internet dopiero raczkował, telewizor stał się centrum domowej rozrywki i prawdziwym „oknem na świat”. W 1998 roku firma Samsung rozpoczęła produkcję telewizorów z całkowicie płaskim ekranem. Ich przekątna była już wtedy znacznie większa, a obudowa zyskała na lekkości. Rama wprawdzie nie przypominała już tej z lat 70. czy 80., jednak wciąż trzeba było się zmagać z mocno wystającą tylną obudową. Prawdziwym przełomem stało się wprowadzenie pierwszych na świecie telewizorów cyfrowych u progu XXI wieku. Model Bordeaux LCD TV zapoczątkował erę dominacji firmy Samsung na światowym rynku RTV. Innowacyjna konstrukcja jego obudowy, lekko zakrzywiona u dołu, zwiastowała coraz większą rolę designu w projektowaniu tych urządzeń. Telewizor przestał już być integralną częścią meblościanki, stając się odrębnym i chętnie eksponowanym elementem wystroju wnętrza. Kolejne linie urządzeń marki Samsung, jak Crystal Rose LCD TV z dwukolorową, lekko przezroczystą ramą, wyznaczały nowy kierunek we wzornictwie – poszukiwanie prostoty i elegancji w subtelnych kształtach i kolorach.
W poszukiwaniu „designu doskonałego”
W 2009 roku firma Samsung zaprezentowała pierwszy na świecie telewizor LED, który był prawdziwą rewolucją na rynku RTV. LED D8000 miał o 80% węższą ramę ekranu w porównaniu do innych urządzeń dostępnych na rynku. Granica między obrazem a otoczeniem coraz bardziej się zacierała, a rama wykonana z eleganckiego aluminium miała zaledwie 5 mm szerokości.
Kolejnym ważnym krokiem w poszukiwaniach „designu doskonałego” była premiera telewizora Samsung Ultra HD serii S9 w 2013 roku. Wtedy też zaprezentowano największy wówczas na świecie telewizor UHD o przekątnej 85 cali. Cała uwaga projektantów została skupiona na stworzeniu obudowy telewizora, w której zastosowano innowacyjne podejście stylistyczne – zrezygnowano z typowej podstawki, stopki i płaskiego ekranu. Telewizor został zawieszony w tytanowej, czarnej ramie, tworzącej oprawę dla ekranu. W ten sposób osiągnięto efekt dzieła sztuki kojarzonego z ekskluzywną galerią. Prostota i minimalizm oraz artystyczne konotacje serii S9 miały służyć nie tylko podkreśleniu nowoczesnego i luksusowego charakteru wnętrza, lecz także poczucia estetyki jego mieszkańców.
Zakrzywione jest piękne
Rok 2014 rozpoczął największą rewolucję w projektowaniu telewizorów. Firma Samsung zaprezentowała wówczas telewizor SUHD z matrycą nanokrystaliczną o zakrzywionym kształcie, który nie przypominał żadnego z dotychczasowych modeli. Użytkownicy szybko docenili nie tylko niesamowitą ilość kolorów, lecz także funkcjonalne zalety zakrzywionego ekranu zapewniającego niespotykaną dotąd głębię obrazu i szersze pole widzenia, jak również absolutnie wyjątkowy design. Telewizory SUHD prezentują się spektakularnie dzięki swojej zakrzywionej formie zawartej w stylowej ramie. Nadaje ona ekranowi większą głębię i sprawia, że zawieszony na ścianie telewizor wygląda jak dzieło sztuki. Z kolei nowa stopa w kształcie litery Y dodaje całej konstrukcji lekkości i elegancji.
Piękno to pojęcie względne
Zakrzywione telewizory SUHD to nie ostatnie słowo firmy Samsung w kwestii wzornictwa. W końcu „design doskonały” to pojęcie względne, zależne od gustu, epoki i trendów estetycznych. To właśnie ich stała ewolucja oraz zmieniające się potrzeby łączenia piękna i jakości są najważniejszą inspiracją dla projektantów. Czy masywne kształty dawnych telewizorów kineskopowych nie były wyznacznikiem trendów w swoich czasach? Design, podobnie jak trendy modowe, lubi powracać w nowych odsłonach. Potwierdzeniem tej tezy jest Samsung Serif TV – nowa linia telewizorów retro wzorowanych na starych odbiornikach telewizyjnych. Urządzenia inspirowane kształtem czcionki Serif, zamknięte w drewnianej obudowie i postawione na wysokich nóżkach, z pewnością trafią w gusta miłośników skandynawskiego designu. Ciekawostką są niewielkie przekątne ekranu tych urządzeń – 24, 30 i 40 cali, wyraźnie zarysowane, kolorowe ramy oraz minimalistyczny interfejs Smart TV. Historia zatacza koło? W dziedzinie stylistyki z pewnością wiele może się jeszcze zdarzyć. Zawsze jednak będzie chodziło o to, by oprócz technologicznych innowacji telewizor miał „duszę”, która współgra z klimatem wnętrza, jego estetyką i gustami domowników.