środa, 13 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    SAP Story: cyfryzacja procesów zakupowych w branży spożywczej

    Zobacz również

    Przemysł spożywczy to jedna z gałęzi produkcyjnych, w których rozwiązania z zakresu automatyzacji wdrażane są na największą skalę. Wielkość rynku automatyzacji przetwórstwa żywności szacuje się na 25,14 mld USD w 2024 r. i oczekuje się, że sięgnie 35,93 mld USD do 2029 r., osiągając w latach 2024-2029 kumulowany roczny wskaźnik wzrostu na poziomie 7,40% (dane Mordor Intelligence – „Food Processing Automation Industry Report”). Cyfryzacja procesów zakupowych to jeden z ważniejszych aspektów automatyzacji w tym sektorze.

    - Reklama -


    Branża produkcyjna notuje stabilny wzrost, co skłania producentów do poszukiwania nowych sposobów optymalizacji procesów zakupowych. Firma LOTTE Wedel, obecna w blisko 60 krajach na całym świecie, przekształciła skomplikowane metody kwalifikacji dostawców i realizacji zamówień w jedną, przejrzystą platformę. Automatyzacja i standaryzacja systemu zarządzania procesami zakupowymi utorowała jej drogę do dalszej ekspansji.


    Będące częścią grupy LOTTE przedsiębiorstwo Wedel, z ponad 170-letnią tradycją, zdecydowało się na modernizację kluczowych operacji biznesowych. Konieczne było wdrożenie rozwiązania, które ujednolici model kwalifikacji dostawców, zapewni szybki dostęp do historii postępowań przetargowych i przyspieszy, a także zautomatyzuje pracę zespołów, uwalniając cenne zasoby. Efektem była cyfrowa transformacja działu zakupów. Partnerem wdrożeniowym LOTTE Wedel była firma Apollogic.

    Wyzwanie: Jak efektywnie zarządzać wydatkami pośrednimi?
    Wedel działa od 1851 r. Produkty firmy są dostępne w sklepach sieciowych i detalicznych, a także w sieci Pijalni Czekolady E.Wedel, liczącej 30 lokali w całej Polsce. Poza umacnianiem kluczowej pozycji na krajowym rynku, ważną częścią strategii firmy jest eksport – wedlowskie produkty są dostępne w blisko 60 krajach na całym świecie.

    Rozbudowane i odrębne procesy zakupowe w firmie powodowały trudności w efektywnym zarządzaniu produkcją i dystrybucją. Dlatego dla LOTTE Wedel istotne było ustandaryzowanie ich, poprawa efektywności procesowej i kosztowej, a także automatyzacja powtarzalnych zadań, a w efekcie odciążenie pracowników.


    Realizując projekt cyfrowej transformacji obszaru zakupowego, LOTTE Wedel określił swoje główne cele projektowe, m.in. optymalizację liczby dostawców o 20%, obniżenie kosztów transakcyjnych o 50%, oszczędności na poziomie kosztów i czasu pracy. Wyzwaniem okazało się nie tylko przeprowadzenie transformacji w rozbudowanych strukturach firmy, ale także początkowy opór dostawców i partnera wewnętrznego do transformacji. Zaangażowanie zespołu projektowego, a także korzyści i dalsze perspektywy rozwoju przekonały jednak zarząd do podjęcia działań i inwestycji w zakresie cyfryzacji.


    Rozwiązanie: Przejrzystość, oszczędność, skalowalność
    W tej sytuacji zdecydowano się na wdrożenie systemu SAP, a w nim narzędzi SAP Ariba Guided Buying oraz SAP Ariba Sourcing . W tym pierwszym zaszyte są wszystkie niezbędne informacje, jak procedury i polityki zakupowe. Z kolei drugie odpowiada za wsparcie procesu negocjacji i inteligentne rekomendacje. Implementacja platformy usprawniającej operacje zaopatrzeniowe skróciła czas kompletowania informacji na temat dostępności towarów i poprawiła jakość danych. Standaryzacja działań pociągnęła za sobą także większą przejrzystość wydatków.


    Projekt objął swoim zasięgiem wiele obszarów biznesowych LOTTE Wedel, w tym m.in. zakupy bezpośrednie, badania konsumenckie, administrację, IT czy magazyn operacyjny.


    Efekty: Jeden standard, nieskończone możliwości
    Wyniki projektu znacznie przekroczyły oczekiwania firmy i pierwotne założenia również w kwestii rzeczywistego wykorzystania wdrożonego rozwiązania przez użytkowników, a także tego, jak przełożyło się to na wartość zamówień. Projekt udało się zrealizować w czasie 1,5 roku, a do korzyści wynikających z wdrożenia należą również np. sprawniejsze zarządzanie i rozwój współpracy z dostawcami;, szybsze zakupy, standaryzacja i automatyzacja realizacji zamówień, a także atrakcyjny i intuicyjny interfejs i akceptacja zamówień na telefonie. O sukcesie wdrożenia zadecydował szereg czynników, a jednym z najważniejszych był zaangażowany zespół wdrożeniowy obejmujący: Przed LOTTE Wedel dalsze wdrożenia i rozwój. W przyszłości firma planuje implementację nowszej wersji systemu.


    Efektywne zarządzanie produkcją i jej cyfrowe wsparcie wymagają stosowania różnorodnych narzędzi i rozwiązań technologicznych. Najlepiej, aby funkcjonowały one w obrębie jednolitej platformy, która będzie bazą i pozwoli na efektywną wymianę kluczowych danych. Wspieranie procesów produkcyjnych można osiągnąć dzięki koncentracji na konkretnych korzyściach biznesowych, wsparciu doświadczonego zespołu i świadomemu doborowi najlepszych technologii. Dokładnie te czynniki zadecydowały o sukcesie wdrożenia naszych rozwiązań w LOTTE Wedel.

    ŹródłoSAP
    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Są Święta, są prezenty w Orange (wideo)

    https://youtu.be/sLNyVXe5BLY Abonament komórkowy z internetem 5G bez limitów i wybranym smartfonem, a drugi smartfon w prezencie za 1 zł https://youtu.be/dCdkFJ-BHE8 Abonament komórkowy...