Na najwyższej półce jednordzeniowych kart graficznych właśnie pojawiła się nowa propozycja. Najwydajniejszy Radeon R9 290X jest od dziś dostępny także w wersji Vapor-X od firmy SAPPHIRE. Połączenie komory parowej z systemem chłodzenia Tri-X, rozbudowana sekcja zasilania, a także unikalne funkcje, takie jak inteligentna kontrola wentylatorów i LED-owy wskaźnik temperatury to cechy charakterystyczne SAPPHIRE R9 290X Vapor-X. Dostępna jest również wersja fabrycznie podkręcona.
Karta SAPPHIRE R9 290X Vapor-X OC to najwydajniejsza jednordzeniowa karta z nowej serii R9 rozwiązań graficznych opartych na architekturze Graphics Core Next (GCN). Ekstremalna wydajność zapewniana przez ten akcelerator jest sumą kilku składowych: aż 2816 procesorów strumieniowych, 4 GB pamięci GDDR5 taktowanej z częstotliwością 1410 MHz (efektywnie 5640 MHz) oraz rdzenia pracującego z zegarem taktującym 1080 MHz. Żadna z aktualnych gier nie jest w stanie rzucić tej karty na kolana – produkt firmy SAPPHIRE gwarantuje płynną rozgrywkę na maksymalnych ustawieniach graficznych w rozdzielczościach Full HD, a nawet wyższych.
Osiągnięcie bezkompromisowej wydajności oraz nienagannej kultury pracy wymagało wykorzystania szeregu innowacyjnych rozwiązań. Firma SAPPHIRE po raz pierwszy wprowadziła je w debiutującym niedawno modelu R9 290 Vapor-X, a od teraz znajdują się one także w wersji R9 290X. Równie efektowne co efektywne chłodzenie Vapor-X z systemem wentylatorów Tri-X, dynamiczne podświetlenie LED w zależności od temperatury czy jeszcze bardziej rozbudowana, 10-fazowa sekcja zasilania – wszystkie te nowości zaimplementowane zostały właśnie we flagowym SAPPHIRE R9 290X Vapor-X.
Innowacyjne chłodzenie SAPPHIRE
Niereferencyjne modele SAPPHIRE R9 290X Tri-X obsypano pochwałami – między innymi za doskonałe chłodzenie, które uznawane jest aktualnie za jedno z najlepszych w najnowszej generacji kart Radeon. Producent nie poprzestał na sukcesie układu Tri-X i jeszcze bardziej usprawnił konstrukcję karty. W modelu R9 290X Vapor-X łączą się dwa innowacyjne systemy chłodzenia autorstwa firmy SAPPHIRE. Sercem systemu chłodzącego jest unikalna technologia Vapor-X. Pionierska technologia komory parowej jest z powodzeniem wykorzystywana przez SAPPHIRE od kilku generacji kart. Komora przylega bezpośrednio do GPU, a z drugiej strony do podstawy radiatora, dzięki czemu uzyskano maksymalny możliwy transfer energii cieplnej poza rdzeń.
Drugą składową systemu chłodzącego jest właśnie najnowsza struktura Tri-X, która zawiera pięć rurek cieplnych oraz trzy wydajne wentylatory. Główny ciepłowód to wiodące w branży rozwiązanie o średnicy 10 mm, które wspomagane jest przez dwie rurki 8-milimetrowe i dwie 6-milimetrowe po bokach, co ma zapewnić równomierny rozkład ciepła. Trzy, zaawansowanej konstrukcji wentylatory o średnicy 90 mm każdy, maksymalizują obieg powietrza przy zachowaniu bardzo cichej pracy. Wyposażono je ponadto w łożyska odporne na kurz dla większej wytrzymałości. Stylowa obudowa coolera skrywa kanały uformowane tak, by powietrze dokładnie owiewało wszystkie najważniejsze części karty, w tym sekcję zasilania. Połączenie technologii Vapor-X oraz Tri-X zaowocowało temperaturami niższymi o 5 do 10 stopni w porównaniu z samym systemem Tri-X – w ręce użytkowników SAPPHIRE trafia więc najlepsze dostępne w tej generacji chłodzenie.
W skład ulepszonego systemu chłodzącego wchodzi jeszcze jedna dodatkowa nowość: rozpraszacz ciepła płytki PCB. Płytka PCB jest tu nieco wyższa, w związku z czym jedna z warstw miedzianych została odsłonięta. Zamontowany na niej dodatkowy radiator odprowadza ciepło zaabsorbowane przez PCB na zewnątrz, co może obniżyć temperaturę rdzenia nawet o kilka stopni.
Jeszcze bardziej rozbudowana sekcja zasilania
W celu uzyskania maksimum wydajności karta R9 290X Vapor-X wykorzystuje cyfrowy kontroler napięcia i nową, aż dziesięciofazową sekcję zasilania o nazwie Aero10 składającą się z tranzystorów typu Direct-FET o wysokiej mocy zasilającej GPU, pamięci i obwód sterujący. Zastosowano tu najnowszą wersję dławików SAPPHIRE Black Diamond, które swą nazwę zawdzięczają czarnej ferrytowej obudowie o kształcie radiatora – znacznie obniżającej ich temperaturę i w konsekwencji zwiększającej trwałość. Solidne kondensatory elektrolityczne stanowią podstawę systemu zasilania. Jego nazwa, Aero10, jest odzwierciedleniem ułożenia elementów przypominających potężny silnik.
Inteligentna kontrola wentylatorów
Ponieważ karty SAPPHIRE z rodziny R9 nie zawsze będą musiały działać z maksymalną wydajnością, w serii Vapor-X wprowadzono kolejną nowość: Intelligent Fan Control (inteligentna kontrola wentylatorów, IFC). W przypadku korzystania z mało wymagających aplikacji 2D lub odtwarzania wideo, IFC pozostawi włączony tylko jeden z trzech wentylatorów, przez co karta stanie się niemal niesłyszalna. Kiedy tylko temperatura GPU zacznie wzrastać, np. w związku z uruchomieniem bardziej zaawansowanych graficznie aplikacji 3D lub gier, działać będą wszystkie trzy wentylatory. Ich prędkość będzie regulowana zgodnie z profilem temperatur. Zapaleni gracze i entuzjaści podkręcania mogą potrzebować nieustannego działania wszystkich trzech wiatraków, toteż kartę wyposażono w stosowny przełącznik dezaktywujący funkcję IFC.
Wskaźnik temperatury
Użytkownicy SAPPHIRE R9 290X Vapor-X mogą łatwo ocenić, czy karta jest aktualnie mocno obciążona, czy też nie. Boczne logo SAPPHIRE jest podświetlane diodami LED, które będą stopniowo zmieniać kolor od niebieskiego, oznaczającego zimno, przez żółty aż po czerwony, symbolizujący wysoką temperaturę.
SAPPHIRE R9 290X Vapor-X wykorzystuje złącze PCI Express 3.0. Obsługuje ponadto technologię AMD Eyefinity (bez konieczności używania aktywnych adapterów), a także AMD HD3D dla obrazu stereoskopowego. Można ją też wykorzystać w ramach AMD CrossFireX dla zwiększenia wydajności systemu z wykorzystaniem kilku kart oraz obsługującej CrossFireX płyty głównej. Model posiada podwójny BIOS, dzięki czemu użytkownik może być pewien sprawnego działania zarówno w systemach klasycznych, jak i tych obsługujących tryb UEFI.
Tak jak wszystkie modele serii R9, karta SAPPHIRE R9 290X Vapor-X w pełni wspiera biblioteki DirectX 11.2, OpenGL 4.3 oraz API Mantle. W przyszłości będzie też obsługiwać kolejną wersję bibliotek firmy Microsoft, DirectX 12, której debiut nastąpi w roku 2015. Najnowsza architektura GCN oznacza też wsparcie dla technologii AMD TrueAudio, która w obsługujących ją grach dostarcza lepszych wrażeń dźwiękowych zarówno z wykorzystaniem słuchawek stereo, jak i głośników, pozwalając w pełni zanurzyć się w świat gry. Dedykowany procesor w GPU usprawnia dźwięk dookólny, generując realistyczne środowisko akustyczne z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów echa i pogłosu.
Karta SAPPHIRE R9 290X Vapor-X jest już dostępna w sprzedaży w wersji standardowej i fabrycznie podkręconej.
Gwarancja i cena:
Sugerowane ceny detaliczne kart wynoszą:
- SAPPHIRE R9 290X Vapor-X – około 2259 zł,
- SAPPHIRE R9 290X Vapor-X OC – około 2339 zł.
Produkty objęte są dwuletnią gwarancją producenta.