Już po raz szesnasty miała miejsce międzynarodowa konferencja na temat bezpieczeństwa teleinformatycznego SECURE, organizowana przez instytut badawczy NASK i działający w jego strukturach zespół CERT Polska. Wydarzenie, które odbyło się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik w dniach 23-24 października, zgromadziło w tym roku rekordową liczbę 46 prelegentów zajmujących się zagrożeniami sieciowymi oraz 300 uczestników z Polski i ze świata.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęło m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
SECURE to coroczna konferencja poświęcona w całości bezpieczeństwu teleinformatycznemu, która gromadzi specjalistów krajowych i zagranicznych, reprezentujących najważniejsze instytucje zajmujące się problematyką cyberzagrożeń i walką z cyberprzestępczością. Na tegoroczną edycję konferencji przyjechała rekordowa liczbę 46 prelegentów, którzy w swoich wystąpieniach dla około 300 uczestników poruszali kwestie związane z technicznymi, organizacyjnymi oraz prawnymi aspektami bezpieczeństwa sieciowego.
Wśród zagranicznych ekspertów, obecnych na SECURE 2012, byli m.in. dr Jose Nazario z The Honeynet Project, który opowiedział o sposobach tropienia sieci botnetowych, Chris Novak z Verizon, który ze współprelegentami przedstawił przypadki wycieków danych z dużych firm oraz dostępne metody zaradcze, oraz Robert McArdle z Trend Micro, który przybliżył wartość internetowej tożsamości użytkownika i słabości HTML5. Ciekawym aspektem konferencji był również pierwszy w Polsce występ prelegenta z Twittera, Aleksandra Kołcza. Na uwagę zasługiwała również obecność Rika Fergusona z Trend Micro, jednego z czołowych ekspertów bezpieczeństwa informatycznego doradzającego m.in. rządowi brytyjskiemu oraz Ryana Pittmana, który przybliżył działalność NASA w zakresie zwalczania cyberprzestępczości.
SECURE 2012 była również szansą do zapoznania się z dorobkiem rodzimych ekspertów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Piotr Konieczny, założyciel serwisu niebezpiecznik.pl, opowiadał jakie informacje o użytkownikach można znaleźć w sieci oraz jak mogą być wykorzystane przeciw nim. Z kolei Błażej Szymczak z Allegro przedstawił ludzkie słabości wykorzystywane w świecie e-handlu. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się również wystąpienia przedstawicieli NASK i CERT Polska. Paweł Pawliński z CERT Polska przedstawił kliencki system honeypotów Honey Spider Network 2.0. Po jego wystąpieniu uczestnicy konferencji mieli możliwość przetestowania publicznej części serwisu jeszcze przed oficjalną premierą. Tomasz Bukowski i Radosław Żuber przedstawili natomiast przekrój najciekawszych zgłoszeń incydentów z ostatniego roku pracy zespołu CERT Polska. Z kolei Anna Rywczyńska, koordynatorka projektu Safer Internet w Polsce, przybliżyła zgromadzonym projekt „Zostań znajomym swojego dziecka”.
W dniach 22 i 25 października odbyły się również warsztaty SECURE Hands-on. Pięć spotkań, w tym dwa prowadzone również przez ekspertów z CERT Polska, zgromadziło 88 uczestników. Ich tematyka dotyczyła m.in. praktycznych metod wykrywania ataków w sieci oraz zagrożeń dla klientów bankowości elektronicznej.
–Liczba uczestników oraz ranga prelegentów obecnych na tegorocznej konferencji SECURE 2012 i na warsztatach Hands-on świadczy o tym, że wydarzenie to nie tylko wpisało się na stałe do kalendarza światowej branży cyberbezpieczeństwa, ale również zajmuje w nim znaczące miejsce. Dzięki takim inicjatywom, eksperci z różnych krajów mają okazję na wymianę doświadczeń oraz wiedzy o zagrożeniach sieciowych. Dla NASK oraz zespołu CERT Polska, jako organizatorów konferencji SECURE, duże zainteresowanie wydarzeniem to nie tylko powód do dumy, ale również motywacja, by kolejne edycje reprezentowały podobnie wysoki poziom. – mówi Piotr Kijewski, kierownik CERT Polska.