Podczas pierwszego dnia 21. edycji konferencji Secure 2017 można było usłyszeć głosy wybitnych specjalistów IT dotyczące przede wszystkim bezpieczeństwa Internetu Rzeczy. Jak twierdzą eksperci, przemysłowe wykorzystanie urządzeń podłączonych do internetu staje się coraz bardziej znaczącym aspektem cyberobrony. Dotyczy to m. in. kluczowej dla działania państwa infrastruktury krytycznej.
Według dyrektora NASK, dr inż. Wojciecha Kamienieckiego, – w całym aspekcie działań cywilnych ochrony przed cyberatakami mamy newralgiczne zagadnienia, takie jak system bankowości, ale też bezpieczeństwo jednostek świadczących usługi związane z zaopatrzeniem w energię, wodę, gaz – rzeczy podstawowych dla funkcjonowania społeczeństwa.
Dr Kamieniecki zwrócił szczególną uwagę na istotność współpracy pomiędzy instytucjami odpowiedzialnymi za różne aspekty bezpieczeństwa informatycznego w kraju. – Łatwo jest wyobrazić sobie wypadki, które mogą oznaczać działania wrogie państwu na polu cyberbezpieczeństwa, a z drugiej strony – trzeba myśleć o działaniach, które służą zabezpieczeniu funkcjonowania kraju w okresie pokoju. Pomimo, że mamy różne narzędzia, kluczowe jest doprowadzenie do sytuacji, w której jednostki odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo współpracują ze sobą i realizują program podzielony na te dwa warianty – powiedział PAP.
Cyberataki występują coraz częściej i są coraz bardziej wyrafinowane – zwrócił uwagę dr inż. Wojciech Kamieniecki, zaznaczając, że nowe wyzwania na polu bezpieczeństwa IT przynosi z sobą rozwój technologii takich, jak choćby autonomiczne samochody. To właśnie one zdaniem dyrektora NASK mogą stanowić zagrożenie dla procesów cyfryzacji w Polsce.
Jako przykłady zagrożeń, które stają dziś przed użytkownikami internetu, dyrektor NASK wskazał oszustwa, wyłudzenia, a także szantaż będący konsekwencją wykradzenia danych i złośliwe oprogramowanie, które paraliżuje całe systemy. – Obserwacja, archiwizowanie takich przypadków, wyciąganie wniosków są kluczowe i to one są między innymi rolą Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa – powiedział.
Dr inż. Kamieniecki poinformował również, że działający w ramach NC Cyber punkt kontaktowy Dyżurnet otrzymuje miesięcznie ponad 1200 zgłoszeń o nadużyciach w internecie uderzających w dzieci. – To również ogromny problem we wrażliwej sferze cyberbezpieczeństwa cywilnego. Bardzo ściśle współpracujemy z policją, a także działamy w ramach współpracy międzynarodowej. Materiały przestępcze często znajdują się na serwerach zagranicznych i siła reakcji oraz oddziaływania w wyniku współpracy międzynarodowej jest dużo skuteczniejsza – dodał szef NASK.