piątek, 22 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Securing Smart Cities: bezpieczeństwo inteligentnych miast

    Zobacz również

    Wystartowała nowa globalna inicjatywa non profit – Securing Smart Cities. Jej celem jest rozwiązywanie aktualnych i przyszłych problemów dotyczących cyberbezpieczeństwa inteligentnych miast poprzez współpracę i wymianę informacji pomiędzy organizacjami.
    Akcja jest popierana przez czołowych badaczy z branży bezpieczeństwa IT, w tym IOActive, Kaspersky Lab, Bastille oraz Cloud Security Alliance.

    - Reklama -

    Securing Smart Cities posłuży jako węzeł komunikacyjny między firmami, rządami, mediami, inicjatywami non profit oraz osobami fizycznymi na całym świecie zaangażowanymi w tworzenie, udoskonalanie oraz promowanie inteligentnych i bezpiecznych technologii dla współczesnych miast.
    Koncepcja inteligentnego miasta jest bardzo aktualna i wiele organizacji na świecie pracuje nad rozwiązaniami, które sprawią, że obszary miejskie będą energooszczędne, wygodne, bezpieczne i przyjazne dla środowiska. Niestety, ciągle nieznaczna część tych organizacji myśli o cyberbezpieczeństwie takich inteligentnych aglomeracji. Bardzo ważne jest zrozumienie tego, że im więcej technologii informatycznych uczestniczy w tworzeniu i funkcjonowaniu miasta, tym większe jest potencjalne ryzyko cyberataku. Jeśli czynnik ten nie zostanie uwzględniony na etapie początkowym, koszty i złożoność inteligentnego miasta mogą znacznie utrudniać rozwiązywanie problemów bezpieczeństwa w późniejszym czasie. W efekcie miasto będzie podatne na ataki cyberprzestępców.  
     
    Celem nadrzędnym inicjatywy Securing Smart Cities jest nie dopuścić do tego poprzez szereg różnych działań, które obejmują:

    • Edukowanie władz miast i dostawców sprzętu oraz oprogramowania na temat znaczenia i korzyści kosztowych związanych ze stosowaniem najlepszych praktyk bezpieczeństwa.
    • Współpracę z partnerami w celu wymiany pomysłów oraz metodologii.
    • Promowanie znaczenia i korzyści wynikających z wczesnego wprowadzenia ochrony do cyklu rozwoju projektu lub planu.
    • Rozwijanie partnerskich stosunków między miastami, dostawcami oraz specjalistami zajmującymi się bezpieczeństwem.
    • Tworzenie standardów, wytycznych oraz różnych zasobów, które mogą pomóc zwiększyć bezpieczeństwo na wszystkich obszarach związanych z inteligentnymi miastami.

    Uczestnicy Securing Smart Cities uważają, że inicjatywa ta może pomóc w skutecznej i odpowiedzialnej wymianie wiedzy dotyczącej cyberbezpieczeństwa współczesnych miast. Połączy również dostawców zautomatyzowanego sprzętu infrastruktury publicznej z badaczami bezpieczeństwa, którzy są gotowi testować te rozwiązania, a także zbliży władze miejskie z kręgami związanymi z ochroną IT, co pozwoli wspólnie rozwiązywać nowe problemy dotyczące zapobiegania cyberzagrożeniom.
       
    – Cyberbezpieczeństwo współczesnego inteligentnego miasta nie jest kwestią, którą można rozwiązać prosto i szybko. Koncepcja ta obejmuje tak wiele różnych technologii, które komunikują się ze w rozmaity sposób, że jedynym sposobem na przewidzenie i wyeliminowanie wszelkich potencjalnych problemów związanych z bezpieczeństwem jest współpraca między ekspertami z całego świata. To właśnie jest celem Securing Smart Cities – powiedział Cesar Cerrudo, dyrektor ds. IT w IOActive oraz członek zarządu Securing Smart Cities. 

    – Inteligentne miasta stanowią ogromną szansę dla wzrostu, zrównoważonego rozwoju oraz poprawy sytuacji społecznej. Jednak tego rodzaju projekty nie mogą być jedynie inteligentne, muszą być również bezpieczne. Zastosowanie zaawansowanych technologii i wykorzystywanie Internetu Rzeczy w infrastrukturze miejskiej niesie ze sobą ryzyko, które należy wziąć pod uwagę i monitorować w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Chcemy współpracować z urbanistami oraz budowniczymi, aby podnieść świadomość dotyczącą cyberzagrożeń oraz dzielić się wiedzą na temat sposobów łagodzenia tych zagrożeń, zanim dotkną ludność – powiedział Chris Rouland, założyciel oraz dyrektor generalny Bastille oraz członek zarządu Securing Smart Cities.

     – Securing Smart Cities dąży do rozwiązywania cyberproblemów na każdym etapie rozwoju inteligentnego miasta: od planowania po rzeczywiste wdrożenie technologii. Zachęcamy władze miast, dostawców sprzętu i oprogramowania, jak również badaczy z branży bezpieczeństwa, aby przyłączyli się do dyskusji
    – powiedział Patrick Nielsen, główny badacz bezpieczeństwa w Kaspersky Lab oraz członek zarządu inicjatywy Securing Smart Cities. 

    ŹródłoKaspersky Lab
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...