79 lat ma najstarszy uczestnik warsztatów komputerowych, a średnia wieku to ponad 60 lat. Chętnych do udziału w bezpłatnej Akademii Seniora było średnio cztery razy więcej, niż miejsc. Najwięcej we Włocławku. Grupa ENERGA rozważa kolejne edycje programu. Seniorzy mają już za sobą dwa spotkania, na których poznali budowę komputera, działanie myszki i klawiatury, tworzenie plików i dokumentów, a także czym jest internet, co można tam znaleźć i do czego wykorzystać.
– Zainteresowanie od samego początku było ogromne. W bibliotece po prostu urywały się telefony – mówi Witold Gagacki z Biblioteki Publicznej w Kętrzynie. – Uczestnicy chcą się dowiedzieć jak najwięcej na temat nowych technologii i korzystać z nich w praktyce.
Część uczestników po zajęciach mówiła, że „już nie boi się komputera”. Niektórzy mimo wieku, dobrze znają jednak nowe technologie. Instruktorów zaskoczyło natomiast, że wiele starszych osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z komputerem, zamiast myszki woli obsługiwać touchpad.
Akademia Seniora – zajęcia w Ostródzie. Na kolejnych warsztatach seniorzy nauczą się jak wyszukać informacje i nawigować po stronach WWW. Poznają przykłady portali, wortali i zwykłych witryn. Dowiedzą się, jak założyć darmowe konta e-mail, wysyłać i odbierać wiadomości oraz dodawać i zapisywać załączniki. Z trenerami omówią też zasady bezpieczeństwa w sieci, w tym jak działają sklepy internetowe oraz bankowość elektroniczna.
– Chcemy, aby seniorzy poznali zasady pracy z komputerem i pełniej korzystali z możliwości, jakie oferuje świat, w tym nasza firma. Popularność Elektronicznego Biura Obsługi stale rośnie, ponieważ większość osób po pierwszej próbie, kolejne sprawy załatwia już przez internet – mówi Jacek Staruch z ENERGA Obsługa i Sprzedaż.
Duża liczba chętnych sprawiła, że średnio tylko co czwarty zainteresowany programem mógł z niego skorzystać. W niektórych miastach zainteresowanie bylo większe. W Kutnie, Tczewie, Jarocinie czy Brodnicy na jedno miejsce chciało się zapisać pięć osób, a w Koninie i Grudziądzu sześć. Najwięcej chętnych ze wszystkich 16 miast było jednak we Włocławku. Tam na jedno miejsce przypadało aż osiem osób. We wszystkich miastach programu uczestnicy pytają o kolejne szkolenia, a na listy rezerwowe wpisało się w sumie kilkaset osób.
– Zainteresowanie programem przerosło nasze oczekiwania – przyznaje Katarzyna Kowalska z ENERGA SA. – Zapał seniorów jest ogromny. Zastanawiamy się jakie możliwości możemy stworzyć, aby wykorzystać ten potencjał.
Akademia Seniora to bezpłatne warsztaty dla osób starszych poświęcone obsłudze komputera i internetu. Spotkania prowadzone są raz w tygodniu lokalnych ośrodkach, takich jak biblioteki czy centra kultury. Trenerami są eksperci z Centrum Szkoleniowego Ap Edukacja na co dzień zajmujący się szkoleniami komputerowymi. Program realizowany jest w 16 miastach północno-środkowej Polski: w Brodnicy, Ciechanowie, Grudziądzu, Jarocinie, Lęborku, Kętrzynie, Koninie, Kutnie, Kwidzynie, Ostrowie Wielkopolskim, Ostródzie, Starogardzie Gdańskim, Szczecinku, Tczewie, Wejherowie i Włocławku.