Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa (TASK) istnieje już ćwierć wieku. Z okazji jubileuszu Rada Użytkowników TASK przy wsparciu CI TASK organizuje sesję „25-lecie porozumienia TASK”, która odbędzie się 18 października, w godz. 9:30-13:00 w gmachu Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej (budynek 42 na mapie kampusu).
– TASK to jedno z bardzo istotnych wspólnych przedsięwzięć Pomorza, które wzbogaciło jednostki naukowo-badawcze naszego regionu w niezbędną infrastrukturę sieciowo-komputerową, stale rozwijaną i ciągle unowocześnianą wraz z postępem technologii informatycznych. To miejsce tworzenia i dostarczania najwyższej jakości zasobów superkomputerowych i zaawansowanych usług technologii informacyjnej. Trzeba podkreślić, że zamierzenia, które przyjęto 25 lat temu, przystępując do porozumienia, zostały w pełni zrealizowane – mówi prof. Henryk Krawczyk, dyrektor CI TASK.
Porozumienie pomiędzy rektorami uczelni Trójmiasta oraz dyrektorami instytutów badawczych PAN, a także dwóch instytutów resortowych w celu budowy wspólnej sieci komputerowej regionu gdańskiego o nazwie Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa (TASK) zawarto 3 listopada 1993 r. W dokumencie tym podkreślono także potrzebę organizacji wspólnie finansowanego merytorycznego ośrodka informatycznego zlokalizowanego na terenie Politechniki Gdańskiej. Uczelnia uzyskała pełnomocnictwo do reprezentowania w tym zakresie interesów wszystkich sygnatariuszy porozumienia w celu organizacji takiego ośrodka oraz pozyskiwania funduszy na realizację całego przedsięwzięcia.
17 marca 1994 r., zarządzeniem rektora PG, powołane zostało Centrum Informatyczne TASK (CI TASK), które do dzisiaj spełnia rolę operatora sieci TASK. Pieczę nad funkcjonowaniem tego ośrodka sprawuje Rada Użytkowników, w skład której wchodzą wybrani przedstawiciele rektorów i dyrektorów uczelni i instytutów. Zadaniem CI TASK jest obsługa środowiska naukowo-badawczego w zakresie dostępu do krajowej i światowej sieci informatycznej, serwisów informacyjnych i baz danych oraz udostępnianie poprzez sieć mocy obliczeniowych serwerów wraz z oprogramowaniem użytkowym.