Budowa nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych będzie największym wyzwaniem technologicznym Polski od czasu budowy sieci komórkowych GSM w połowie lat 90-tych – uważają autorzy raportu KIG.
W czwartek Krajowa Izba Gospodarcza zaprezentowała raport dotyczący rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce. Twórcy raportu chcą zwrócić uwagę na potrzebę przyspieszenia inwestycji w nowe rozwiązania telekomunikacyjne.
Zdaniem autorów raportu, istniejąca infrastruktura telekomunikacyjna nie jest przystosowana do świadczenia nowoczesnych usług i wymaga modernizacji oraz przebudowy.
Zdaniem ekspertów należy m.in. rozbudować sieci światłowodów, powiększyć ich przepustowość oraz zmodernizować dostępy do różnego rodzaju szerokopasmowego internetu.
Z raportu KIG wynika, że Polacy coraz częściej korzystają z usług dostępu do telefonii mobilnej oraz internetu. Obecnie już ok. 50 proc. rodaków korzysta z internetu, a aktywnych telefonów jest więcej niż mieszkańców kraju. Jeszcze w 2005 r. internautów było tylko 28 proc. a użytkowników „komórek” 70 proc. społeczności.
Dyrektor ds. Rozwoju w Instytucie Łączności Wojciech Hałka na konferencji zorganizowanej przez KIG, zwrócił uwagę na zapóźnienia Polski, jeżeli chodzi o wprowadzanie sieci nowej generacji NGN. „Tego typu sieci są budowane lub planowane w wielu krajach Europy, u nas ciągle nie ogłoszono decyzji w tym zakresie” – powiedział.
Sieci NGN umożliwiają współkorzystanie ze wszystkich ich zasobów przez różne aplikacje, sieci kablowe i radiowe. Umożliwiają również współpracę z telefonią stacjonarną i systemami IP.