Zagrożenia naturalne występujące na różnych terenach mogą powodować ogromne straty w gospodarce oraz znaczny uszczerbek w budżecie państwa. W przypadku tych zdarzeń kluczowe jest szybkie działanie i dobry przepływ informacji. Jak wynika z badania „Komunikacja SMS w Polsce 2012” ponad 70% respondentów chciałoby być informowanych za pomocą SMS-a o zagrożeniach meteorologicznych.
– Krótkie wiadomości tekstowe dzięki swoim cechom są niezwykle skutecznym narzędziem komunikacji kryzysowej. Pozwalają na szybkie i skuteczne powiadamianie mieszkańców o nadchodzącym zagrożeniu. SMS może być również krótką i zwięzłą instrukcją dotyczącą tego, jak należy postępować w przypadku katastrofy meteorologicznej – mówi Artur Sadowski z Platformy SerwerSMS.pl.
Możemy zakładać, że zmiany klimatyczne, które następują w Polsce i na świecie, zwielokrotnią pojawianie się ekstremalnych zjawisk pogodowych. Mogą one w efekcie generować coraz większe straty w gospodarce, które stanowią poważny uszczerbek w budżecie państwa, a także narażać ludzi na utratę zdrowia i życia. Według danych IMGiW w 2010 roku tylko straty powodziowe w Polsce wyniosły 13 miliardów złotych, a należy pamiętać, że to tylko jedno z wielu zjawisk siejących zniszczenie. W Polsce występują również pożary, burze czy nawałnice śnieżne. Dzięki prewencji i sprawnemu działaniu służb porządkowych można znacząco zmniejszyć straty. Istotne jest również zachowanie mieszkańców podczas zdarzeń kryzysowych zagrożonego regionu. SMS ostrzegający z instrukcją postępowania, może pomóc m.in. w organizacji ewakuacji mieszkańców.
Właśnie dlatego wiele gmin oferuje swoim mieszkańcom nowe usługi i inwestuje w niestandardowe rozwiązania. Według respondentów badania „Komunikacja SMS w Polsce 2012” podstawowymi zaletami krótkiej wiadomości tekstowej są: niezawodność (32,7%), uniwersalność (35,3%), prostota użytkowania (47,1%), szybkość (66,6%) i ekonomiczność (64,9%).
Kilka rad dla mieszkańców gmin:
- Dowiedz się czy Twoja gmina ma SMS-owy system ostrzegania.
- Zapisz się na niego, bądź zapytaj w urzędzie czy taki system będzie dostępny w najbliższej przyszłości.
- Wystąp z prośbą do gminy, aby uruchomiła komunikację kryzysową za pomocą SMS-ów, jeśli jeszcze tego nie planowała.
- Podczas zagrożenia pamiętaj, że prawdopodobnie nie wszyscy sąsiedzi wiedzą jak postępować – roześlij widomość, którą otrzymałeś od urzędu lub poinformuj ich w inny sposób (np. osobiście lub mailowo).
- Ściśle stosuj się do instrukcji kryzysowych przekazywanych za pomocą SMS-ów lub innych środków przekazu.