SOKiK oddalił odwołanie T-Mobile Polska S.A. od decyzji Prezesa UKE w przedmiocie ustalenia znaczącej pozycji rynkowej i nałożenia obowiązków regulacyjnych na rynku zakańczania połączeń w ruchomej publicznej sieci telefonicznej T-Mobile. W dniu 31 lipca 2015 r. przed Sądem Okręgowym Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów został ogłoszony wyrok w sprawie z odwołania T-Mobile Polska S.A. (dalej T-Mobile) od decyzji Prezesa UKE z dnia 14 grudnia 2012 r. DART-SMP-6040-7/11(82) w
przedmiocie ustalenia znaczącej pozycji rynkowej i nałożenia obowiązków regulacyjnych na rynku zakańczania połączeń w ruchomej publicznej sieci telefonicznej T-Mobile.
Sąd wyrokiem oddalił odwołanie.
W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, iż spośród wywiedzionych przez T-Mobile zarzutów żaden nie zasługiwał na uwzględnienie. Zdaniem Sądu błędnym było stanowisko T-Mobile, iż nałożenie na podstawie art. 44 ustawy Prawo telekomunikacyjne obowiązku stosowania opłat za zakańczanie połączeń w sieci T-Mobile w określonej wysokości wymagało uzyskania zgody Komisji Europejskiej wydanej w trybie art. 8 ust. 3 Dyrektywy o dostępie. Sąd stwierdził, iż możliwość nałożenia takiego obowiązku wynika z art. 13 Dyrektywy o dostępie (obowiązek kontroli cen i obowiązki związane z systemem księgowania kosztów), a zatem poza postępowaniem konsolidacyjnym nie było konieczne uzyskiwanie specjalnej zgody Komisji Europejskiej.
Sąd uznał również za niezasadny zarzut, iż doszło do ograniczenia T-Mobile jego praw w toku postępowania administracyjnego poprzez zastrzeżenie części zgromadzonych w toku postępowania danych jako tajemnicę przedsiębiorstwa. Sąd stwierdził, iż w sytuacji gdy przedsiębiorcy telekomunikacyjni przekazując dane kosztowe Prezesowi UKE zastrzegli je jako tajemnice przedsiębiorstwa Prezes UKE nie miał możliwości ujawnić ich T-Mobile wbrew woli operatorów, których te dane dotyczyły. Sąd zaznaczył, iż mimo, że T-Mobile nie znał danych zasilających model w oparciu, o który wyliczono stawki za zakańczanie połączeń w jego sieci to miał możliwość zapoznać się i wypowiedzieć odnośnie samej metody wyliczania wysokości stawki co wystarcza do uznania, że jego prawa do uczestniczenia w postępowaniu administracyjnym zostały zagwarantowane.
Wyrok nie jest prawomocny.
Sygn. Akt XVII AmT 70/13