Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UKE i umorzył postępowania sądowe w sprawie odwołań TP i MNI Telecom.
W dniu 7 marca 2008 r. odbyła się rozprawa przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie z odwołań złożonych przez Telekomunikację Polską S.A. oraz MNI Telecom Sp. z o.o. od decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 22 lutego 2007 r. nr DRT-WWM-60600-6/04 (35), w przedmiocie zmiany umowy o połączeniu sieci zawartej pomiędzy MNI Telecom i TP.
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił zaskarżoną decyzję Prezesa UKE, a także umorzył oba postępowania sądowe, prowadzone z odwołania TP i MNI Telecom.
W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd wskazał, iż:
1) rozstrzygał w zakresie stanu faktycznego, odnoszącego się tylko do decyzji Prezesa UKE z dnia 22 lutego 2007 r., wydanej w trybie samokontroli na podstawie art. 47959 Kodeksu postępowania cywilnego. Decyzją tą Prezes UKE zmienił wcześniejszą decyzję swojego poprzednika – Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, wydaną dnia 30 listopada 2005 r.;
2) oceniając stan faktyczny SOKiK ustalił, iż decyzja Prezesa UKE z dnia 22 lutego 2007 r. została wydana z naruszeniem art. 47959 Kpc. Z ustnych motywów uzasadnienia wyroku wynika, iż w ocenie Sądu Prezes UKE dopuścił się powyższego naruszenia ponieważ nie uwzględnił żądania strony, tj. Telekomunikacji Polskiej SA., zawartego w odwołaniu od decyzji z dnia 30 listopada 2005 r. W ocenie SOKiK, instytucję samokontroli należy postrzegać jako wyjątkową, co powoduje, iż należy dokonywać ścisłej wykładni art. 47959 Kpc. Sąd wskazał, iż cel odwołania zostanie osiągnięty przy uwzględnieniu interesu strony wyrażonego w żądaniu odwołania.
Wyrok nie jest prawomocny.