poniedziałek, 31 marca, 2025

Nasze serwisy:

Więcej

    Solve for Tomorrow Campus: kreatywne warsztaty w Centrum Nauki Kopernik

    Zobacz również

    13 zespołów, które zakwalifikowały się do finału IV edycji programu Solve for Tomorrow, spotkało się w Centrum Nauki Kopernik na dwudniowych warsztatach Solve for Tomorrow Campus. To wydarzenie było doskonałą okazją do integracji, nauki i rozwijania kompetencji przyszłości. Uczestnicy brali udział w inspirujących warsztatach Design Thinking, doskonalili umiejętności komunikacyjne w Szkole Liderstwa oraz uczyli się krytycznej analizy i weryfikacji informacji.

    - Reklama -

    W programie Solve for Tomorrow uczestniczą zespoły młodzieży, których zadaniem jest zmierzenie się z jednym z wyzwań współczesnego świata. Podczas pracy uczniowie rozwijają kluczowe kompetencje przyszłości i odkrywają, że mogą realnie wpływać na otaczającą ich rzeczywistość. W trwającej IV edycji programu drużyny ze szkół ponadpodstawowych realizują kreatywne rozwiązania w obszarach zdrowia, bezpieczeństwa, klimatu oraz integracji.

    Do finałowego etapu programu przeszło 13 szkół z całej Polski. To właśnie oni w dniach 20 i 21 marca wzięli udział w Solve for Tomorrow Campus, czyli dwudniowym zjeździe w Centrum Nauki Kopernik.

    – Program Solve for Tomorrow pomaga młodym ludziom odkryć własną sprawczość. Przygotowując się do konkursu, uczą się nie tylko dostrzegać ważne wyzwania w swoim otoczeniu, ale także projektować skuteczne rozwiązania. W ten sposób rozwijają kompetencje przyszłości, tak ważne w zmieniającym się świecie – powiedział Robert Firmhofer, Dyrektor Generalny Centrum Nauki Kopernik.

    Cieszę się, że programy, którym patronuje Minister Edukacji, takie jak Solve for Tomorrow podejmują tematy niezwykle istotne dla młodego pokolenia, w tym zdrowie psychiczne, bezpieczeństwo cyfrowe, integrację społeczną oraz kwestie klimatyczne i środowiskowe. Działając dzisiaj mamy wpływ na to jak wygląda nasze jutro – dodała Paulina Piechna-Więckiewicz, podsekretarz stanu i Pełnomocnik Ministra Edukacji ds. zdrowia psychicznego uczniów w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

    Warsztaty myślenia projektowego

    Pierwszy dzień rozpoczął się od inspirujących warsztatów rozwoju kompetencji w metodzie Design Thinking. Dzięki nim młodzi ludzie mogli doskonalić swoje kluczowe umiejętności 4K: kreatywność, komunikatywność, kooperację i krytyczne myślenie. Na początku uczestnicy podzielili się na zespoły, wcielili się w rolę innowatorów i poznali wyzwanie projektowe. Następnie przeanalizowali potrzeby swoich person, tworząc mapy ich podróży. Kolejno wygenerowali pomysły, wybrali najlepsze rozwiązanie i podzielili się zadaniami. Potem zaś, korzystając z materiałów, w tym klocków LEGO i aplikacji, zbudowali prototypy, które następnie przetestowali i udoskonalili. Warsztaty zakończyły się prezentacją efektów pracy.

    W tym samym czasie odbyły się także warsztaty dla opiekunów i mentorów finałowych zespołów, takie jak „Misja w Kosmosie” czy „Laboratorium w kieszeni”.

    Szkoła Liderstwa i tropienie fake newsów

    Drugiego dnia Solve for Tomorrow Campus uczniowie wzięli udział w Warsztatach Szkoły Liderstwa. Warsztat o nazwie „Budowanie Partnerstw i Efektywna Prezentacja Wizji” miał na celu rozwinięcie umiejętności skutecznego komunikowania własnej wizji oraz prezentowania jej w sposób atrakcyjny i dostosowany do oczekiwań potencjalnych partnerów. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak zidentyfikować kluczowe osoby i organizacje, które mogą wesprzeć realizację ich pomysłu, oraz jak efektywnie dopasować komunikację, aby zachęcić je do współpracy. Dodatkowo poruszone zostały kwestie trwałości i formalizacji partnerstw oraz rola lidera w ich budowaniu.

    W tym dniu odbyły się także warsztaty psychologiczne, które poprowadził dr Sławomir Postek. Zajęcia dla młodzieży dotyczyły tego, jak młodzi ludzie mogą zrozumieć własne emocje i zarządzać nimi w trudnych sytuacjach. Z kolei podczas warsztatu dla nauczycieli zaprezentowane zostały narzędzia i metody, które pomogą im efektywniej wspierać uczniów w budowaniu odporności psychicznej.

    Drugi dzień zakończył się warsztatami „Fakescape. Ucieknij fake newsom”, które poprowadzili Marta Glanc i Adam Maternik ze Stowarzyszenia Demagog. Zajęcia miały formę gry zespołowej, w której uczestnicy wcielili się w fact-checkerów, rozwiązując cztery zadania rozwijające umiejętność krytycznego myślenia i weryfikacji informacji. Rywalizowali o jak najszybsze rozwiązanie zagadki, pracując na fikcyjnych przykładach. W części podsumowującej skonfrontowali je z rzeczywistymi treściami, które mogą spotkać w mediach społecznościowych.

    – Program Solve For Tomorrow to nie tylko konkurs, ale przede wszystkim przestrzeń do rozwijania umiejętności, które są niezbędne w dzisiejszym świecie – współpracy, krytycznego myślenia, i zastosowania technologii w rozwiązywaniu realnych problemów. Jako firma, wierzymy w moc edukacji i innowacji, które mają potencjał zmieniać przyszłość na lepsze. Cieszymy się, że dzięki temu programowi możemy wspierać młodych ludzi w ich dążeniu do tworzenia nowych rozwiązań, które będą miały rzeczywisty wpływ na społeczeństwo – powiedziała Sylwia Gardyna, managerka ds. społecznej odpowiedzialności biznesu w Samsung Electronics Polska.

    Solve for Tomorrow Campus był ostatnim wspólnym spotkaniem uczestników przed wielkim finałem IV edycji programu. Przed uczestnikami jeszcze sesja Demo Day, a zwycięskie zespoły zostaną uroczyście ogłoszone podczas gali finałowej 16 kwietnia 2025 roku.

    Program Solve for Tomorrow objęty został honorowym patronatem Ministra Cyfryzacji, ‎Ministra Edukacji oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, jak również patronatem ‎Centrum Nauki Kopernik i UNEP/GRID-Warszawa. Partnerami programu są: Fundacja Our ‎Future Foundation i Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.‎

    ŹródłoSamsung
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Co się dzieje z Twoim starym telefonem, gdy oddasz go do recyklingu? T-Mobile działa w trosce o naturę

    Oddajesz stary telefon do recyklingu w T-Mobile i… co dalej?Wbrew pozorom to nie koniec jego historii – to dopiero...