piątek, 22 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Sony: Poczuć i zobaczyć potęgę dźwięku

    Zobacz również

    Pionierskie badania pokazują, jak muzyka podnosi na duchu i wpływa na nasze reakcje emocjonalne. 58% Europejczyków deklaruje, że przed pandemią nigdy nie było w tak złym nastroju jak obecnie, a 72% — że muzyka pomaga im przetrwać ten trudny okres. Badania „Emocje a muzyka” dra Davida Lewisa z firmy konsultingowej Mindlab International potwierdzają, że muzyka to potężne narzędzie wpływające na nastrój i pomagające w osiągnięciu dobrostanu.

    - Reklama -
    • Na podstawie wyników prac powstały dwa piękne materiały wideo. Pozwalają one poddać się eksperymentowi i sprawdzić swoje odczucia po obejrzeniu każdego z nich. Nowe materiały wideo ukazują reakcje ciała na muzykę dobiegającą z głośnika High Power Audio Sony MHC-V83D. Wykorzystanie dziedziny wiedzy nazywanej cymatyką pozwala pokazać, jak fale rozchodzące się we wszystkich kierunkach w rytm muzyki oddziałują na farbę, piasek i płyn, wywołując nieprzewidywalne, ale urzekające efekty
    • 85% Europejczyków doświadczyło zmian nastroju pod wpływem muzyki (od uczucia radości i podniecenia po smutek i przygnębienie). Drugi z materiałów wideo pozwala sprawdzić to w praktyce: ukazuje, jak silną reakcję może wywołać wolniejsze tempo muzyki

    Nowatorskie studium pokazuje, że muzyka ma niewiarygodny wpływ na codzienne życie i oddziałuje na ludzi fizycznie i psychicznie w większym stopniu, niż sądzono.

    Badania naukowe dowiodły, że muzyka może być narzędziem regulującym nastrój, a jej tempo znacznie zmienia reakcje emocjonalne. Dźwięki w tonacjach durowych i molowych wzbudzają całe spektrum uczuć, od otuchy po przygnębienie.

    Smutna muzyka może pomóc w przetrwaniu trudnych chwil — mówi dr David Lewis z firmy konsultingowej Mindlab International. — Najsilniejsze reakcje emocjonalne, zarówno radości, jak i smutku, pojawiają się podczas słuchania utworu, który pod względem nastroju jest przeciwieństwem poprzedniego. Jeśli następnym razem muzyka ma nas uskrzydlić i dodać energii, stwórzmy sobie muzyczny przekładaniec. Zacznijmy od utworu smutnego, a po nim wybierzmy radosny i napawający optymizmem. Pozytywne oddziaływanie tego drugiego utworu będzie wtedy jeszcze silniejsze.

    Muzyka to również silny stymulator pamięci wywołujący — często z dużą siłą — dawno zapomniane doznania emocjonalne. 88% uczestników ankiety przyznało, że mają wspomnienia, w których ważną rolę odgrywa muzyka.

    Muzyka wpływa nie tylko na pracę umysłu, ale też na zachowanie i reakcje na otoczenie.

    Przeciętnie słuchamy muzyki przez ponad 285 godzin rocznie (12 dób), dając jej niepowtarzalną szansę na umilanie trudnego czasu. Mając świadomość jej korzystnego wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne, 80% ankietowanych deklaruje chęć częstszego słuchania muzyki.

    Na podstawie badań dra Davida Lewisa firma Sony stworzyła dwie wizualizacje niezwykłej siły, z jaką muzyka może oddziaływać w wymiarze fizycznym i psychicznym. Pierwszoplanową rolę w obu materiałach wideo odgrywają nowe głośniki High-Power Audio Sony MHC-V83D i MHC-V73D. Kolejne ujęcia pokazują, jak połączenie szybkiej i wolnej muzyki z emitowanym we wszystkie strony dźwiękiem i światłem wpływa na ciało słuchacza i obiekty wokół niego.

    Dzięki nowym filmom każdy może wypróbować na sobie siłę muzyki i sprawdzić własne odczucia.

    • Najpierw należy obejrzeć wideo z wolniejszą, bardziej melancholijną muzyką z utworu Tails Jacka Chowna z The Music Lab
    • Do obejrzenia jako drugie jest przeznaczone wideo z szybszą muzyką: dodającym energii, wzbudzającym uczucie radości utworem Gutenmorgen Jacka Chowna z The Music Lab

    10 najważniejszych reakcji, jakie wywołuje muzyka
    Dr David Lewis przyjrzał się wpływowi, jaki muzyka wywiera na ciało, umysł i emocje — od poprawy funkcjonowania pamięci, przyspieszenia tętna i rozszerzenia źrenic po wywoływanie łez, wspomaganie zasypiania i wzbudzanie poczucia szczęścia.

    • 1.Łzy
    • 2.Poprawa funkcjonowania pamięci
    • 3.Poczucie szczęścia
    • 4.Przyspieszenie tętna albo spowolnienie go i rozluźnienie
    • 5.Wpływ na nasze działania
    • 6.Tworzenie przyjaźni i relacji międzyludzkich, a nawet kształtowanie tożsamości
    • 7.Efekt „leczniczy”
    • 8.Pomoc w zasypianiu
    • 9.Wywoływanie dreszczy na plecach i poczucia, że włosy stają dęba
    • 10.Rozszerzanie źrenic, uruchamianie reakcji „walka lub ucieczka” („fight-or-flight response”).

    Angela de Klein, Senior Product Planning & Marketing Manager w dziale Sony Video & Sound Europe — Każdy na pewno pamięta taką chwilę, w której muzyka odegrała znaczącą rolę, poruszyła emocje i wspomnienia, zabrała w niezapomnianą podróż.

    Rok 2020 był dla wszystkich trudnym czasem. Chcieliśmy więc stworzyć to studium i film, aby pokazać potęgę muzyki i zachęcić wszystkich do czerpania z niej siły i wprowadzania dzięki niej pozytywnych zmian w życiu. Nasza seria głośników High Power Audio wydobywa całą potęgę dźwięku: wszystko brzmi głośno i czysto. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią słuchać muzyki razem.

    MHC-V83D i MHC-V73D to nowe głośniki High-Power Audio firmy Sony przeznaczone dla miłośników wspólnych zabaw w gronie znajomych lub rodziny. Oba mają przenośną konstrukcję i są wyposażone w systemy wielokierunkowego dźwięku i oświetlenia, które nadają spotkaniu niezapomnianą oprawę.

    ŹródłoSony
    guest
    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...