Firma Sony ogłosiła wprowadzenie na rynek nowych zewnętrznych napędów SSD z wysoko wydajnej serii SL-M oraz kompaktowej serii SL-C o standardowych parametrach. Są one przeznaczone dla fotografów i wideofilmowców, którym zależy na bezpieczeństwie danych w trudnych warunkach. Poza wyjątkową wytrzymałością i dużą szybkością wyróżnia je możliwość sprzętowego szyfrowania danych oraz współpraca z nowym oprogramowaniem użytkowym.
Duża szybkość serii SL-M i SL-C pozwala skrócić przetwarzanie, edycję, kopiowanie i zapisywanie danych.
Wytrzymałość w trudnych chwilach
Aby zapewnić bezpieczeństwo danych, obudowy napędów z obu serii są wykonane z aluminium i mają innowacyjną, jednoelementową konstrukcję, odporną na wstrząsy i uderzenia ze wszystkich kierunków. Poziom ochrony IP67 oznacza, że obie serie są odporne na pył i wodę. Dotyczy to także portu USB Type-C, który zachowuje wodoszczelność bez zaślepki uszczelniającej. Dane pozostaną bezpieczne nawet wówczas, gdy urządzenie wpadnie do wody o głębokości do 1 metra[5]. Nowe napędy SSD są bardzo odporne na oddziaływania mechaniczne: wytrzymują siły ściskające do 6000 kG oraz zginające do 2000 kG, dzięki czemu można bez obaw nosić je z innym, cięższym sprzętem. Konstruktorzy obu serii zadbali również o ochronę przed skutkami uderzeń, w tym upadku z wysokości do 3 metrów.
Obudowy napędów są wykonane z falistego aluminium, zapobiegającego wyślizgnięciu się urządzenia z ręki, i utrzymane w srebrno-żółtej stylistyce, pomagającej szybko znaleźć napęd. Całości dopełniają dogodnie umieszczone i dobrze widoczne diody LED, gumowe paski do przytrzymywania etykiet identyfikacyjnych oraz nalepki pozwalające rozróżniać napędy.
Szybsza praca
Wysoko wydajna seria SL-M umożliwia odczyt i zapis danych z ogromną prędkością: do 1000 MB/s. Modele ze standardowej, kompaktowej serii SL-C osiągają do 540 MB/s przy odczycie danych i do 520 MB/s przy zapisie. Obie serie wyposażono w łącze USB 3.1 drugiej generacji (USB Type-CTM); seria SL-M jest dodatkowo oparta na technologii SSD NVMe, zapewniającej wyjątkowo szybkie działanie. Dzięki najnowszemu sterownikowi SSD nowe napędy utrzymują stałą prędkość nawet przy pracy z bardzo dużymi plikami, wielokrotnie kopiowanymi i zastępowanymi. Zwiększa to efektywność w zastosowaniach profesjonalnych, na przykład przy przetwarzaniu zdjęć o wysokiej rozdzielczości lub filmów 4K, kopiowaniu oryginalnych plików na inne urządzenie lub jednoczesnej edycji wielu obrazów.
Dane pod ochroną
Wprowadzone przez Sony zewnętrzne napędy SSD mają cztery cechy pomagające zapewnić bezpieczeństwo danych. Pierwsza z nich to ochrona hasłem i sprzętowe szyfrowanie danych z użyciem 256-bitowego klucza AES, bez obniżenia prędkości działania. Po pobraniu bezpłatnej aplikacji możliwa jest także ochrona dwoma hasłami. Po jej włączeniu właściciel (administrator) zaszyfrowanego napędu może go udostępnić innym użytkownikom, podając im hasło użytkownika — bez ujawniania własnego hasła administratorskiego. Wzajemna zgodność różnych platform pozwala nawet zdefiniować hasło ochrony na komputerze Mac, a następnie odblokowywać napęd z komputera z Windows lub smartfona z systemem Android.
W skład aplikacji SSD Utility wchodzi narzędzie Lifetime Checker. Pomaga ono sprawdzić stan nośnika danych i przygotować się do jego wymiany w przypadku kończącego się okresu eksploatacji. Aplikacja SSD Utility pozwala instalować aktualizacje, które zapewnią idealne działanie urządzenia. Oprogramowanie do odzyskiwania plików zmniejsza natomiast ryzyko utraty cennych danych i umożliwia odzyskanie przypadkowo skasowanych plików, w tym zdjęć w formacie RAW lub filmów o wysokiej rozdzielczości.
Modele z obu serii będą oferowane w wersjach o pojemności 500 GB, 1 TB i 2 TB.
Sprzedaż serii SL-M i SL-C rozpocznie się jesienią 2019 r. Ceny poszczególnych modeli zostaną podane w późniejszym terminie.