Polacy z roku na rok podróżują coraz więcej. Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że już ponad połowa z nas wyjechała w zeszły roku na wakacje. Jednak podróże nie wiążą się jedynie z wypoczynkiem, często wyjeżdżamy również w sprawach służbowych lub rodzinnych. Nieodzownym elementem podróży lub wyjazdu stała się dziś także szybka komunikacja np. z bliskim, co zapewniają nam coraz lepsze telefony komórkowe i smartfony.
Podróżując po Polsce, zarówno prywatnie, jak i służbowo, najczęściej decydujemy się na samochód. Średnio robi to aż 70% z nas. W przypadku wyjazdów typowo wakacyjnych liczba ta zmniejsza się do nieco ponad 50%. Z raportu firmy doradczej PwC wynika też, że chociaż nasza kolej nie cieszy się zaufaniem, jest drugim w kolejności ulubionym środkiem transportu Polaków. Na trzeciej pozycji znajdują się autobusy. Wybieramy je chętnie nie tylko ze względu na niską cenę, ale również przez wzgląd na to, że można nimi dotrzeć do mniejszych miejscowości. Często bywa, że np. nasza podróż koleją rozpoczyna się i kończy autobusem. Uważane za najbardziej komfortowy środek transportu samoloty, szczególnie w przypadku dalekich dystansów, wybieramy najrzadziej.
Internet w podróży
Wraz z rozwojem środków transportu rozwijają się również możliwości korzystania w nich z urządzeń telekomunikacyjnych. Prawie zawsze w podróży mamy możliwość wysłania klasycznego SMS-a. Jak jednak sytuacja wygląda z dostępem do internetu? W przypadku samochodu trudno liczyć na wsparcie w tym zakresie związane z infrastrukturą drogową. Darmowe Wi-Fi pojawia się czasem przy autostradach lub na parkingach, jednak w dużej mierze nasze możliwości komunikacji ze światem są uzależnione od tego, czy i jaki posiadamy telefon lub smartfon. Darmowe bezprzewodowe Wi-Fi jest natomiast dostępne w pociągach Express InterCity oraz wybranych międzynarodowych składach kursujących do Berlina i Wiednia. Nie można jednak na nie liczyć w innych pociągach kursujących po Polsce. Podobnie sytuacja ma się z autobusami. Coraz częściej przewoźnicy zapewniają w swoich autokarach darmowe Wi-Fi, lecz nie w każdym z nich możemy otrzymać takie udogodnienia. Natomiast na pokładach samolotów, pomimo obowiązującego zakazu korzystania z telefonów komórkowych, coraz częściej pojawia się możliwość skorzystania z darmowego Wi-Fi. W takiej sytuacji posiadacze smartfonów, choć nie mogą dzwonić, wysyłać, ani otrzymywać powiadomień sms, mogą skorzystać z komunikacji internetowej.
SMS-y na służbie
Poza samolotami najskuteczniejszym i najbardziej niezawodnym sposobem komunikacji w tracie podróży pozostaje klasycznym SMS. Nie zawsze bowiem w trakcie jazdy możemy wykonać połączenie telefoniczne. Potwierdzają to również dane z przeprowadzonego przez platformę SerwerSMS.pl badania Komunikacja SMS w Polsce. Wynika z niego, że SMS-y są nadal wiodącą formą komunikacji. Doceniamy je głównie ze względu na szybkość i łatwość obsługi. – Poza SMS-ami do dyspozycji użytkowników smartfonów pozostają jeszcze komunikatory mobilne. Jednak ze względu na ograniczony dostęp do darmowego internetu w podróży oraz w związku z tym, że tylko 7 proc. Polaków posiada dostęp mobilny w telefonie komórkowym lub tablecie, trudno wskazać komunikatory, jako popularne narzędzie komunikacji w trakcie wyjazdu – tłumaczy Daniel Zawiliński z SerwerSMS.pl. Ponadto z badań Mobile Life, przeprowadzonych przez TNS Polska, wynika, że jedynie ponad połowa Polaków posiada smartfony. I chociaż szacuje się, że wartość ta zbliża się do 60%, nadal gro osób ma dostęp jedynie do klasycznego telefonu komórkowego.
Zasięg podstawą
Największym ograniczeniem w trakcie naszych podróży może okazać się jednak, nie rodzaj posiadanego urządzenia, a dostęp do sieci telefonicznej. Niestety nikt nie publikuje dokładnych danych o zasięgu czterech największych operatorów komórkowych w Polsce. Nawet mapki zamieszczone na stronie internetowej firm telekomunikacyjnych nie są do końca miarodajne. Operatorzy zastrzegają bowiem, że mapki mają charakter orientacyjny, a jakość zasięgu może się różnić w zależności od np. ukształtowania terenu. – Warto pamiętać, że w przypadku transmisji danych ich jakość często zależy nie tylko od operatora, z którego usług korzystamy, ale także od operatorów pośredniczących między operatorem świadczącym nam usługi a udostępniającym nam dane – mówi Zawiliński.
Całkiem niedawno Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił jednak raport z badania jakości usług mobilnych w Polsce. Wynika z niego, że jesteśmy w czołówce Europy jeśli chodzi o jakość sieci mobilnych, a duże inwestycje w infrastrukturę powodują, że będzie w tym zakresie jeszcze lepiej. Dopóki jednak to nie nastąpi, prostota, łatwość, szybkość i dostępność komunikacji SMS-owej będzie nadal wspierać nas w podróżach i wyjazdach.