czwartek, 21 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Startupy pomagają Polakom podczas pandemii

    Zobacz również

    Sinterit i TakeTask, startupy, w które zainwestował TAURON poprzez fundusz EEC Magenta, wspomagają Polaków w walce z koronawirusem. Sinterit, polski producent drukarek 3D, wytwarza setki wydruków na potrzeby polskiej służby zdrowia. TakeTask to z kolei twórca aplikacji, która pomaga Polakom przebyć czas domowego odosobnienia. EEC Magenta to największy w Polsce fundusz Corporate Venture Capital utworzony przez TAURON, PFR Ventures, NCBR oraz EEC Ventures w ramach programu PFR NCBR CVC.

    - Reklama -

    – Fundusz inwestycyjny, w który jesteśmy zaangażowani, finansuje innowacyjne i elastyczne firmy, które podczas pandemii są w stanie szybko przestawić swoją działalność. Teraz swoją pracą wspierają osoby odbywające kwarantannę, a także polską służbę zdrowia w walce z wirusem. – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu TAURON Polska Energia. – Przykłady Sinteritu czy TakeTasku świadczą o tym, że polskie startupy mogą już pełnić ważną rolę w gospodarce i w życiu społecznym kraju – dodaje prezes Grzegorczyk.

    Dotychczas Fundusz zainwestował w pięć innowacyjnych przedsiębiorstw z obszaru Przemysłu 4.0, cyberbezpieczeństwa oraz sztucznej inteligencji.

    Drukarki 3D w walce z koronawirusem
    Sinterit to krakowski producent zaawansowanych technologicznie drukarek 3D, który w krótkim czasie przygotował pierwszą partię 4000 sztuk przyłbic montowanych na okularach ochronnych dla medyków. Przyłbice są bezpłatnie wysyłane do szpitali w całym kraju. Gotowe są już kolejne wzory wydruków, m.in. specjalne przejściówki pozwalające szczelnie zamontować nowe filtry w maskach ochronnych w sytuacji, gdy oryginalne filtry zostały zużyte. W kolejce czekają także adaptery do masek snoorklingowych pozwalające zamienić je w maski wspomagające oddychanie. Krakowskie drukarki pomagają również firmom zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników, jak i utrzymać produkcję. To, że firmy mogą wykorzystać możliwości urządzeń 3D do tego, by zachować funkcjonowanie jest dziś ogromnie ważne.

    Na co dzień produkujemy drukarki 3D. Ale teraz, gdy sytuacja jest wyjątkowa, postanowiliśmy wykorzystać nasz park maszynowy do pomocy lekarzom i szpitalom w Polsce –  mówi Michał Grzymała – Moszczyński, jeden z założycieli firmy.

    Jednocześnie zespół inżynierów i badaczy Sinterit intensywnie pracuje nad nowymi urządzeniami wspierającymi pracę służby medycznej np. urządzeniem działającym na zasadzie respiratora, którego elementy można wytwarzać za pomocą druku 3D.

    EEC Magenta zainwestował w Sinterit w marcu br. Firma wykorzystuje w swoich drukarkach zaawansowaną technologię SLS, polegającą na spiekaniu cząsteczek sproszkowanego termoplastycznego polimeru i łączeniu go w kolejne warstwy. Umożliwia to wydrukowanie bardzo skomplikowanych, gotowych trwałych modeli, odpornych na działania wysokich temperatur i chemikaliów. Jednocześnie ich obsługa jest bardzo prosta i możliwa dla osób bez przygotowania technologicznego. Z tego powodu systematycznie rośnie sprzedaż drukarek Sinterit do firm i instytucji na całym świecie, które chcą drukować, lokalnie wspomagając swoje szpitale.

    Kwarantanna domowa, czyli zrób selfie
    TakeTask, w który fundusz EEC Magenta zainwestował w sierpniu 2019 jest twórcą aplikacji Kwarantanna domowa, która na mocy specustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19 jest obowiązkowa od 1 kwietnia br. dla osób poddanych 14-dniowej kwarantannie. Aplikacja umożliwia szybkie i proste potwierdzenie miejsca pobytu; pozwala również na podstawową ocenę stanu zdrowia, dostęp do pomocnych w czasie kwarantanny informacji, szybką komunikację ze służbami oraz dostęp do opieki.

    Zaledwie w ciągu 48 godzin udało nam się dostosować do potrzeb Ministerstwa Cyfryzacji, a także wdrożyć system, który wspiera służby państwowe w kontroli osób poddawanych obowiązkowej kwarantannie domowej. Jednocześnie jest to istotne ułatwienie dla obywateli. Po niecałym tygodniu funkcjonowania, mamy już ponad 100 tysięcy użytkowników w systemie. W normalnych okolicznościach byłby to kolejny powód do zadowolenia, tym razem mam nadzieję, że liczba użytkowników zacznie szybko spadać – mówi Sebastian Starzyński, założyciel firmy i Prezes TakeTask.

    Osoby korzystające z aplikacji, każdego dnia otrzymują wiadomość z prośbą o wykonanie selfie. Prawidłowe wykonanie tego nieskomplikowanego zadania oznacza potwierdzenie właściwego miejsca pobytu osoby objętej kwarantanną. Ważne, aby w telefonie była wtedy włączona lokalizacja GPS. Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMS-a. Po upływie tego czasu policja może sprawdzić, czy dana osoba jest w domu, czy jednak nie i tym samym łamie zasady kwarantanny.

    Ministerstwo Cyfryzacji wybrało TakeTask, bo zaproponowane rozwiązanie było gotowe do szybkiego wdrożenia, ma pełen zakres oczekiwanych funkcjonalności i gwarantuje bezpieczeństwo danych. Rozwiązaniem są już zainteresowane władze innych krajów walczących z COVID-19.

    W oparciu o to rozwiązanie, stosowane już z sukcesem nie tylko na polskim rynku, TakeTask przygotował w aktualnej sytuacji kryzysowej aplikację “Kwarantanna domowa”. Szybkie i sprawne wdrożenie tego systemu to odpowiedź na rzeczywistą potrzebę społeczną, którą sygnalizują wszyscy, choćby w postaci hasła #zostańwdomu.

    Na co dzień TakeTask tworzy oprogramowanie dla dużych przedsiębiorstw, które służy do przydzielania, wykonywania i weryfikacji zadań na dużą skalę w wielu lokalizacjach jednocześnie. Zadania mogą być różne, jak np. sprawdzanie czystości, weryfikacja temperatury żywności, sposobu ekspozycji produktów czy zgłaszanie awarii sprzętu.

    – W swojej polityce inwestycyjnej fundusz EEC Magenta kieruje się zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu. Jesteśmy dumni, że firmy z naszego portfela angażują się w działania hamujące rozprzestrzenianie wirusa – mówi Rafał Małecki, partner zarządzający EEC Magenta. – W sytuacjach kryzysowych ważne jest innowacyjne wykorzystanie dostępnych zasobów oraz szybkie działanie. Sinterit i Take Task udowadniają, że są w stanie przystosować się do każdych warunków i wykorzystać swoją technologię w dobrym celu – dodaje Rafał Małecki.

    ŹródłoTauron
    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Dołącz ze SkyCash do programu Mastercard Bezcenne Chwile

    Bezcenne Chwile to wyjątkowy program, w którym płatności pracują na Ciebie! Płać kartą Mastercard zarejestrowaną w programie w aplikacji SkyCash...