Odwleka się uruchomienie na szeroką skalę usług dostępowych przez warszawskiego dystrybutora energii STOEN. Podczas gdy technologia PLC, która miała być handicapem zakładów energetycznych sprawia trudności, STOEN rozwija dostęp w bardziej „tradycyjnej” technologii.
Technologia powerline communications miała być rozwiązaniem kwestii pętli lokalnej i udostępniać Internet w gniazdku elektrycznym. STOEN zapowiadał uruchomienie tej usługi na wiosnę bieżącego roku, ale zakończyło się na testach w warszawskim Wilanowie i Ursusie.
Jak dowiedzieliśmy się w spółce STOEN Info nieoczekiwanych problemów przysporzyły urządzenia partnera technologicznego (STOEN współpracował ze szwajcarskim Ascomem).
Poszukiwanie alternatywnych dostaw ma być przyczyną opóźnień w uruchomieniu sieci PLC w Warszawie. Przedstawiciel STOEN Info nie zdementował kategorycznie nieoficjalnych informacji, że usługi w tej technologii wystartują na szerszą skalę na początku przyszłego roku. Cena jaką się nieoficjalnie wymienia plasuje usługi STOEN-u się na poziomie szerokopasmowego dostępu w sieciach osiedlowych, poniżej taryf komercyjnych dostawców, jak TP S.A., czy warszawskie sieci kablowe.
Jednocześnie STOEN zaczął wykorzystywać swoją sieć telekomunikacyjną, rozprowadzając (poczynając od Ursusa) dostęp realizowany drogą radiową i kablową. Cena tej usługi wynosi 75 zł. Barierą jest konieczność znalezienia 50 chętnych w danej lokalizacji, co dopiero daje nadzieję na zwrot z inwestycji w przekaźniki. STOEN stara się dystrybuować usługi w porozumieniu z administracjami budynków i wspólnotami mieszkaniowymi.