Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaprezentował projekt Strategii Cyfryzacji Polski. To pierwszy tak kompleksowy dokument w historii naszego kraju, który ma być planem transformacji cyfrowej na najbliższe 10 lat. Główny cel: poprawa jakości życia obywateli dzięki cyfryzacji. Dokument trafia właśnie do konsultacji społecznych.
W ostatnich latach szyfrowania być postrzeganym jako obszar działalności państwa lub sektor gospodarki podlegający wielu innym. Coraz częściej dostrzegalny jest jej horyzontalny charakter, oddział zajmujący się wszystkimi zagrożeniami społecznymi, państwem i gospodarką. Sfera technologiczna jest dostępna na poziomie bezpieczeństwa państwa, a inwestycje w tej strefie pośredniej lub bezpośrednio przekładają się na poziom bezpieczeństwa państwa.
Przed Polską realizacja celu na najbliższą dekadę. Należy uwzględnić między innymi zagrożeniami dla krajobrazu bezpieczeństwa państwa i środowiska naturalnego, aktualne trendy i wyzwania w technologii i jej regulacji, a także specyfikę polskiego społeczeństwa i gospodarki.
Polskie ambicje i działania, które mają zastosowanie w kontekście zauważalnym w ostatnich latach zwiększenia znaczenia cyfryzacji na liście priorytetów Unii Europejskiej. Nasz plan na 10 lat jest podłączony do każdego elementu działania, życia obywatelskiego oraz działań przedsiębiorstwa.
– Wyzwanie przed polską w konkurencyjnych funkcjach, demografii, bezpieczeństwie państwa i jego działaniu, które jest bezpieczne, że dostęp do sieci jest dostępny w dowolnym miejscu. Staje się koniecznością, bez którego pozycja naszego kraju jest zniszczona. Jeżeli jednakyzacji cyfry będą nadany jej ważny priorytet, zyskają nie tylko poszczególni obywatele i obywatelki – których jakość życia się poprawi – ale i Polska jako całość – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski .
Kluczowe założenia nowego podejścia do cyfryzacji
Koniec z silosowością – która sprawia, że poszczególne części administracji nie są wykorzystywane, podwyższa koszty i radykalnie utrudniają dostęp do urządzeń alternatywnych.
Ludzie i organizacja – ludzie, którzy posiadają potencjał cyfrowy państwa, który nie może tego zapewnić za płacę minimalną.
Współpraca międzynarodowa, ale także między państwami a akademią, praktykem i biznesem. Współpraca, której wszyscy – także międzynarodowe korporacje – dokładają swoje cegiełki do wspólnego dobra.
Obywatele – nowe rozwiązania, które nigdy nie mogą być przyczyną poważnych kosztów bezpieczeństwa, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo cybernetyczne, jak i prawo podstawowe.
Sprawiedliwa transformacja cyfrowa – rozwijające się cyfrowe państwo musi mieć klimat, prawa pracowników platformowych i wsparcia osób, których miejsca pracy są zagrożone przez. Nie może też obejmować, że technologia sama rozwiąże wszystkie problemy.
Bezpieczeństwo – w cyberprzestrzeni, w bezpiecznym korzystaniu z technologii w całości – przede wszystkim przez dzieci.
Pierwszy taki dokument
Strategia to ponadsektorowy dokument strategiczny w dziedzinie informatyzacji państwa, podporządkowany nadrzędnym celom, jakimkolwiek jest poprawna jakość życia poprzez cyfryzację do 2035 r. Jego realizacja jest tylko dostępna w szeregach produktów, które są poza standardowym zdefiniowanym działem administracji – informatyzacja.
Zaplanowane do realizacji obejmuje szeroki zakres obowiązków, uwzględnienie kwestii horyzontalnych, poprzez płaszczyznę państwa i jego wyłączność, na terytorium i rozwój technologii kończącej.
Niniejsze powiadomienie o wydaniu nowatorskiej, przekrojowej i opublikowanej na temat aktualnych wyzwań dotyczących rozwoju danych osobowych, opublikowanych na aktualnych trendach technicznych i globalnych, z diagnozy aktualnego stanu informatyzacji państwa oraz podanej na sformułowanych wymaganiach społecznych.
Wdrażanie nie może być stosowane w oderwaniu od strategicznego działania, jednocześnie jako i uniwersalne. Sformułowane w komunikatach o wystąpieniu i są uszczegółowione w szeregu już istniejących dokumentów lub w przypadku, gdy nastąpi połączenie z komunikatami bieżącymi w opracowaniu, tj. Strategia Cyberbezpieczeństwa RP, Narodowy Plan Szerokopasmowy, Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych, Program Otwierania Danych, Polityka Rozwoju Sztucznej Inteligencji czy Polityka Cyfrowej Transformacji Edukacji.
Co chcemy osiągnąć do 2035 roku
- W roku 2035 podstawowe uprawnienia cyfrowe będą 85%,
- 100% zastosowań IT o zasięgu publicznym zgodnie z jednolitymi standardami i rekomendacjami architektonicznymi Architektury Informacyjnej Państwa,
- 100% organów realizujących zadania publiczne pracuje nad systemem elektronicznym zarządzania dokumentami,
- 100% sprawowany przez te załatwiana jest elektronicznie,
- 20 mln Polaków posiada portfel tożsamości wirtualnej,
- Wszystkie kluczowe e-usługi dostępne w aplikacji mObywatel,
- 100 jednostek chorobowych diagnozowanych z wykorzystaniem AI,
- dysponuje 1,5 mln specjalistów ICT,
- 100% jednostek administracji publicznej udostępniających e-płatności,
- 50% firmy zniszczonych narzędzi AI,
- 5% PKB na cyfryzację od 2035 roku.
Dokument powstał w Ministerstwie Cyfryzacji we współpracy z innymi urzędami administracji rządowej oraz z zastosowaniem postulatów interesów społecznych i prawnych. Zastąpiona w Programie Zintegrowanej Informatyzacji Państwa i będzie oznaczona strategicznie dla wydatkowania oficjalnych na cyfryzację, a tym samym będzie określone podejście do dyskusji, nadchodzące nad perspektywą kontrolną.