Cyberprzestępcom może być dużo trudniej podszywać się pod witryny instytucji publicznych z końcówką .gov.pl. To dzięki wdrożeniu protokołu DNSSEC, podnoszącego poziom bezpieczeństwa nazw domenowych – informuje instytut badawczy NASK w raporcie poświęconym rynkowi nazw domeny .pl za drugi kwartał 2014 r. Ponadto, jak wynika z dokumentu, na koniec drugiego kwartału br. w polskim rejestrze funkcjonowało blisko 2,5 miliona aktywnych nazw.
W czerwcu tego roku NASK udostępnił domenę .gov.pl w formie zabezpieczonej przy pomocy protokołu DNSSEC, a z końcem sierpnia 2014 r. umożliwi abonentom nazw domeny .gov.pl dołączanie ich nazw do zabezpieczonej struktury DNS. Tym samym ataki cyberprzestępców, polegające na kierowaniu ruchu do fałszywych stron internetowych, udających witryny instytucji państwowych, staną się dużo trudniejsze. Już wcześniej instytut badawczy NASK wdrożył to rozwiązanie dla domeny .pl, zapewniając internautom mechanizmy weryfikacji autentyczności i niezmienności danych. W sumie po dwóch latach funkcjonowania protokołu, w polskim rejestrze znajduje się 15 851 nazw korzystających z zabezpieczenia. Tylko w drugim kwartale 2014 roku liczba nazw objętych protokołem DNSSEC wzrosła o 2 016.
Raport poświęcony rynkowi nazw domeny .pl informuje również, że na koniec czerwca w polskim rejestrze funkcjonowało 2 491 276 aktywnych nazw. Podobnie jak w poprzednich latach, w drugim kwartale rejestrowano mniej nowych nazw niż w pierwszych miesiącach roku. Wzrosła liczba nazw utrzymywanych bezpośrednio w domenie .pl o 1 140 oraz nazw utrzymywanych w domenach funkcjonalnych, jak .com.pl czy .net.pl o 3 276. Jednocześnie spadła o 8 845 liczba nazw utrzymywanych w domenach regionalnych, jak na przykład waw.pl
Wykres: Liczba nazw domeny .pl w DNS
Najwięcej nowych nazw w drugim kwartale tego roku rejestrowano w kwietniu. Internauci dokonywali wówczas 2 914 rejestracji każdego dnia. Z kolei średnia dzienna liczba rejestracji wyniosła w drugim kwartale 2 698. Ostatecznie na koniec czerwca 2014 roku polski rejestr liczył ponad 935 tysięcy abonentów. 64,94 proc. z nich stanowili przedsiębiorcy. Pozostali użytkownicy to osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej.
– Wdrożenie protokołu DNSSEC to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników Internetu. Rozwiązanie znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa usług świadczonych drogą elektroniczną – mówi Michał Chrzanowski, dyrektor instytutu badawczego NASK. – Jednocześnie warto podkreślić, że dzięki staraniom instytutu badawczego NASK, który w całości pokrył koszt tego skomplikowanego projektu, witryny zarejestrowane w domenie .pl już od dwóch lat są objęte tym zabezpieczeniem – dodaje Michał Chrzanowski.