środa, 20 listopada, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Substytucja usług głosowych w Polsce i UE

    Zobacz również

    W Polsce występuje zjawisko substytucji (FMS) na telekomunikacyjnym rynku usług głosowych. Komórki zastąpiły telefonię stacjonarną. Zjawisko substytucji polega na zastępowaniu przez konsumenta jednego produktu innym w celu realizacji określonych funkcji. Kluczową kwestią jest rola, jaką spełnia dla konsumenta zastępowany produkt. W efekcie obniżek cen oferta operatorów sieci komórkowych jest bardziej konkurencyjna, a niskie koszty połączeń M2M sprzyjają migracji ruchu.

    - Reklama -

    W opinii konsumentów usługi mobilne mają istotne znaczenie, co obniża skłonność do rezygnacji z nich.

    Odwrotny trend charakteryzuje telefonię stacjonarną – spada liczba abonentów, wielkość wolumenu ruchu i przychody uzyskiwane przez operatorów. Negatywny wpływ na wielkość popytu na tradycyjną linię telefoniczną ma również obniżka kosztów korzystania z telefonu komórkowego, w tym przede wszystkim połączeń. Konsumenci są wrażliwi na zmiany cen i wykazują większą skłonność do rezygnacji z usługi. Jako główny powód nieposiadania linii stacjonarnej wskazują zaś korzystanie z sieci komórkowych.

    Telefonia VoIP nie cieszy się dużym zainteresowaniem konsumentów, połączenia inicjowane przez użytkowników tej usługi stanowią niewielki odsetek w całkowitym wolumenie ruchu. Jedynie w przypadku rozmów międzynarodowych VoIP odgrywa rolę, a dalszy rozwój usługi i atrakcyjność cenowa nasila efekt substytucji wobec telefonu stacjonarnego.

    Pełne nasycenie rynku usługami telefonii ruchomej powoduje, że dalszy wzrost penetracji i liczby użytkowników generowany będzie przede wszystkim przez osoby decydujące się na zakup kolejnego aparatu. Dynamika zmian maleje, co świadczyć może o zbliżaniu się procesu substytucji do górnej granicy.

    Negatywne skutki substytucji odczuwane przez operatorów telefonii stacjonarnej ulegną zahamowaniu. Wpływ na to będzie miała pakietyzacja telefonii stacjonarnej z usługami niegłosowymi w formie ofert double-, triple- lub quadruple play. Dla części użytkowników posiadanie telefonu stacjonarnego jest nadal ważne. Zagospodarowanie tej bazy klientów stanowić będzie pole do konkurowania pomiędzy tradycyjnymi dostawcami usługi a operatorami sieci komórkowych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów telekomy poszerzają swoją ofertę o telefonię stacjonarną.

    Na rynku telekomunikacyjnym zjawisko substytucji odnoszone jest przede wszystkim do usług głosowych. Mimo tego, że ten rodzaj komunikacji nadal odgrywa istotną rolę, oparcie strategii biznesowej przez operatorów wyłącznie na tej usłudze jest reliktem przeszłości. Jedną z najważniejszych zmian na rynku telekomunikacyjnym jest bardzo szybki wzrost transmisji danych i video – według prognoz w 2015 r. ich udział w ruchu generowanym w sieciach ruchomych przekroczy 80%, w niektórych regionach świata (Europa Zachodnia i Ameryka Północna) osiągnie poziom nawet 95%. Operatorzy sieci stacjonarnych, posiadający w swojej ofercie Internet mobilny, mają zatem możliwość odwrócić niekorzystny dla nich proces substytucji. Zachodzące zaś zmiany w preferencjach konsumentów zmuszają do redefinicji FMS i analizie zjawiska także pod kątem usług niegłosowych.

    ŹródłoUKE
    guest
    0 Comments
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Pobierz aplikację Komputronik i korzystaj z dedykowanych okazji

    Aplikacja Komputronik – dlaczego warto?Aplikacja Komputronik dostępna jest zarówno w sklepie Google Play, jak i App Store. Pobierz ją...