wtorek, 1 kwietnia, 2025

Nasze serwisy:

Więcej

    Suwerenność danych i współpraca z polskimi dostawcami chmury

    Zobacz również

    w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji odbyło się spotkanie z przedstawicielami polskich firm świadczących komercyjne usługi chmurowe. Tematem rozmów była przyszłość usług chmurowych w administracji publicznej oraz zagadnienia związane z suwerennością cyfrową i danych.

    - Reklama -

    Współpraca z polskimi dostawcami usług chmurowych
    – Rozwój chmury obliczeniowej w administracji to element suwerenności cyfrowej i fundament bezpieczeństwa państwa – podkreślił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. – Naszym celem jest nie tylko cyfryzacja usług publicznych, ale też realna kontrola nad tym, gdzie i jak przetwarzane są dane obywatelek i obywateli. Polska ma potencjał, by budować własne, bezpieczne środowisko chmurowe – z udziałem krajowych dostawców i ekspertów – dodał.

    Wspólny kierunek: rozwój chmury w administracji
    Podczas spotkania omówiono rolę technologii chmurowych w modernizacji usług publicznych. Zwrócono uwagę na korzyści, jakie niesie chmura obliczeniowa – w tym redukcję kosztów, skalowalność zasobów, łatwy dostęp do danych, odciążenie lokalnej infrastruktury oraz możliwość tworzenia kopii zapasowych.

    Współpraca z polskimi firmami technologicznymi to strategiczny kierunek, który chcemy rozwijać w praktyce, nie tylko w deklaracjach – powiedział wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski. – Takie spotkania mają kluczowe znaczenie dla tworzenia realnych standardów współpracy publiczno-prywatnej w zakresie nowoczesnych technologii – dodaje Olszewski.

    W dyskusji podkreślano, że rozwój usług chmurowych w sektorze publicznym powinien odbywać się w oparciu o aktualne regulacje, m.in. znowelizowaną uchwałę Rady Ministrów w sprawie Inicjatywy „Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa” oraz prace nad aktualizacją Standardów Cyberbezpieczeństwa Chmur Obliczeniowych.

    Chmura obliczeniowa to technologia, która umożliwia przechowywanie, przetwarzanie i zarządzanie danymi w oparciu o współdzielone zasoby dostarczane przez dostawcę usług – wewnętrznego lub zewnętrznego. W zależności od modelu własności zasobów, wyróżniamy chmurę prywatną, publiczną oraz hybrydową.

    Jednym z istotnych kierunków strategicznych PFR jest pobudzanie ekosystemu innowacji w Polsce. Dlatego spotkania, takie jak dzisiejsze, są dla nas bardzo istotne. Liczę na to, że wynikną z niego ciekawe inicjatywy, podobne do tej, jaką w wybranych obszarach realizujemy obecnie z OChK i Google – powiedział Piotr Matczuk, prezes PFR.

    Suwerenność cyfrowa i dane pod kontrolą
    Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji wskazywali, że suwerenność cyfrowa – rozumiana jako zdolność państwa do kontroli technologiczno-cyfrowej – oraz suwerenność danych, czyli decydowanie o miejscu ich przechowywania i przetwarzania, są kluczowe dla bezpieczeństwa Polski.

    W tym kontekście analizowano możliwości korzystania z publicznej chmury obliczeniowej – świadczonej przez zewnętrznych dostawców – z uwzględnieniem rodzaju danych możliwych do przetwarzania w takim środowisku.

    Otwarty dialog z sektorem prywatnym
    Spotkanie było merytoryczną wymianą doświadczeń i opinii. Ministerstwo Cyfryzacji liczy na dalszy rozwój usług chmurowych w administracji z udziałem polskich firm technologicznych oraz kontynuację otwartego dialogu z sektorem prywatnym.

    Uczestnicy spotkania
    Ze strony Ministerstwa Cyfryzacji w rozmowach udział wzięli: wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski oraz przedstawiciele Departamentu Cyberbezpieczeństwa.

    Wśród uczestników znaleźli się także reprezentanci firm i instytucji: Polska Chmura, COIG S.A., POLCOM, IT Cyfronet, Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe, NETIA, Comarch, Beyond, PCSS, PFR oraz Cloudferro.

    0 komentarzy
    najnowszy
    najstarszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Razer przedstawia Skibidi, inteligentny tłumacz Brainrot oparty na AI

    Razer zaprezentował dziś zestaw słuchawkowy Razer Skibidi, pierwszy na świecie inteligentny tłumacz „Brainrot” oparty na sztucznej inteligencji. Zasilany przez...