Zagrożenia w internecie w ostatnich latach stały się jednym z podstawowych wyzwań w sferze bezpieczeństwa – zarówno indywidualnego, jak i biznesowego, a nawet państwowego. Miliony osób każdego dnia padają ofiarą oszustw, szantażu, kradzieży – dokonywanych za pośrednictwem globalnej sieci. Firmy, mimo ciągłych inwestycji i rozbudowy systemów bezpieczeństwa również narażone są na cyberataki, podobnie jak instytucje publiczne.
NASK jest partnerem instytucjonalnym III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC, odbywającego się w Krakowie w dniach 9-10 października. Według uczestniczącego w konferencji dr inż. Wojciecha Kamienieckiego, dyrektora NASK, głównym wyzwaniem związanym z cyberbezpieczeństwem nie jest sam fakt istnienia zagrożeń, ale dynamika ich rozwoju, związana z tempem zmian w technologiach i usługach internetowych.
– Doświadczenia pokazują, że ta sama technologia, np. internet rzeczy lub sztuczna inteligencja, może zarówno służyć poprawie bezpieczeństwa, jak i przyczynić się do powstania nowych zagrożeń w zależności od tego, jak będą ją stosować użytkownicy lub dostawcy poszczególnych usług. Czasem nawet, projektując jakieś rozwiązanie, nie da się w pełni przewidzieć skutków dla bezpieczeństwa, ponieważ są one widoczne dopiero w codziennej praktyce użytkowania – podkreśla dyrektor Wojciech Kamieniecki.
Dlatego tak ważne jest korzystanie z doświadczeń innych i wymiana wiedzy między ekspertami. – NASK jako Państwowy Instytut Badawczy wspiera akademicką i ekspercką sieć współpracy. Wydarzenia, takie jak CYBERSEC i organizowana przez NASK konferencja SECURE, dają podstawę do rozwijania dobrze działających rozwiązań i eliminowania tych, które się nie sprawdziły – podkreśla Wojciech Kamieniecki. – Forum CYBERSEC to także impuls do realizacji zupełnie nowych pomysłów, ponieważ sporo czasu poświęcone zostało tutaj na prezentację start-upów, których propozycje są recenzowane przez doświadczonych specjalistów z branży – dodaje dyrektor NASK PIB.
W dwudniowym CYBERSEC bierze udział 130 prelegentów i ponad 1000 uczestników z całego świata. Konferencja odbywa się tydzień po Szczycie Cyfrowym UE, który miał miejsce 29 września br. w Tallinie. W stolicy Estonii szefowie państw i rządów omówili najważniejsze wyzwania cyfrowej przyszłości Europy. Krakowska konferencja jest okazją do kontynuacji tej dyskusji, tym razem w gronie polskich i europejskich decydentów politycznych, a także wiodących ekspertów branży i globalnych liderów sektora prywatnego. Szereg debat i prezentacji na temat różnych aspektów bezpieczeństwa teleinformatycznego i współpracy międzynarodowej eksperci podejmą także podczas zbliżającej się konferencji SECURE.