Co roku w pierwszy czwartek maja obchodzimy Światowy Dzień Hasła, dlatego to idealna okazja, aby przypomnieć sobie zasady tworzenia silnych i bezpiecznych haseł. Każdy serwis społecznościowy, sklep internetowy lub inna usługa, z której korzystamy w sieci wymaga od nas założenia konta, do którego potrzebne jest hasło. To w właśnie hasła stoją na straży naszych danych i cennych informacji o nas, które jeśli wpadną w niepowołane ręce, mogą przysporzyć nam wiele problemów.
Mimo różnych zabezpieczeń, rozwiązań technologicznych i narzędzi stale jesteśmy narażeni na różne ataki cyberprzestępców, którzy w nielegalny sposób próbują pozyskać nasze dane, a tym samym środki na naszych kontach bankowych.
Jednym z najskuteczniejszych metod ochrony przed nimi są właśnie silne i bezpieczne hasła.
Co to znaczy silne hasło?
O sile i skuteczności naszego hasła decyduje przede wszystkim jego długość – im dłuższe tym bezpieczniejsze hasło, a także to, aby było trudne do odgadnięcia.
Eksperci zajmujący się cyberbezpieczeństwem rekomendują, aby hasło składało się z co najmniej 12-14 znaków, a najlepiej ułożyć je z kilku wyrazów, dzięki czemu będziemy mogli je lepiej zapamiętać. Silne hasło warto zbudować na podstawie jakiejś frazy, zdania, która np. przedstawia wymyśloną przez nas scenkę, np. Cztery-Zielone-Slonie-Leza-Na-Kanapie.
Dobry sposobem może być takie utworzenia hasła za pomocą trzech – czterech losowych słów, np. ksiazkasloncekotpinezka.
Użyte w haśle wyrazy warto oddzielać np. znakami specjalnymi lub urozmaicać cyframi, kombinacja dużych i małych liter, co dodatkowo wzmacnia ich siłę.
Aby nasze hasło było silne i trudne do złamania musimy pamiętać, aby było używane tylko w jednej usłudze. Każde konto powinno mieć swoje, niepowtarzalne hasło. Dzięki temu zwiększamy swoje bezpieczeństwo, a w razie wycieku hasła do sieci, przestępcy nie będą mogli go zastosować do innych naszych kont.
Jeśli masz obawy, że wymyślanie i zapamiętywanie silnych i długich haseł, może być dla Ciebie zbyt trudne, zachęcamy do skorzystania z menedżerów haseł. Są to programy i aplikacje, które nie tylko zarządzają Twoimi hasłami i danymi logowania do różnych witryn i usług, ale również je tworzą. Narzędzia te przechowują hasła w bezpiecznej i zaszyfrowanej bazie, do której zalogować się możesz tylko ty. Takie rozwiązanie wymaga, abyś utworzył jedno, silne hasło dostępu do aplikacji.
Niestety, nawet długie i silne hasło może zostać złamane lub wpaść w niepowołane ręce. W tym celu z pomocą przychodzi usługa uwierzytelniania dwuskładnikowego, dzięki której zwiększamy bezpieczeństwo naszych danych.