Firma Apple ogłosiła dziś, że pierwszy zestaw funkcji z pakietu Apple Intelligence dla użytkowników iPhoneʼa, iPada i Maca jest od dziś dostępny w ramach bezpłatnej aktualizacji oprogramowania iOS 18.1, iPadOS 18.1 i macOS Sequoia 15.1. Apple Intelligence to osobisty system sztucznej inteligencji, który wykorzystuje moc układu scalonego Apple do analizowania i tworzenia wypowiedzi i obrazów, wykonywania działań w różnych aplikacjach i korzystania z osobistego kontekstu użytkowników, aby upraszczać i przyspieszać codzienne zadania. Apple Intelligence to dodatkowo ogromny krok naprzód pod względem ochrony prywatności w świecie AI. Pierwsze funkcje z pakietu dostępne są już teraz, a kolejne będą wdrażane w nadchodzących miesiącach.
– Apple Intelligence wprowadza iPhoneʼa, iPada i Maca w nową erę, wyposażając te urządzenia w całkowicie nowe formy interakcji i narzędzia, które odmienią efekty wykonywanych przez użytkowników zadań, powiedział Tim Cook, dyrektor generalny Apple. – Apple Intelligence czerpie z wieloletnich innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, dzięki którym modele generatywne Apple mogą działać bezpośrednio na naszych urządzaniach, a użytkownicy zyskują intuicyjny osobisty system sztucznej inteligencji stojący na straży ich prywatności. Apple Intelligence jest systemem generatywnej AI cechującym się tym, co w Apple najlepsze, dlatego z wielkim entuzjazmem będziemy przypatrywać się, w jaki sposób będzie wzbogać życie naszych użytkowników.
– Apple Intelligence kreuje nowe, wspaniałe możliwości i sprawia, że iPhone, iPad i Mac stają się jeszcze bardziej przydatne i efektywne. Wprowadza na przykład Narzędzia pisania, które poprawiają styl wypowiedzi, streszczone powiadomienia, które informują tylko o tym, co najważniejsze, czy możliwość wyszukania samym opisem niemal wszystkiego w zdjęciach i filmach, stwierdził Craig Federighi, starszy wiceprezes Apple w pionie Software Engineering. – System ten został stworzony z myślą o ochronie prywatności i opiera się na lokalnym przetwarzaniu danych oraz prywatnej chmurze obliczeniowej – nowej, przełomowej technologii zapewniającej poufność i bezpieczeństwo, jakie daje iPhone, także w chmurze, tak by chronić informacje użytkowników”. Z wielką przyjemnością udostępniamy dziś pierwszy zestaw funkcji z pakietu Apple Intelligence i już zapowiadamy kolejne wdrożenia.
Narzędzia pisania w całym systemie
Narzędzia pisania są ściśle zintegrowane z systemami iOS, iPadOS i macOS i pomagają doszlifować styl wypowiedzi poprzez przeredagowanie, poprawienie lub podsumowanie tekstu niemal wszędzie, gdzie można coś napisać, w tym w Poczcie, Notatkach, Pages i aplikacjach innych firm.
Za sprawą funkcji Przeredaguj system Apple Intelligence pozwala wybierać spośród różnych wersji tekstu, dostosowując jego ton – profesjonalny, zwięzły czy przyjacielski – do odbiorcy i realizowanego zadania. Funkcja Korekta sprawdza gramatykę, dobór słów i konstrukcję zdań oraz sugeruje poprawki – wraz z uzasadnieniem – do przejrzenia lub szybkiego zaakceptowania. Użytkownicy mogą wybrać tekst, który chcą streścić w postaci przystępnego akapitu, wypunktowanych najważniejszych zagadnień, tabeli albo listy.
Funkcja Siri działa naturalniej i z wykorzystaniem konwersacji
Funkcja Siri jest ściśle zintegrowana z systemem, a interakcje z nią są bardziej naturalne i swobodne. Do tego ma nowy wygląd, a gdy aktywuje się Siri na iPhonie, iPadzie lub w CarPlay, wokół krawędzi ekranu pojawia się elegancka poświata. Na Macu Siri można umieścić w dowolnym miejscu biurka, żeby łatwo korzystać z tej funkcji podczas pracy. Na iPhonie, iPadzie i Macu z funkcji Siri można skorzystać w każdej chwili, wpisując zapytanie. W szybkim wykonywaniu codziennych zadań pomaga też to, że użytkownicy mogą swobodnie przełączać się między poleceniami głosowymi a pisemnymi. Dzięki ulepszonym funkcjom analizy ludzkiego języka Siri rozumie sens wypowiedzi nawet mimo drobnych przejęzyczeń, a do tego pamięta informacje pozyskane przy realizacji wcześniejszego zadania. Dodatkowo Siri dysponuje bogatą wiedzą o produktach, a teraz może odpowiedzieć na tysiące pytań o funkcje i ustawienia produktów Apple. Użytkownicy mogą się na przykład dowiedzieć, jak nagrywać ekran lub łatwo udostępnić hasło do Wi‑Fi.
Więcej inteligencji w aplikacji Zdjęcia
Aplikacja Zdjęcia została rozszerzona o całą gamę nowych możliwości opartych o sztuczną inteligencję. Funkcja wyszukiwania zdjęć za pomocą języka naturalnego pozwala wyszukać niemal wszystko, opisując to, co chce się znaleźć. Wystarczy powiedzieć na przykład: „Maja na deskorolce w pstrokatej koszulce”. Funkcja ta działa również w filmach, więc użytkownicy mogą zapytać się o konkretny segment nagrania i od razu do niego przejść. Podczas wyszukiwania system inteligentnie podpowiada zapytanie, tak aby użytkownik mógł szybciej znaleźć to, czego szuka.
Użytkownicy mogą generować filmy za pomocą funkcji Wspomnienia. Wystarczy, że wpiszą opis tego, co chcą otrzymać1. Na podstawie analizy języka i obrazu system Apple Intelligence wybierze najbardziej pasujące do opisu zdjęcia i wideo, opracuje fabułę z rozdziałami opartymi na motywach wykrytych w fotografiach i połączy je w film o spójnej akcji.
Użytkownik pytany o utworzenie filmu ze wspomnieniem w aplikacji
Nowe sposoby utrzymania koncentracji i ustalania priorytetów
Zapanowanie nad mailami nigdy nie było łatwiejsze. To zasługa funkcji Wiadomości priorytetowe, która u góry skrzynki odbiorczej wyświetla nową sekcję z najpilniejszymi mailami, takimi jak zaproszenia z datą tego samego dnia czy karty pokładowe. W skrzynce odbiorczej użytkownicy zobaczą podsumowania całych maili – bez konieczności ich otwierania. Wystarczy też kliknąć lub stuknąć przycisk streszczania, żeby wyświetlić najistotniejsze informacje z długich wątków. To jednak nie koniec. Funkcja Odpowiedź inteligentna sugeruje użytkownikom szybkie odpowiedzi i rozpoznaje w mailu pytania, a potem upewnia się, że żadnego nie pominięto.
W aplikacjach Notatki i Telefon użytkownicy mogą rejestrować dźwięk i tworzyć transkrypcje oraz podsumowania takich nagrań. Po rozpoczęciu nagrywania rozmowy prowadzonej przez aplikację Telefon, uczestnicy są o tym automatycznie informowani, a po zakończeniu połączenia Apple Intelligence generuje podsumowanie najważniejszych informacji, które pozwoli łatwo przypomnieć sobie szczegóły.
Zapowiedź kolejnych funkcji
Już w grudniu udostępnione zostaną nowe funkcje Apple Intelligence, a w kolejnych miesiącach będą pojawiać się kolejne rozwiązania.
Apple Intelligence dostarczy użytkownikom nowe narzędzia wizualne do wyrażania siebie. Użytkownicy będą mogli też używać nowej odsłony emoji, czyli unikatowych Genmoji. Żeby je utworzyć, wystarczy podać opis, a żeby spersonalizować – wskazać zdjęcie przyjaciół bądź rodziny. Funkcja Image Playground pozwoli użytkownikom błyskawicznie tworzyć zabawne obrazki. Różdżka graficzna zmieni proste szkice w ciekawe rysunki, dzięki czemu notatki będą atrakcyjniejsze wizualnie. Wystarczy narysować okrąg wokół pustej przestrzeni, a Różdżka graficzna wygeneruje obraz na podstawie sąsiadującego obszaru.
Narzędzia pisania zyskają w grudniu nowe opcje. Użytkownicy będą mogli po prostu opisać konkretną zmianę, którą chcą wprowadzić w tekście, na przykład przeredagować zaproszenie na obiad tak, żeby miało formę wiersza, lub dodać w CV więcej dynamicznych sformułowań. Co więcej, podczas korzystania z Narzędzi pisania i Siri użytkownicy będą mogli czerpać z bogatych zasobów wiedzy bota ChatGPT oraz jego możliwości w zakresie analizowania obrazów i dokumentów – bez konieczności przełączania się między rozwiązaniami.
Również w grudniu Apple Intelligence zyska więcej funkcji analizy wizualnej, dzięki którym za pomocą nowego panelu Sterowanie aparatem w modelach iPhone’a 16 użytkownicy będą mogli natychmiast otrzymać dodatkowe informacje o różnych obiektach i miejscach2. Stojąc przed restauracją, będzie można sprawdzić informacje o lokalu, a nawet je przetworzyć i na przykład przetłumaczyć pozyskany tekst3. Panel Sterowanie aparatem posłuży również do interakcji z narzędziami innych firm wyspecjalizowanych w określonych dziedzinach. Pozwoli użytkownikom wyszukać w serwisie Google, gdzie mogą kupić dany przedmiot, lub rozwiązać problem za pomocą bota ChatGPT. Użytkownicy mogą decydować, kiedy używają narzędzi innych firm i jakie informacje udostępniają.
W nadchodzących miesiącach pojawi się też opcja Powiadomienia priorytetowe, która będzie przesuwać na górę listy wiadomości te najważniejsze, a funkcja Siri stanie się jeszcze bardziej funkcjonalna i zacznie korzystać z osobistego kontekstu użytkownika, by dostarczać mu inteligentnych i spersonalizowanych rozwiązań. Siri zyska też świadomość tego, co dzieje się na ekranie, a to pozwoli tej funkcji wykonywać setki dodatkowych czynności w aplikacjach Apple i innych firm.
Przełomowa ochrona prywatności
System Apple Intelligence powstał z myślą o nieustannej ochronie prywatności użytkowników, dlatego korzysta z przetwarzania na urządzeniu, co oznacza, że wiele z modeli, na których opiera się ten system, działa wyłącznie lokalnie. Dzięki prywatnej chmurze obliczeniowej dane z urządzeń Apple pozostają bezpieczne i prywatne także w chmurze, co pozwala na jeszcze szersze wykorzystanie sztucznej inteligencji i obsługę zapytań wymagających większej mocy obliczeniowej. Dane użytkownika korzystającego z prywatnej chmury obliczeniowej nigdy nie są zapisywane i nie trafiają do Apple. Służą jedynie do wykonywania zadanych poleceń. Po raz pierwszy w branży niezależni eksperci mogą dokonać inspekcji kodu wykonywanego na serwerach z układami scalonymi Apple, żeby sprawdzić, czy prywatność użytkowników jest chroniona w deklarowany sposób. Takie podejście stanowi ogromny krok naprzód pod względem ochrony prywatności w świecie sztucznej inteligencji.
Użytkownicy mogą opcjonalnie zintegrować bota ChatGPT w ramach działania Siri, Narzędzi pisania lub analiz wizualnych dostarczanych z poziomu panelu Sterowanie aparatem. Oprócz tego z ChatGPT można korzystać bezpłatnie bez tworzenia konta. Zadbano przy tym o ochronę prywatności: adres IP jest maskowany, a systemy firmy OpenAI nie przechowują wprowadzanych zapytań. Dane użytkowników, którzy zdecydują się podłączyć swoje konto, będą przetwarzane zgodnie z zasadami użytkowania stosowanymi przez OpenAI.
Dostępność
Pierwszy zestaw funkcji z pakietu Apple Intelligence jest dostępny od dziś w ramach bezpłatnej aktualizacji oprogramowania iOS 18.1, iPadOS 18.1 i macOS Sequoia 15.1. Dostęp do zestawu można uzyskać w większości regionów świata po ustawieniu dla urządzenia i funkcji Siri języka angielskiego (USA).
Użytkownicy komputerów Mac w UE mogą uzyskać dostęp do Apple Intelligence w języku angielskim w USA z systemem macOS Sequoia 15.1. W kwietniu funkcje Apple Intelligence zaczną być udostępniane użytkownikom iPhone’ów i iPadów w UE. Będzie to obejmować wiele podstawowych funkcji Apple Intelligence, w tym Writing Tools, Genmoji, przeprojektowaną Siri z bogatszym rozumieniem języka, integrację z ChatGPT i wiele innych.
System Apple Intelligence jest niezwłocznie rozszerzany o obsługę kolejnych języków. W grudniu system Apple Intelligence zacznie obsługiwać lokalne warianty języka angielskiego w Australii, Irlandii, Kanadzie, Nowej Zelandii, Republice Południowej Afryki i w Wielkiej Brytanii. W kwietniu wraz z aktualizacją oprogramowanie zostanie wprowadzona obsługa kolejnych języków, których liczba będzie w ciągu roku sukcesywnie się powiększać. Wprowadzona zostanie obsługa m.in. następujących języków: angielski (Indie, Singapur), chiński, francuski, hiszpański, japoński, koreański, niemiecki, portugalski, wietnamski i włoski.
System Apple Intelligence jest dostępny na urządzeniach iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro, iPhone 16 Pro Max, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max oraz iPad z czipem A17 Pro lub M1 bądź nowszym i Mac z czipem M1 lub nowszym.